Bayburt İl Müftülüğü tarafından organize edilen 263 Hafızın icazet töreni kapalı spor salonunda gerçekleşti.

Bayburt'taki Kur'an Kurslarında hafızlık eğitimlerini başarı ile tamamlayan öğrenciler için Bayburt İl Müftülüğü tarafından düzenlenen program Bayburt Ünivesitesi Baberti Külliyesi Busenaz Sürmeneli spor salonunda gerçekleşti.

İcazet alacak hafızların salona girişiyle başlayan programda Kur-an tilaveti ve konuşmaların ardından Hafızlara hediyeler takdim edildi.

Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci konuşmasında;Bu gün burada Yüce Kur-an’ımızı hifzeden 263 kardeşimizin icazet merasiminde bulunmaktan derin bir memnuniyet duyuyorum.Şunu hiçbir zaman unutmayalım ki beşeri hayatın vazgeçilmezi okumak genel manada hayatı yaşarken edinilen bilgileri gelecek kuşaklara aktarmak için bir gayretin içinde olmak zorundayız.Bizim Peygamberimiz,ilmi talep ediniz ve öğreniniz dediği misyonu öğrenip gelecek nesillere aktarmak zorundayız.Asırlar boyunca üç kıtaya hükmetmiş bir milletin evlatları olarak ilahi kelimatullahı yaymak için çalıştık ve huzur bulduk,ne zaman bundan uzaklaştık o zaman kargaşa ve kaos çıkmıştır.Bu gün buradaki kardeşlerimiz hafız olarak öğrendiklerini geleceğe aktarmak ve yaşamaya çalışacaklar.Kardeşlerim güzel ve kutlu bir yoldasınız,yolunuz ve bahtınız açık olsun dedi.

Bayburt Valisi Cüneyt Epcim programdaki konuşmasında;Bu gün Bayburt için çok anlamlı bir gün,Bayburt insanının Kur-an’a saygısını ve Hafızlık kültürünün çok güçlü bir şekilde yaşatıldığını bizler hissediyoruz.Bu gelenek çok derinlerden gelmektedir.

Anadolu irfanının yaşandığı en önemli şehirlerinden biridir Bayburt.Çok önemli tasavvuf  ve ilim adamı çıkarmış bir şehirdir Bayburt.

İcazet programnına,Bayburt Valisi Cüneyt Epcim Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci,Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Kadir Dinç, Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi İdris Bozkurt, Din Hizmetleri Genel Müdürü Şaban Kondi, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Mutlu Türkmen, İl Emniyet Müdürü Nihat Uzun,  İl Jandarma Komutanı Albay Dr. Talha Övet, MHP MYK Üyesi İdris Aydın,  İl Genel Meclisi Başkanı Bülent Yardımcı, Ak Parti Bayburt İl Başkanı Hacı Ali Polat, İl Müftüsü Hasan Başoğlu, kurum müdürleri, din görevlileri ve aileler yer aldı.