Öğrenmeyi Öğrenebildik mi?


Fuat Baş

Fuat Baş

16 Haziran 2012, 16:56

Gazetemiz yazarlarından Mehmet Demirer kardeşim 03.05.2012 tarihinde köşesinden:  “Bulunduğu Yerde Bayburt’u Yaşamak” başlıklı yazısında: “Yaşadığın yer neresi olursa olsun Bayburt’u yaşamak için çaba gösteren Bayburtlu Hemşerilerim Birazda Bayburt’u yaşatmak için gayret göstermelidir.” Tavsiyesinde bulunuyor. Haklı olaraktan da: “ Diyeceksiniz ki Bayburt’u yaşatmak nasıl olacak. Değerli hemşerilerim Bayburt’u yaşatmak nedir?” sorusunu biz okurlarına soruyordu. Sorunun cevabını da yazının içeriğinde biz okuyucularına anlatıyor.
“Mademki Bayburtliyuğ hep birük” diye güzel bir deyimimiz vardır. İnanıyorum ki bütün Bayburtlular bulunduğu yerde en iyi temsilcimizdir.
Ben bu ayki yazımda bulunduğu yerde Bayburt’u yaşayan ve Bayburtlu olduğunun en güzel örneği olan bir delikanlımızı sizlere tanıtmak istiyorum. Bu delikanlı İzmir Bayraklı ilçesi Gümüşpala Anadolu Ticaret Meslek Lisesi öğrencisidir.
Sözü, İspanya’nın koordinatörlüğünde Hollanda, Belçika ve İtalya ile Comenius çok taraflı okul ortaklıkları projesini yürüten Gümüşpala Ticaret Meslek Lisesi öğrencilerinden Türkiye’yi ve Türk gencini en iyi temsil eden Enes Yılmaz’a bırakıyorum: “Bayburt’un Arslandede Köyü’nden İzmir’in Bayraklı ilçesine göç eden YILMAZ Ailesi’nin 3. çocuğuyum. Gümüşpala Ticaret Meslek Lisesi Anadolu-11-A sınıfında okuyorum. Türkiye’yi temsilen okulumuzun katıldığı İspanya’nın koordinatörlüğünde yürütülen, İtalya, Hollanda ve Belçika’nın da ortak olduğu  “Eşitsizliklere karşı mücadelenin yansıra, diğerinin dilini öğrenerek ve diyalog yoluyla kültürel çeşitliliğe yönelik bireyin ufkunun açılması; ütopya ya da gerçeklik?” konulu projede görevli öğrencilerden biriydim. Bu proje kapsamında İtalya’ya gittik ve projede görev alan okulumuzdaki arkadaşlarımızla Napoli ve Roma gibi kentleri gezme fırsatı bulduk. Daha sonra Hollanda’ya gittik.
Projede görevli olup Mart ayında Hollanda’ya misafir olan ülkeleri 13-20 Mayıs tarihleri arasındaülkemize geldiler.4 ülkeden gelen konukları Gümüşpala Ticaret Meslek Lisesi’nde ağırladık. Projede görev almış ülkelerden gelen görevli öğrenciler öğrencilerin evlerinde misafir edildiler. Misafirlere Türk kültürü ve mutfağının geleneksel lezzetlerinden birçok lezzet tattırıldı. İzmir’de şehir turu yapıldı. Kımız Çiftliği, Nazarköy, Selçuk Efes Antik Kenti, Şirince, Kuşadası, Tire, Ödemiş ve Bozdağ’ı gezen konuklar Bayraklı İhsan Alyanak Kültür Merkezi’nde şarkı ve gösteri yarışmasına katıldılar. Dereceye girenlere ödüllerini Bayraklı İlçe Milli Eğitim Müdürü Şahan ÇOKER verdi. İzmir’i çok beğendiklerini söyleyen misafirler unutamayacakları bir hafta geçirdiler. Veda gecesi öğretmen evinde yapıldı ve konuklarımız ülkelerine döndüler.”
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
anonimmm - 10 yıl önce
o öğrencileri bizler de ağırladık bizden de bahsedebilirdin. ayrıca yarışmada birinci olduğumuzu da söyleyebilirdin.
Avatar
Enes YILMAZ - 10 yıl önce @anonimmm
kimsiniz bilmiyorum ama site bayburt kentine özgü bir site ve gazetedir. ben de bayburtluyum. dolayısıyla yazar benden bayburtlu olduğum için özellikle bahsetmek istedi.