Bayburt İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından düzenlenen Uluslar arası Müzeler günü Bayburt’ta kutlanıyor.

Konuşmaların ardından Cumhuriyet İlkokulu öğrencileri bağlama eşliğinde Bayburt ve çeşitli yörelerden türküler seslendirdiler.

Her yıl 18-24 Mayıs tarihleri arasında kutlanan müzeler haftasında  Ülkemizin doğa ve kültür varlıklarının tanıtılması, milli değerlerimiz olan kültür varlıklarımızın korunması, onarılması ve saklanması ile gelecek kuşaklara aktarılması için yapılan ve yapılması gerekli çalışmaları anlatmak, müzelerimizi tanıtarak halkımızın milli kültür ve Tarih bilgisini zenginleştirmek, bu değerlere sahip çıkılmasını ve yurt dışına kaçırılmamasını sağlamak, müzelerimizin aynı zamanda bir eğitim merkezi olduğu göz önüne alınarak özellikle, okul çağındaki çocuklarımızı ve halkımızı bu konularda aydınlatmak gayesiyle Bayburt valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından müzeler  çeşitli, etkinliklerle kutlanmaya devam etti.

Bayburt Dede Korkut Şehir Müzesinde düzenlenen program Baksı Müzesi Kurucusu Prof. Dr. Hüsamettin Koçan ile Kenan Yavuz Etnografya Müzesi Kurucusu Kenan Yavuz'un müzecilik hakkındaki sunumları sonrasında sona erdi.

Program da Bayburt Valisi Sayın Mustafa Eldivan, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mutlu Türkmen, İl Emniyet Müdürü Nihat Uzun, İl Jandarma Komutanı Albay Dr. Talha Övet, Ak Parti Bayburt İl Başkanı Turgut Çalışkan ve kurum müdürleri yer aldı.