PROF.DR. SELÇUK COŞKUN İL GENEL MECLİSİNDE ÜNİVERSİTENİN HEDEFLERİNİ ANLATTI

Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun İl Genel Meclis Toplantısında Üniversitenin hedeflerini anlattı. Bayburt İl Özel İdaresi Meclis Toplantı salonunda İl Genel Meclis üyelerine Bayburt Üniversitesinin şu anki durumu, hedefleri ve geleceğe yönelik yatırımlar hakkında bilgi veren Coşkun;

PROF.DR. SELÇUK COŞKUN İL GENEL MECLİSİNDE ÜNİVERSİTENİN HEDEFLERİNİ ANLATTI
01 Nisan 2013 Pazartesi 17:04

 “ Çok zor bir dönemden ve seçimden sonra göreve gelerek Bayburt Üniversitesini hak ettiği yere getirmenin çalışma ve gayreti içerisindeyiz. Üniversitemiz 2008 yılında kurulmuş, genç nesil üniversitelerden biridir. 2008 Ekim ayı istatistiklerine göre 1761 öğrenciyle eğitime başlayan üniversitemiz Ekim 2013 tarihine 6500 öğrenci hedeflemiş ve bu anlamda yoğun bir çaba sarf etmektedir. Ayrıca yine 2008 Ekim ayında Üniversite açılışında 32 kadro ile başlarken Nisan 2013 itibariyle 385 kadroya ulaşmış bulunmaktayız.

        Üniversitemize; 826.658m2’lik alan 2010 yılında yeni kampüs alanı olarak Demirözü yolu üzerinde belirlenmiştir. Alanın; 397.916m2’sinde hazine, 414.774m2’sinde özel, 13.968m2’sinde Bayburt Belediyesi, mülkiyeti söz konusu idi. Özel mülkiyete konu olan arazinin yüzde 80’i uzlaşma sonucu kamulaştırılarak yaklaşık 3.500.000,00TL ödeme yapılmıştır. Kalan yüzde 20’lik alan için ise hukuki süreçler başlatılmıştır.

        Bayburt Belediyesine ait alan geçtiğimiz hafta içinde imzalanan protokol ile 25 yıllığına Üniversitemize tahsis edilmiştir. Üniversitemizin gelişimi özellikle akademik personel sayısının ve buna paralel olarak öğrenci sayısının artırılması ile mümkündür. Bu amaçla yeni fiziki mekânların süratle tamamlanması ve hizmete açılması hedeflenmektedir.

           Bu amaçla; Yeni kampüs alanındaki en büyük engel olan özel mülkiyet alanlarının kamulaştırılması işlemlerinin kısa sürede tamamlanması için gerekli işlemlere hız verilmiştir. Yeni kampüs vaziyet planı en kısa sürede tamamlanacaktır. Bu vaziyet planına uygun olarak bizim için öncelikli hizmet binalarının inşaat ihalelerine başlanacaktır. Yeni kampüs alanında yapımına devam edilen lojman ve sosyal tesislerin Ağustos 2013 itibariyle tamamlanması beklenmektedir. Ancak bu binaların kullanılabilmesi için gerekli altyapı çalışmalarının süratle tamamlanması için gerekli hazırlıklara ve ilgili kurumlarla temaslara hız verilmiştir.

          Üniversitemiz için çok önemli olan yeni kampüs alanı çalışmalarında hukuki açıdan bir problem yaşanmadığı takdirde; 2017 yılında yeni kampüs alanında; Rektörlük, Mühendislik Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Meslek Yüksekokulu, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Merkezi Araştırma Laboratuvarı, Spor Salonu ve Merkezi Yemekhane binalarının hizmet verir duruma getirilebileceği tahmin edilmektedir. Yine bu süre içinde yeni fiziki mekânların kazandırılmasına paralel olarak mevcut fakültelerimizin aktif bölüm sayılarının arttırılması ve yeni fakültelerin açılması ile öğrenci sayısının yaklaşık 10.000, personel sayısının ise 600 olması beklenmektedir.

 Üniversitemizin büyüyüp ve gelişmesinde; Bayburt Valiliği, Belediye Başkanlığı, Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü, Karayolları Bölge Müdürlüğü, Orman Bölge Müdürlüğü, ilgili diğer kamu kurumları ve STK’lardan özellikle yeni kampüs alanının altyapı ve peyzaj çalışmalarında desteklerini ve önerilerini esirgememelerini beklemekteyiz.”

              Bayburt Üniversitesinin geleceğinin parlak ve ümit var olduğunu belirten İl Genel Meclis Başkanı Raci Bayrak “ Üniversitemizin gelişip, Bayburt’unda bir Üniversite kenti olmasını beklemekteyiz. Bu yöndeki çalışmalarınızı yakından takip ediyor, İl Genel Meclisi olarak da her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu belirtiyorum.

          Sizden gelecek isteklere Meclis olarak gücümüzün yettiği kadar desteğimizi esirgemeyeceğimizi belirtiyor size çalışmalarınızda başarılar diliyoruz”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.