26.sı düzenlenen Uluslar arası Bayburt Dede Korkut şenlikleri dolu dolu geçti.

Şenliklerin ilk başladığı andan itibaren açılış programıyla şehir sanki yeniden dirildi.İl dışından gelen hemşerilerimizin programdan programa katılım sağladığı, Siyasilerin ve Bürokrasinin tam kadro katılım sağladığı onlarca program yapıldı.Siyasi muhaliflerin programlara katılmaması dikkatlerden kaçmadı.

Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, Şenliklerde hemen her ayrıntıyı düşündüğünü gösterdi. Öylesine her detayı düşünmüş ki,emin olun her davet ettiği Siyasi,Bürokrat,Şair,Yazar sanatçı ve gazetecilerle birebir alakadar olduğunu gördük.

Yurtdışından ve yurtiçinden katılım sağlayan gurupların gösterileri, Sanatçıların sahneleri göz doldurdu.

Bayburtlu sanatçıların şikâyetlerine konu olan durum bu yıl yaşanmadı. Bayburtlu Sanatçı hemşerilerimizin  tüm programlara katılmaları sağlandı.Sahne almayan sanatçı kalmadı.

Her akşam yeni bir konserle Bayburt halkı bir araya gelerek coşku dolu günler yaşadık.

Gündüz programlarında Panellerden Sergilere,Ciritten herfeneye yetişmeye çalıştık.

Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, Şenliklere davet ettiği Sivil toplum kuruluşları için panel düzenleyerek söz almalarını,dilek ve temennilerini anlatmalarını sağladı ve plaket takdim etti.

Şenliklerde daha önce düzenlenen Şairler programı Tarihi atmosferiyle Bayburt kalesinde yapılması bir başka güzel oldu.

Bu Yıl Aydıntepe yaylasında yapılan yayla şenliği havanın ciddi derecede soğuk olması bile vatandaşların yaylaya çıkmasına engel olmadı.soğuk havada sanatçıların türküleri ve halayların ardından program sonlandırıldı.

Dede Korkut şenlikleri komitesi Başkanı Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezciye bu özverili çalışmaları için hemşerilerim adına teşekkür ediyorum.

Şenlikler öncesi Arpalı Belediyesinin 50. Yıl programı gerçekleşti.Dede Korkut şenlikleri öncesi Hemşerilerimizi bir araya getirdi. Köylerde yapılan şenlikler bu yılda devam etti. Masat,Taşçılar,Sarıhan,Sırakayalar,Yukarı Kırzı,Hacıoğlu köyleride bu yıl Köylerinde yaz ve yayla şenlikleri adıyla bir araya geldiler.

Köy programlarıyla Şenliklere renk katan Tüm Dernek Başkanlarını da hemşerilerim adına kutluyorum.