Kimi İzlememiz Gerekir?


Fuat Baş

Fuat Baş

23 Ağustos 2012, 13:01

Her insan, yaşamı boyunca ya yönetilir ya da yönetir. Toplumsal yaşam süren hayvan topluluklarında da böyledir. Her kitlenin önünde mutlaka o kitleyi yönlendiren biri vardır, çevremizi iyi gözlemlediğimizde, böyle önderleri görmek mümkün.
Köylerimizin ve mahallelerimizin önderleri muhtarlar, belediyeleri yöneten belediye başkanları, kurumların başındaki müdürler, şirketleri yöneten genel müdürler ve siyasi parti başkanları. Örnekleri çoğaltmak mümkün… Kurumların başındaki yöneticiler atamayla, siyasi parti yöneticileri ise seçimle iş başına gelirler.
Kurumların başındakiler, önderlik sıfatı taşırlar mı? Eğer liderlik özelliği gösteriyorlarsa taşırlar. Peki, “lider nasıl olmalı?” diye bir soru akla gelebilir! Cirosu en yüksek noktada olan şirketin başına gelen, en iyi liderdir, denilemez. Büyüklük sıfatını taşımıyor. Ama yeni atanan yönetici şirkete yeni bir anlayış getirip, vizyon katıp iyi bir iletişim kurup, var olan değerleri en üst düzeye taşıyorsa, işte o lideri, izlemeye değer denilir. Vizyonuyla şirkete bir katkı sağladı ise işte o liderdir.
İster düşünce, ister ekonomik ve isterse de siyasi lider kim olursa olsun, lideri lider yapan, onu izleyenlerin, liderin uzak görüşlülüğüne olan güvenleridir. Lideri takip eden izleyenlerin, önderlerinde, kendileri için bir istikbal görmeleridir. Kişiler, tek başlarına gittiklerinde ulaşamayacakları hedefi, liderin uzak görüşlüğü sayesinde rahatlıkla ulaşacaklarını görmektedirler. Lider, iyi bir örnek kişilik sergiler, söylemleri ve davranışlarıyla, iyi bir eğitimcidir.
Anadolu’nun, değişik köylerinde ve kasabalarında, nice başarılı liderler var. Bunlar kendi gayretleriyle, köylerinin yolunu, suyunu, sağlık ocaklarını ve köy okullarını yaptırırlar. Köylü, imece usulüyle çalışır çabalar ve ihtiyaçları her neyse el birliğiyle yaparlar. Buna örnekler verebiliriz. Sizlerde gözlemlemişinizdir. Ben daha önce çalıştığım birkaç yerde bunu gördüm. Örneğin, Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinin Kaşanlı Köylüleri… Köylü, imece usulüyle köylerine on derslikli ilköğretim okulunu yaptılar. Devletten sadece demir ve çimento yardımı alındı. Yine Balıkesir’in Balya İlçesinin Koyuneri köylüleri, köylerinin yolunu, köy mandırasını ve köy Ortaokulunu imece usulüyle yaptılar. Bunlara benzer örnekler, ilçe belediyelerinde ve kasabalarda da var. Balıkesir’in Burhaniye ve Edremit belediyelerinde belediye başkanlarının örnek çalışmalarını görmek mümkün… Bir örnek de Bayburt Belediye Başkanı, Bayburt’a hizmet alabilmek için İstanbul’da ki belediyelerden uğramadık kapı bırakmadı…  Buralardaki liderlerin göz önünde olmamaları, onların sıradanlıklarını göstermez. Bu davranışları, gereksiz ilgiden ve pohpohlanmaktan uzak durmalarından kaynaklanır. Buralardaki liderler için, huzurlu bir aile ocağı, çalışma istekleri yüksek hemşerilerinin var oluşu, yığınların takdirinden daha önemlidir.
Gazetelerde resimlerini görüp okuduğunuz ve televizyonda izlediğiniz, anlı şanlı parti liderlerine bir bakın. Olağan üstü bir ilgi çekme peşindedirler. Hepsi değilse bile, bazıları böyle değil mi?  İlgi çekmek için ellerinden ne geliyorsa yapıyorlar. Bunun yerine toplum için bir şeyler yapmayı deneseler ne olur? Hizmet etmekte görevli oldukları insanlar için, elle tutulur gözle görülür, somut bir şeyler yapmayı düşünseler! Binlerce işsiz dolaşan, iş aramaktan ümitsizliğe düşmüş gençlerimiz var. Bunları, kalifiye eleman konumuna getirip, istihdamı sağlayacak devlet imkânlarını harekete geçirmeleri gerekmez mi? Lider, günü kurtarmaya değil, insanların yetiştirilmesine ve bilgi birikimlerinin geliştirilmesine odaklanması gerekir. Yaptığı işten doyum bulan insan, işinde daha fazla şevkle çalışır. Bu ülke bizim, bu vatan bizim deyip, haz alarak, gururla çalışır. Ayrıca, liderler izleyenlerine kalıcı değer kazandırdıklarında, izleyenleri arasında sağlam bir güvende oluşur.
 Yirmi birinci yüzyıla girdiğimiz bu çağda; bilim çağında, benim izlemek istediğim lider, uzak görüşlü olmalı, geçmişten farklı geleceği başlatabilme özelliği olmalı ve örnek kişiliğiyle örnek bir model olmalıdır. Örnek bir model oluşuyla iyi bir eğitici olmalı, ulaşılacak hedefi belirlemeli ve yol gösterici olmalıdır. İkilik çıkarmadan kavrayıcı, kaynaştırıcı olmalıdır. İyi bir dinleyici olmalı, öğüt ve azardan kaçınmalıdır. İnsanlara suçluluk ve korku duygusu yayma yerine, adaletin hâkim kılınmasını sağlaması gerekir. Ben bu vasıflara sahip liderin izini takip etmem gerektiğini düşünüyorum.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.