Başkan Durmuş Konuşmasında:

Bayburt Kültür ve Yardım Derneği Yönetimi olarak, Kültürümüzü yaşatmak için çeşitli organizasyonlar düzenleyerek,Türk Kültürüne hizmet etmeye gayret ediyoruz.Dernek olarak  75 yıldır İnsanımıza tarihsel bilinç, öz değerlerimizden kopmama, kültürel değerlerin korunması ve yaşatılması, toplumsal dayanışma ve kaynaşma ,maddi manevi yardımlar, sportif organizasyonları ile çeşitli sosyal ve kültürel etkinlik gibi geniş bir yelpazede çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Bu gün burada birlikte düzenlediğimiz Uluslar arası Dede korkut Sempozyumuyla Türk dünyasıyla Kültürel Bağlarımızı daha da güçlendireceğimizi düşünüyorum.

Dede Korkut’un kopuz çalıp boy boyladığı, soy soyladığı Bayburt ilimizden, Anadolu’muzun dört bir yanına ve Türk’ün nefes aldığı her coğrafyaya selamlarımı gönderiyorum.

Tarihe “İkinci Plevne” olarak geçen Kop Müdafaası’nda şehit düşen ecdadımızı, coğrafyayı vatan kılan tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum.

Sözlerimi, ozanlar piri Korkut Atamızın kutlu duasıyla bitirmek istiyorum; “Devletli oğul olsa ocağının korudur.

Oğul da neylesin baba ölüp mal kalmasa.,Baba malından ne fayda, başta devlet olmasa.”

Allah “DEVLET”imizi başımızdan eksik etmesin, Türk milleti ebediyen var olsun.Programa katılımlarınızdan dolayı Değerli Protokol üyelerimize ve Hocalarımıza teşekkürlerimi sunuyorum, Hoşgeldiniz, Sağ olun, var olun, Allah’a emanet olun .dedi.