Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende konuşan Bayburt Valisi Cüneyt Epcim, Bayburt’un sağlık altyapısına önemli bir bina kazandırıldığını söyleyerek, Bayburt olarak son iki yıl içerisinde sağlık çok büyük atılım gerçekleştirildiğini, Bayburt Devlet Hastanesi’nin hizmete alındığını hatırlattı.

Bayburt Devlet Hastanesi’nin oda ve yatak kapasitesi itibariyle Türkiye’deki önemli hastanelerden bir olduğunu ifade eden Vali Epcim, ilçelere entegre hastanesi açıldığını, bundan sonra toplum sağlığı merkezi ve aile sağlığı merkezi gibi birimlerle Bayburt’u sağlık alanında ileri noktalara taşıyacaklarını bildirdi. 

2 yıl içerisinde yıllarca yapılması beklenen yatırımları hayata geçirdiklerini ifade eden Epcim, bu yatırımların hayata geçirilmesinden dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya, Sağlık Bakan Yardımcısı Halil Erdemir’e, Milletvekili Fetani Battal’a, İl Sağlık Müdürüne, Başhekime, siyasi parti temsilcilerine teşekkür etti.     

Bayburt Milletvekili Fetani Battal ise, Bayburt Devlet Hastanesi’nde anjiyo yapılmasını sağlayacak altyapıyı oluşturma gayreti içerisinde olduklarını ifade ederek, anjiyo sonrasında gerekecek ameliyatların yapılabileceği bir ortamı sağlamaları halinde bu hizmetin Bayburt verilebileceğini ifade etti.

Milletvekili Battal, konunun Sağlık Bakanlığı gündeminde olduğunu, pilot il olarak Tunceli’nin seçildiğini ve orada bu hizmetin verilmeye başladığını bildirerek, Bayburt ve Gümüşhane’de de bu hizmetin yapılabilmesi için çalışmaların sürdüğünü ve konunun takipçisi olduğunu kaydetti. 

Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci de Bayburt’ta kalp krizi geçiren bir dostunu ziyaret etmek için gittiği Erzurum’da ilk defa Şehir Hastanesini gördüğünü ve iftihar ettiğini ifade ederek, “Ülkemiz her geçen gün sağlık alanında önemli mesafe kat ediyor ve bu çalışmalar bizleri mutlu ediyor ve gururlandırıyor.

Bu binamızın da sağlık çalışanlarımızın işlerini daha hızlı yapabilmesi anlamında önemli. Bu anlamda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.  Törende kurdele kesiminin ardından protokol üyeleri ve davetliler binayı gezdi. Açılışa Bayburt Valisi Cüneyt Epcim, Bayburt Milletvekili Fetani Battal, Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mutlu Türkmen,  Bayburt İl Sağlık Müdürü Dr. İlker Hancı, Bayburt Devlet Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Turhan Şener, siyasi parti temsilciler, STK temsilciler, mahalle muhtarları ve davetliler katıldı.