banner399

Namazla Diriliş” konferansı Şair Zihni Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi

Ak Parti Gençlik Kolları’nın organize ettiği programa Belediye Başkanımız Hacı Ali Polat, Ak Parti Bayburt İl Başkanı Yusuf Elçi, Belediye Başkan Yardımcısı Selahaddin Kondolot, Ak Parti Gençlik Kolları Başkanı Fatih Eraslan, Belediye Meclis Üyeleri, Ak Parti Bayburt İl Yönetimi, Merkez İlçe Yönetimi, Gençlik Kolları ve Kadın Kolları Üyeleri katıldı.

Namazla Diriliş” konferansı Şair Zihni Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi
10 Aralık 2012 Pazartesi 15:03

 Programa konuşmacı olarak, Yazar Ahmet Bulut, Edebiyatçı Yazar Mehmet Paksu ve Dursun Ali Taşçı katıldı. 

Ezan sesleriyle başlayan programda Namazla Diriliş Platformu’nun yapmış olduğu faaliyetler hakkında hazırlanan sunum katılımcılara izlettirildi. Yazar Ahmet Bulut’un namaz hakkında anlattığı yaşanmış hikayeler, izleyenlere duygu dolu anlar yaşattı

Program açılış konuşmasını gerçekleştiren Ak Parti Bayburt İl Başkanı Yusuf Elçi, Necip Fazıl Kısakürek’in “Gençliğe Hitabe”siyle davetlilere seslendi. Program organizasyonundan dolayı Gençlik Kolları’na teşekkür eden İl Başkanı Yusuf Elçi, konuşmasında namazın öneminden bahsetti.

Yusuf Elçi, namazın üzerinde hassasiyetle durulması gereken en önemli mesele olduğunu ifade ederek Kuran-ı Kerim’de namaz hakkında yer alan ayetlerden örnekler verdi.

“Rabbim! Beni ve neslimi dosdoğru namaz kılanlardan eyle.”

Ak Parti Bayburt İl Başkanı Yusuf Elçi konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Yüce Allah (cc) İbrahim süresi 40. Ayette mealen “Rabbim! Beni ve neslimi dosdoğru namaz kılanlardan eyle.

Rabbimiz! Duamı kabul buyur.” Buyurmaktadır. Rabbimizin Kuran’da bunun gibi ayetlerle 70 kez emrederek en çok önem verdiği ibadet olan namaz, Peygamberimizin (s.a.v.) ifadesiyle, ahirette hesaba çekileceğimiz ilk amelimizdir.”

Beş vakit namaz kılanların oranı yüzde 25

“Ne var ki, yüzde 99’u Müslüman olan ülkemizde beş vakit namaz kılanların oranı yüzde 25 maalesef. Bunların da ara sıra kazaya bırakmak, aceleye getirmek, gereken önemi vermemek gibi problemleri var. Müslümanların yüzde 75’i niçin namaz kılmadıklarını açıklarken, birçok bahane ileri sürüyorlar. “Kılmasını bilmiyorum”, “Benim kalbim temiz”, “Yaşlanınca kılarım”, “Çok yoğunum, zamanım yok”, “İş yerinde veya okulda fırsat bulamıyorum”,  “Hastayım”, “Yolcuyum” gibi bahanelerinin olduğu tespit edilmiş.”

“İlk insan Hz. Âdem’den başlayarak son peygambere kadar, Allah tarafından gönderilen din, yalnızca İslâm’dır. Hak dinin bütün peygamberleri, insanları Allah’a kul olmaya çağırırken, iman edenlerden de O’na ibadet etmelerini istediler. Bu ibadetlerin başında ise namaz gelir. Namazsız İslâm düşünülemez. Müslüman ümmetlerin her ferdi hep namaz kılmıştır. Hz. Muhammed (s.a.v.)’in altın nesli sahabe-i kiram arasında, namaz kılmayan hiçbir ferde rastlamak mümkün değildi.”

“peygamberimiz (s.a.v.), namazı dinin direği saymıştır. Zira birey için, dinin ayakta duruşunu sağlayan en önemli ibadet namazdır. Yüce Allah, her mümine namazı farz kılarak onun hayatını düzene sokmuştur. Günde beş vakit namaz kılan insan, zaman israfından ve boş vakit harcamaktan uzak duracak, zamanını iyi değerlendirecek, enerjisini iyi kullanacaktır. Bir işten diğerine, bir eylemden öbür eyleme geçecektir.Kendisi, ailesi ve bütün insanlar için hayırlarda yarışacaktır. 

“Namaz, Sancıma İlaç…”

“Programımıza katılan çok kıymetli hocalarımız var ben onların karşında teknik detaylarla usulsüzlük yapmak istemem. Affa sığınarak bir iki hususu ifade edip sözlerimi tamamlayacağım. Sayın Başbakanımızın ben bir dindar nesil istiyorum ifadesini en iyi anlatan yine namaz ve içeriğidir dostlar;

Üstat Necip Fazıl:

“Namaz, sancıma ilaç, yanık yerime merhem;

 Onsuz, ebedi hayat benim olsa istemem !” dizeleriyle namazı en veciz şekilde ifade etmiştir. Üstat Sayın Başbakanımızın üzerinde durduğu dindar neslin yetişmesinin önemini  ne de güzel anlatmıştır.Namaz bütün ibadetleri içine alan en önemli ibadetlerden birisidir. Namaz, Allah’ın varlığı ve birliğine inancın, duygusal, zihinsel ve ruhsal tasdikidir. Allah’tan başka ibadet edilecek bir varlığın olmadığının itirafıdır. Böylece namaz, tevhidin hakikatini ifade eder.”

 

“Eksi yirmi derecede Çeçen mücahidin arkasında bombalar düşerken namazına devam etmesi, namazın insanı, Allah yolunda canını bile feda edebilecek bir ruh zenginliğine ulaştırabileceğini gösterir.”

“Namaz Kılan Ayrıcalığa Kavuşur”

“Namaz tesbih ve tenzihi de engin gönlünün içine alır. Namaz kılan kul, “Rabbimi övgüyle ve sonsuz bir şükürle anıyor, secdede yüceler yücesi Rabbimi tesbih ediyor, O’nu kullara ait bütün eksik sıfatlardan tenzih ediyorum.” diyerek bütün kâinatla beraber Allah’ı anmanın ayrıcalığına kavuşur.Namaz müminin kalbinin ilâcı olan dua ibadetini de içine alır. Namaz kılan kul, “Beni doğru yola hidayet et” diyerek istikametini diler. Namaz kılan mümin, “Allah’ım, Hz. İbrahim’in ailesine, dostlarına rahmet edip onları yücelttiğin gibi, Hz. Peygamber’in ailesine, dostlarına da rahmet edip onları yücelt” diyerek geçmiş ve gelecek bütün insanlık ailesi için duada bulunur. Namaz âşığı, “Rabbim, bana dünyada da ahirette de iyilik ver, beni ateş azabından koru; beni, annemi, babamı ve bütün inananları hesap gününde bağışla” duasıyla namazını tamamlar.”

“Şair;

‘Haram Kazanılan Aş, Aştan Sayılmaz,

Hak İçin Akmayan Yaş Yaştan Sayılmaz,

Kişi Başım Var Diye Övünmesin,

Secdeye Varmayan Baş Baştan Sayılmaz…’ dizeleriyle namazı anlatıyor. Bende konuşmamın başındaki temennimin devamıyla sözlerimi nihayetlendiriyorum:

 “Tek cümleyle, Allah’ın, kâinatı yüzü suyu hürmetine yarattığı sevgilisinin âlemleri manto gibi bürüyen eteğine tutunacak, O'ndan başka hiçbir tutamak, dayanak, sığınak, barınak tanımayacak ve O'nun düşmanlarını ancak kubur farelerine denk muameleye lâyık görecek bir gençlik...” anlayışıyla bu gecenin hayırlara vesile olmasını diliyor, hocalarımızın engin bilgileri ile bizleri ihya edeceklerini biliyorum, hocalarıma ve salondaki bütün katılımcılara beni dinleme lütfün da bulundukları için çok teşekkür ediyorum sizleri Allaha emanet ediyor hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.”

“Dirilişin İslam’da Olduğunu İdrak Etmişsiniz”

Ak Parti Bayburt İl Başkanı Yusuf Elçi’nin ardından Belediye Başkanımız Hacı Ali Polat da kısa bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasına katılımcıları selamlayarak başlayan Belediye Başkanımız Hacı Ali Polat, “Sizleri tebrik ediyorum. Bu ülkede dirilişin, sağlamlığın namazda, Kuran’da, İslam’da olduğunu idrak etmişsiniz.  Bu davete icabet edip buraya gelmişsiniz. Bu daveti organize eden Gençlik Kollarımıza ve üniversite birimine teşekkür ediyor ve tebrik ediyorum.” dedi.

 

“Namazsızlık Yaradanın Kuluna Verdiği Bir Cezadır.”

 

Bu tür programların namaz kılanların namazlarını devam ettirmelerine, kılmayanların ise namaza başlamalarına vesile olmasını dileyen Belediye Başkanımız Hacı Ali Polat, “ Ben bir ilahiyatçıyım. Namazla ilgili konuları hocalarımız anlatacaklar. Ben şu kadarını söylemek istiyorum: Namazsızlık yaradanın kuluna verdiği bir cezadır. Bu cezayı bitirelim artık. Bu ceza huzura kabul edilmeme cezasıdır. Öyle bir ceza ki; başlaması ve son bulması bizim elimizde olan bir ceza. Bu cezaya mahkum olanlar bu cezayı artık bitirsinler.

-‘Bu cezanın artık sonu geldi, yaradan beni huzuruna kabul etti.’ desinler.

Çünkü bu toplum eğer dirilecekse, bu toplum eğer yeniden canlanacaksa ya da şahlanacaksa bu namazla olacak, Kuran’la olacak, İslam’la olacak. Ne mutlu sizlere ki; bunun farkında olup bu salonu doldurdunuz. Hepinizi tebrik ediyorum, hocalarıma da teşekkür ediyorum. Hocalarımız çok uzaklardan buralara geldiler. Rabbim onların sözlerinin anlaşılmasını inşallah kolaylaştırsın. Söylediklerinin de kalplerimize tesir etmesini Rabbimizden temenni ediyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.” şeklinde konuştu.

Belediye Başkanımız Hacı Ali Polat’ın ardından konuşmacılar sahneye çıkarak namaz hakkında sunumlar yaptı.

“Büyük Bir Değişimin Habercisi”

Dursun Ali Taşçı’nın konuşmasıyla başlayan sunum, Taşçı’nın, namaz kılmanın önemi hakkında verdiği örneklerle devam etti. Dursun Ali Taşçı kısa bir süre önce yapılan 4+4+4 eğitim reformuna değinerek, bu reformun bir devrim olduğunu vurguladı. Eğitim reformuyla birlikte okullarda manevi değerlerin yer etmeye başladığını ifade eden Dursun Ali Taşçı, bu çalışmaların Türkiye sınırları içerisinde büyük bir değişimin habercisi olduğunu dile getirdi.

“Namazın Yeri ve Zamanı Olmaz”

Dursun Ali Taşçı’nın ardından, Edebiyatçı Yazar Mehmet Paksu sözü alarak, namaz kılmanın yeri ve zamanı olmadığını belirtti. Kuran’da namaz hakkında yer alan ayetlerle namazın önemine değinen Yazar Paksu, “Bizlere verilen nimetler karşısında sürekli şükrümüzü artırmalı ve namazımızı ihmal etmemeliyiz” dedi.

“Fatma’nın Hikayesi…”

Edebiyatçı Yazar Mehmet Paksu’nun ardından son olarak Yazar Ahmet Bulut söz aldı ve namaz hakkında yaşanmış hikayelerden örnekler verdi. Ahmet Bulut, Bayburt’a daha öncede geldiğini bildirerek, gördüğü manzara karşısında son derece mutlu olduğunu kaydetti. Namazla Diriliş Platformu olarak Türkiye’nin 80 ilini ziyaret ettiğini anlatan Bulut, Bu ziyaretleri esnasında Sivas’ta karşılaştığı bir tabloyu katılımcılarla paylaştı. Yazar Ahmet Bulut, yaşanan bu olayın TRT tarından belgesel haline getirildiğini kaydederek, bu olay sayesinde bir çok kişinin namazla buluştuğunu dile getirerek sözlerini noktaladı.

Ahmet Bulut’un konuşmasıyla son bulan programda Belediye Başkanımız Hacı Ali Polat, Ak Parti Bayburt İl Başkanı Yusuf Elçi ve Ak Parti Bayburt Gençlik Kolları Başkanı Fatih Eraslan tarafından konuşmacılara minyatür saat kulesi hediye edildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
asas - 7 yıl önce
namazın tek açıklaması var oda diriliştir...yeniden doğuştur..tıp deprasyona çare arıyor tıpa cevabım boşuna ilaç yazıp masraf yapma çünkü bunalıma girmiş deprasyondayım diyenlerin tamamı imanını kaybetmiş çıkış yolu arayanlardır.. namaz kılan beden asla ve asla stresee bulaşmaz namaz namaz asla yolda koymaz..