Sivil toplum kuruluşlarının (STK) bilgi edinme ve proje bazlı çalışma yönünde ihtiyaçlarına çözümler sunmak adına Bayburt Valiliği bünyesinde bir "STK Koordinatörlüğü" kurmalıdır diye düşünüyorum.

Bayburt’un 1947 yılında Türkiye’deki ilk Hemşeri Derneği kurması,İlimizde ve İl dışındaki Büyükşehirlerde Sivil toplum kuruluşlarının çok olması hasebiyle,Valiliğimizin bu koordinatörlük birimini kurması Özellikle İl dışındaki STK’larımızın devamlılığı ve daha iyi hizmet sağlaması ,iletişimin ve ihtiyaçların giderilmesinde önem arz etmektedir.

İlimizde ve İl dışında Derneklerimizin birçoğu tabela kuruluşuna dönüşmeye başladı.

Büyük bir heyecanla kurulmuş ancak tecrübe, teşkilat ve bütçe kaynaklı sebeplerle heyecanını kaybetmeye başlayan  Sivil toplum kuruluşlarımız var.

Hem Bayburt’ta Hem de Büyükşehirlerimizde, STK'lar, temsil yeteneğinden doğan eksiklikler, iletişimsizlik, katılım, işleyiş ve kaynak oluşturma açısından yeterlilik gösterememekte, zamanla etkinliklerini kaybetmektedirler.

Sorunlara  yönelik çözümler üretmek için  "STK'ları bir bütün olarak ele almak ve  çözüm odaklı, hızlı ve etkin bir çalışma modeliyle tüm alanlarda sivil toplum kuruluşlarımız ile işbirliği ve dayanışma içerisinde olacak bir koordinatörlük kurulması hem Valiliğimizin hem de özellikle şehir dışındaki STK’larımızın kendilerine güven getireceğini düşünüyorum.

Kamu kurumlarımızla sivil toplum kuruluşları arasındaki ön yargı ve mesafeyi ortadan kaldırarak birlikte proje bazlı çalışma yeteneği kazandırmak, ihtiyaç duydukları kamu desteğinde bürokratik uygulamalar konusunda yardımcı olmak ve esnek bir destek mekanizması geliştirilmek amacıyla bunun yapılması elzem olmuştur.

(Bazı İllerimizde bu koordinatörlük kuruldu.Bu illerimizle istişare yapılarak faydaları araştırılmalı ve bu eksik giderilmelidir.)

Selam ve saygılarımla.

Mehmet Demirer/Bayburtgündem Gazetezi