GÜNCEL:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
DEDE KORKUT TÜRBESİ'NE ÇELENK BIRAKILARAK DUA EDİLDİ.
               Dede Korkut Türbesine Şölen Komitesi Onursal Başkanı Bayburt Valisi Kerem Al, Bayburt Belediye Başkanı Hacı Ali Polat, Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva, İl Emniyet Müdürü Mesut İnce, TÜRKSAV (Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı) Başkanı Yahya Akengin ve şölene katılan misafirler tarafından çelenk konulmasından sonra İl Müftüsü Kemalettin Aksoy tarafından dua edildi.

              Bayburt Valisi Kerem Al ve beraberindeki heyet Dede Korkut Türbesi karşısında kurulan kıl otağ çadırına geçerek yöresel yemek ve ayran ikramına katıldılar.

             TÜRKSAV Başkanı Yahya Akengin “Bundan 16 yıl önce yanan Türk Dünyasının Bilge Lideri, Manevi Şahsiyeti Dedem Korkut Ateşi hiç sönmeden Bayburt semalarında yanmaya devam ediyor.

              Sizlerle beraber bu kutlamalarda buluşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bu Dede Korkut Projesini naçizane ben getirmiştim buraya ve değerli yöneticilerimizin katkısı ile sahiplenildi büyüdü, önce Türkiye’m de sonra Türk Dünyasında ve sonra da Uluslar arası Platformlara taşındı.

           Bu Bayburt’un övüncüdür, Bayburt’u geçenlerde Bursa da konuşurken söyledim ki Bayburt Türkiye’nin en büyük İli dedim herkes şaşırdı. Evet, Nüfus olarak belki en küçük ili Bayburt’tur ama Türkiye’nin yüreği en büyük ili Bayburt’tur. Dolayısıyla Dede Korkut coğrafyasını düşündüğümüz zaman Dede Korkut törenlerinin anılma törenlerinin de burada olmasını da hesaba kattığımızda tabi ki bu kocaman bir yürektir ve bu yürek Bayburt’tur Bizim büyük ekonomik zenginliğimiz yok amma Türk Dünyasının ortak atası Dede Korkut gibi kocaman bir kültürel zenginliğimiz var. Hepinize hoş geldiniz diyor Dede Korkut diyarından Türk Dünyasına selamlar iletiyorum”     

      Azerbaycan Milltevekili Ganire  Paşayeva ise “ Türk Dünyasından, ,İki Bayrak, Tek Devlet olan Azerbaycan buraya katılmanın hatta Dedem Korkutun Türklerin büyük Atasının diyarında olmanın öz mutluluğunu yaşamaktayım.

           Benim Dedelerim çok beklerdi, bu günü görmeyi, bu günü yaşamayı ama çok şükür ki dedelerim göremedi ama torunları olan bizler şimdi biriz beraberiz.Ortak Atamız Dede Korkutun semalarda bizi izlediği bu programı yapanları kucaklıyor ve hepiniz yürekten selamlıyorum.”                              

             Bayburt Belediye Başkanı Hacı Ali Polat konuşmasında”570–631 yıllarında Türk Dünyasında yaşamış Dedem Korkutun türbesini ziyaret ettik ve kendisinin dizelerini hatırladık.

         Bu topraklar çok insanlara, çok topluluklara yataklık beşiklik etmiştir, medeniyetlere beşiklik etmiştir ve şimdi bunlar geldi geçtiler biz yaşıyoruz. Önemli olan bu dünyada niçin yaşadığımızın hedefini gayesini iyi belirlemektir ve bu dünyada hoş bir seda bıraktıktan sonra gidebilmektir.

          Diyarırum bölgesi olan buraları kalkıp gelip rabbiyle buluşturmak adına boy boylayıp soy soylayan ve içinde yaşadığı toplumu barış timsali oldular. Bunları anlatırken şunu yapmamız gerektiğini ihtaren bildiriyorum “ Dede Korkut Hikâyeleri “ gerçekten çok önemlidir. Çünkü ilk dönemlerden bize kalan ender eserlerden birileridir. Geçmişimizi, Sosyo Kültürel hayatımızı en iyi bu hikâyeler anlatıyor bize.

            Dedem Korkut bu topraklarda yaşamış ve bu topraklarda yaşayan insanları doğru yola ulaştırmış, o insanları Allah ile buluşturmaya çalışmış, o toplumun içindeki sosyal hayatı, kültürel hayatı, duasını, bedduasını, sünnetini bize aktarmıştır.

               17. dede korkut şölenlerinde Dede Korkutun hikâyelerini herkese dağıtma sözünü vermiştik İşte o sözümüzü tuttuk şimdi 2.000 adet Dede Korkut kitabını halkımızla, sizlerle buluşturuyoruz.

                    Gürcistan, Elazığ ve Bayburt Halk Oyunları Ekiplerinin gösterileri sonrasında, Dede Korkut Anıtına çelenk konulması ve kortej yürüyüşü için Masat köyünden ayrıldılar.

banner101
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner242

banner210

Ülkü Ocakları’ndan sert tepki
Bayburt Ülkü Ocakları İl Başkanı Muhammet Kılıç, Bayburt Üniversite'sinde bölücü terör örgütü...

Haberi Oku