banner520

VALİ VASİP ŞAHİN İSTANBUL VALİLİĞİ GÖREVİNE BAŞLADI

Vali Hüseyin Avni Mutlu İstanbul Valiliği görevini Vali Vasip Şahin'e devretti. 15.09.2014 tarih ve 2014/6780 sayılı kararname ile İstanbul Valiliğine atanan Vali Vasip Şahin 25 Eylül 2014 tarihi itibarıyla yeni görevine başladı.

VALİ VASİP ŞAHİN İSTANBUL VALİLİĞİ GÖREVİNE BAŞLADI
28 Eylül 2014 Pazar 17:37

banner547

 Vali Hüseyin Avni Mutlu tarafından valilik binasında karşılanan Vali Şahin sırasıyla, Vali İl Emniyet Müdürü Selami Altınok, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ahmet Selamet, MİT Bölge Başkanı Aydın Demir, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Gürcan Sercan, Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanı Kıdemli Albay Yavuz Geçim ve Vali Yardımcıları ile selamlaştı.

Valilik kabul salonunda gerçekleşen törende devir teslim ve anı defterini imzalayan Vali Şahin ve Vali Mutlu, atılan imzaların vatana ve millete hayırlı olmasını diledi. Daha sonra İstanbul Valiliğinin mühür ve beratını Vali Şahin'e teslim eden Vali Mutlu, "Siz değerli meslektaşımı İstanbul'da, Bâb-ı Âli'de görmekten büyük sevinç yaşıyorum. Başarılı olmanız için size yürekten dua edeceğim" dedi.

İstanbul'a olan sevgisini devir teslim töreninde bir kez daha dile getiren Vali Mutlu, Necip Fazıl Kısakürek'in "Ana gibi yar olmaz, İstanbul gibi diyar; Güleni şöyle dursun ağlayanı bahtiyar" dizelerine atıfta bulunarak "medeniyetimizin başkenti" dediği şehrin valiliğine veda etti.

Vedası sırasında İstanbul Valiliği görevini kendisine layık gören başta Cumhurbaşkanı olmak üzere Başbakan ve diğer devlet büyüklerine teşekkür eden Vali Mutlu, "Bir günü bile bir ömre bedel olan güzel İstanbul'umuzda 4 yıl 4 ay görev yapmayı bana layık gören herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Vali Mutlu'ya İstanbul'a hizmetlerinden ötürü plaket ve bir buket çiçek takdim eden Valisi Şahin ise, "Bu kutlu görevi kendisini tanımakla onur duyduğum, meslek büyüğüm Vali Mutlu'dan almaktan gurur duyuyorum. İnşallah kendilerinin taşıdığı bu bayrağı daha ileriye taşıyıp, İstanbul’a en iyi şekilde hizmet edeceğiz" ifadesini kullandı.

İnsanı merkeze alan ve insan odaklı hizmet anlayışını sürdüreceklerini söyleyen Vali Şahin, "İnşallah görevimiz süresince İstanbul’a en iyi şekilde hizmet eder, güven ve sağlık içerisinde tüm yurttaşlarımızla birlikte huzur içerisinde yaşarız" dedi.

Devir teslim töreninden sonra Vali Mutlu ve İstanbul’da görevli üst düzey yöneticiler ile bir süre görüşen Vali Şahin, daha sonra görevi devraldığı Vali Mutlu’ya kapıya kadar eşlik etti ve uğurladı.

İstanbul'un valileri

İstanbul'da görev yapan valiler ve süreleri şöyle: 

1 - Esat Bey (7 Ekim 1922 - 4 Nisan 1923 - 8 ay 24 gün)

2 - Ali Haydar Yuluğ (11 Nisan 1923 - 8 Haziran 1924 / 1 yıl 1 ay 27 gün)

3 - Raşit Bigat (15 Haziran 1924 - 24 Eylül 1924 / 3 ay 9 gün)

4 - Süleyman Sami Kepenek (17 Kasım 1924 - 23 Aralık 1927 / 3 yıl 1 ay 6 gün)

5 - Mithat Bey (24 Aralık 1927 - 11 Temmuz 1928 / 6 ay 17 gün)

6 - Muhittin Üstündağ (14 Temmuz 1928 - 4 Aralık 1938 / 10 yıl 4 ay 21 gün)

7 - Dr. Lütfi Kırdar (5 Aralık 1938 - 20 Ekim 1949 / 10 yıl 10 ay)

8 - Ord. Prof. Dr. Fahrettin Kerim Gökay (24 Ekim 1949 - 26 Kasım 1957 / 8 yıl 1 ay 2 gün)

9 - Mümtaz Tarhan (29 Kasım 1957 - 11 Mayıs 1958 / 5 ay 13 gün)

10 - Ethem Yetkiner (14 Mayıs 1958 - 27 Mayıs 1960 / 2 yıl 13 gün)

11 - Orgeneral Refik Tulga (27 Mayıs 1960 - 26 Şubat 1962 / 1 yıl 8 ay 27 gün)

12 - Niyazi Akı (6 Mart 1962 - 18 Ocak 1966 / 3 yıl 10 ay 12 gün)

13 - Vefa Poyraz (18 Ocak 1966 - 2 Haziran 1973 / 7 yıl 4 ay 14 gün)

14 - Namık Kemal Şentürk (26 Haziran 1973 - 25 Ekim 1977 / 4 yıl 4 ay)

15 - İhsan Tekin (7 Şubat 1978 - 9 Nisan 1979 / 1 yıl 2 ay 2 gün)

16 - Orhan Erbuğ (29 Mayıs 1979 - 6 Aralık 1979 / 6 ay 8 gün)

17 - Nevzat Ayaz (7 Aralık 1979 - 18 Ocak 1988 / 8 yıl 11 ay 11 gün)

18 - B. Cahit Bayar (18 Ocak 1988 - 19 Ağustos 1991 / 3 yıl 7 ay 1 gün)

19 - Hayri Kozakçıoğlu (19 Ağustos 1991 - 1 Kasım 1995 / 4 yıl 2 ay 12 gün)

20 - Rıdvan Yenişen (4 Kasım 1995 - 24 Temmuz 1997 / 1 yıl 5 ay 23 gün)

21 - Kutlu Aktaş (24 Temmuz 1997 - 4 AĞustos 1998 / 1 yıl 11 gün)

22 - Erol Çakır (6 Ağustos 1998 - 16 Şubat 2003 / 5 yıl 6 ay 10 gün)

23 - Muammer Güler (17 Şubat 2003 - 31 Mayıs 2010 - 7 yıl 3 ay 14 gün)

24 - Hüseyin Avni Mutlu (31 Mayıs 2010 - 25 Eylül 2014 - 3 yıl 7 ay 24 gün)

Vasip Şahin kimdir?

Vasip Şahin, 1964'te Bayburt'ta doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Erzincan'da tamamlayan Şahin, 1985'teİstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu.

Şahin, 1986 yılı haziran ayında Erzincan Kaymakam adayı olarak göreve başladı,1987 yılında bir yıl süre ile İngiltere'de inceleme ve araştırmalarda bulundu. Sırasıyla; Kastamonu'nun Küre, Malatya'nın Pütürge ilçelerinde kaymakamlık, Muş Vali Yardımcılığı, Bolu'nun Mudurnu, Ankara'nın Kızılcahamam ilçelerinde kaymakamlık, Düzce Vali Yardımcılığı yaptı.

İçişleri Bakanlığı Hukuk Müşaviri ve Sivil Savunma Genel Müdürlüğü'nde Daire Başkanı olarak görevde bulunan Şahin, Eylül 2005- Ağustos 2008 tarihleri arasında İller İdaresi Genel Müdür Yardımcısı, 5 Ağustos 2008'den itibaren İller İdaresi Genel Müdürü olarak çalıştı.

Vasip Şahin, 2010-2012'de Düzce Valiliği, 2012-2014'te ise Malatya Valiliği yaptı.

Evli ve üç çocuk babası olan Vasip Şahin, İngilizce biliyor.



Etiketler; #VASİP ŞAHİN
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.