banner520

Sayın Valimiz 2015 Yılı Bütçe Görüşmelerine katıldı.

İl Genel Meclisinin Kasım ayı olağan toplantısı Sayın Valimiz Yusuf ODABAŞ’ın katılımıyla gerçekleşti.

Sayın Valimiz 2015 Yılı Bütçe Görüşmelerine katıldı.
20 Kasım 2014 Perşembe 13:40

  İl Genel Meclisinin 7 maddeden oluşan gündeminin 2. Maddesinde yer alan İl Özel İdaresi 2015-2016 ve 2017 Mali Yılı Taslak bütçesi görüşüldü.

         İlimizin ekonomisinde lokomotif görevi yapan tarım ve hayvancılık alanında uygulanması planlanan projelerin görüşüldüğü toplantıda,  İl Özel İdaresi tarafından desteklenen 5 (Beş) Proje hakkında bilgi veren Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Abdulkadir Karabulut, son 4 yıl içerisinde Bayburt’un tarım ve hayvancılık alanında büyük bir gelişme gösterdiğini belirtti.

          Toplantıda bir konuşma yapan Valimiz Sayın Yusuf Odabaş;

           “Bayburt ilimiz, yatırım kuruluşları arasında biz İl Özel İdareyi de sayıyoruz, yani İl Özel İdare yatırım ve hizmet getiren kamu kurumu konumunda bir kuruluş. Genellikle küçük illerde bu kuruluşlar hizmet ve yatırım alanından veya yatırım alanından biraz daha hizmete dönük faaliyet yürütme durumuyla karşı karşıya kalıyor.

          Buda İller Bankasının, Belediyelere ve Özel İdarelere verdiği paylarla alakalı hepinizin malumudur ki; Bayburt ilimiz çevresi itibariyle nüfusu en küçük illerden birisidir. Dolayısıyla İller Bankasından da en az pay alan bir ilimizdir, dolayısıyla yatırım kurumu olma konumundaki Özel İdare hizmet kurumu gibi faaliyet yürüten yani personeline işçisine maaş ödeyen personeliyle işçisiyle hizmet üretmeye çalışan bir kurum haline dönüşmüş durumdadır. Bizim amacımız Özel İdareyi bu hantal yapıdan biraz daha aktif yapıya dönüştürerek hizmet kurumundan yatırım kurumu haline dönüştürmeyi sağlamak.

          Kısa vadede bunu yapabilmek zor ama uzun vadede bunu yapmak zorundayız. Çünkü bizim köylerimiz var, Beldelerimiz var, yerleşim yerlerimiz var bütün bunlar Özel İdarenin bu payından yatırım bekliyor. Dolayısıyla biraz daha Özel İdarenin yapısını iyileştirmek durumundayız. Özel idareyi yatırım kurumu haline dönüştürdüğümüz zaman ilimizdeki beldelere özellikle köylere hizmet götüren kurumlara para aktarma imkânına kavuşmuş oluruz. Tabi bu kurumların içerisinden en önemli kurum il açısından söylüyorum Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzdür. Çünkü ilimiz tarım ve hayvancılığıyla öne çıkan bir ildir ve dolayısıyla biz Özel İdare olarak bu kurumumuza en fazla desteği vermek zorundayız. Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne pozitif ayrımcılık yapmak zorundayız.

          Çünkü halkımızın %80’ni bu alanda faaliyet gösteriyor o nedenle pozitif ayrımcılık yapmakta yarar var diye düşünüyorum tabi bu vesileyle ben İl Genel Meclisimize katıldığımız ilk toplantı, bu toplantıyla birlikte arkadaşlarla hem tanışma imkânı hem de Özel İdarenin havasını teneffüs etmek imkânı buldum tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum.”diyerek konuşmasını tamamladı.  
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
tuhaf - 7 yıl önce
hantal yapıdan genç bir vali ile kurtulabilir miyiz acaba!!!