KGF BAŞKANLAR KURULU ÇORUM'DA TOPLANDI

- ÇORUM VALİ YARDIMCISI ALİ DENİZ SÜRMEN: - “BASIN SOSYAL HAYATTA ÖNEMLİ BİR ROLE SAHİP” - TÜRKİYE GAZETECİLER PLATFORMU VE BURSA GAZETECİLER CEMİYETİ BAŞKANI M. NURİ KOLAYLI: - “MÜCADELEMİZ ANADOLU BASINI İÇİN”

KGF BAŞKANLAR KURULU ÇORUM'DA TOPLANDI
10 Temmuz 2013 Çarşamba 14:25

 Karadeniz Gazeteciler Federasyonu (KGF) Başkanlar Kurulu toplantısı Çorum'da yapıldı.
Federasyonun faaliyetlerinin ele alınarak Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu oluşumunun yol haritası masaya yatırıldığı toplantıda Marmara ve İç Anadolu Gazeteciler Federasyonları'nın kuruluşlarının tamamlanarak resmi başvurularının yapıldığı açıklandı. Toplantıda ayrıca diğer bölgelerdeki Gazeteciler Federasyonlarının kuruluşunun tamamlanmasından sonra gelecek ay içerisinde de Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu'nun kuruluşunun Ankara'da düzenlenecek programla kamuoyuna açıklanacağı bildirildi.
Çorum Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şevket Erzen'in ev sahipliğinde Anitta Otel'de gerçekleştirilen toplantıya Çorum Vali Yardımcısı Ali Deniz Sürmen, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Emniyet Müdürü Halil İbrahim Doğan, Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan, Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Haşim Eğer, Kültür ve Turizm İl Müdürü Ali Özüdoğru, Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Mehmet Çelik, Basın İlan Kurumu Şube Müdürü Osman Bolluk, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Ünal Demiray, Türkiye Gazeteciler Platformu ve Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı M. Nuri Kolaylı, Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Aslan, Karadeniz Gazeteciler Federasyonu Başkanı Ergun Ata, İç Anadolu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Adem Alemdar, Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgut Özdemir, Artvin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Tolga Gül, Bayburt Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yaşar Yıldız, Rize Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mustafa Bayrak, Giresun Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bekir Bayram, Ordu 19 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erdoğan Erişen, Samsun Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İsmail Temiz, Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti Onursal Başkanı Hüsnü Acar, Bartın Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Güngör Yavuzaslan, Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Emre Aktürk, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Koordinatörü Sefa Öztürk, Marmara Gazeteciler Federasyonu Genel Sekreteri Sinan Tunç, eski Bayburt Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sadık Yavuz, Kırıkkale Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cengiz Selci, Kırıkkale Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Kıvanç, Kırşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Emin Turpçu, Yozgat Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Osman Hakan Kiracı ve Çorum Gazeteciler Cemiyeti yönetim kurulu üyeleri katıldı.
Toplantıda açılış konuşması yapan Karadeniz Gazeteciler Federasyonu Başkan Yardımcısı ve Çorum Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şevket Erzen, Karadeniz Bölgesi Federasyon çalışmasının tamamlandığını belirterek, kurulum sürecinin ardından ilk toplantının gerçekleştiğini söyledi. Erzen, toplantının gerçekleşmesindeki katkılarından dolayı Çorum Valisi Sabri Başköy, Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan'a teşekkür etti.
Vali Yardımcısı Ali Deniz Sürmen ise, basının toplumsal hayattaki rolünün büyük önem taşıdığını söyledi. Vali Yardımcısı Sürmen, kamu idarecileri olarak basın mensuplarının görevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmeleri için gerekli adımları attıklarını belirtti. Basın çalışanları sağlıklı haber ilettiğinde, idarecilerinde o kadar sağlıklı bilgi sahibi olduğunu dile getiren Sürmen, “Basın mensupları bizim göremediklerimizi görerek, her türlü şartta görev yaparak, bizleri ve vatandaşları bilgilendirmeye çalışıyor. Basın çalışanlarına teşekkür ediyoruz. Çorum'da 2 yıldır görev yapıyorum. Bir şehri yakından görme şansınız olmazsa, genel değerlendirirsiniz. Geldiğimde ben de gördüm ki Çorum, ufku açık bir şehir. Medeniyetler şehri. Çorum'da yerel basının yeri de büyük. Bizler için en önemli olan şey, sizlerin görevinizi yerine getirirken daha iyi şartlarda çalışabilmeniz ve organize olabilmeniz. Aile sağlığınız ve kişisel sağlığınızın da ön planda olması, gayretli çalışmalarınız ve hayatlarınız da bizler için önemli” dedi.
Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan da, üniversite bünyesinde İletişim Fakültesi kurmayı planladıklarını açıkladı. YÖK'e resmi başvuruda bulunduklarını dile getiren Prof. Dr. Reha Metin Alkan, fakültenin Çorum basınının gelişimi açısından da önemli katkılar sağlayacağını ifade etti.
Çorum Gazeteciler Cemiyeti'nin yerel basına yönelik çalışmalarını önemsediklerini dile getiren Rektör Alkan, "2 yıl önce Çorum'da göreve başladım. Göreve başladığım günlerde bazı endişelerim vardı. Çorum basını başta olmak üzere herkesle çok güzel diyaloga geçtik. Bu süreçte Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şevket Erzen başta olmak üzere tüm basın camiasıyla güzel bir entegrasyon sağladık. Basın kuruluşlarından tarafımıza gelen dönüşler neticesinde belli başlı konularda önemli çözümler sağladık. Yerel basınla geliştirdiğimiz işbirliği çalışmalarımızı da kolaylaştırdı. Üniversitenin etkinliklerinin tanıtılması sayesinde olumlu geri dönüşler aldık. Bu doğrultuda İletişim Fakültesi için YÖK'ten talepte bulunduk, cevap bekliyoruz. Basın gerçekten önemli. Çorum'da bu önemli görevin son derece başarılı yürütülmesinden dolayı gurur duyuyorum. Bu tür faaliyetlerin bölgesel ve genel olarak konfederasyonla yürütülmesi çok daha önemli” ifadelerini kullandı.
Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan da, Çorum'un tarihi ve kültürel zenginliğine dikkat çekerek, “Belediyecilik anlamında Çorum'u daha ileriye taşımayı hedefliyoruz” dedi.
Emniyet Müdürü Halil İbrahim Doğan ise, her türlü toplumsal olaya sağduyulu yaklaşan basın kuruluşlarına teşekkür etti.
Türkiye Gazeteciler Platformu ve Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı M. Nuri Kolaylı, “Anadolu basını için birlikte mücadele edeceğiz” dedi.
Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu'nun kuruluş sürecini anlatan Kolaylı, “7 bölge federasyonuyla Ankara'da konfederasyonumuzu kuracağız. Bizimle birlikte hareket eden 60'dan fazla cemiyet var. 1,5 ay içerisinde konfederasyon sürecimiz gerçekleşecek. Türkiye'ye çok sesliliğin, basının gelişmesi için çok iyi çalışmalar yapacağımıza inanıyorum. Bizim arkadaşlarımızın hepsi birbirine bağlı. BİK'in seçimi vardı. Bu da bir sınav gibiydi. Türkiye'de 1500 gazeteden 3 kişi seçildi. Büyük fark atarak seçimi kazandık, şu anda 3 kişi olarak biz temsil ediyoruz. Anadolu'nun sorunlarını biliyoruz, mesleki sorunlarımızı biliyoruz. Konfederasyonu kurduktan sonra el birliği ile Anadolu basını için büyük mücadele vereceğiz” diye konuştu.
Toplantı sonunda Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan tarafından Türkiye Gazeteciler Platformu ve Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı M. Nuri Kolaylı, İç Anadolu Gazeteciler Federasyonu ve Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Adem Alemdar, Karadeniz Gazeteciler Federasyonu Başkanı Ergun Ata ve Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Aslan'a Hitit güneş kursunu sembolize eden plaket verdi.
Karadeniz Gazeteciler Federasyonu üyeleri, toplantının ardından Çorum'un tarihi ve turistik mekanlarını gezdiler. Çorum Müzesi görevlilerinden Arkeolog Metin Çakar'ın rehberliğinde gerçekleştirilen tarih turuna katılan Gazeteciler Cemiyet Başkanları, önce Alacahöyük ardından da Boğazkale'de bulunan Hattuşa ve Yazılıkaya ören yerlerini ziyaret ettiler. Hitit tarihini yakından tanıyan konuk gazeteciler, Çorum Müzesi'ne de hayran kaldılar.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.