Bayburt Ulu Cami İbadete Açıldı

Onarımı Biten Bayburt Ulu Cami İbadete Açıldı Bayburt'ta, 2011 Eylül ayı itibariyle ibadete kapatılan, bu yıl Nisan ayından bu yana tadilatta olan tarihi Ulu Cami'de yenileme çalışmaları tamamlanarak, cami ibadete açıldı. Bayburt'ta, 2011 Eylül ayı itibariyle ibadete kapatılan, bu yıl Nisan ayından bu yana tadilatta olan tarihi Ulu Cami'de yenileme çalışmaları tamamlanarak, cami ibadete açıldı. Bugünkü Cuma namazında Bayburtlu vatandaşlar camiye akın etti. Bayburt Valisi Hasan İpek de Cuma namazını tarihi Ulu Camii’nde kıldı. Bayburt İl Müftülüğü vaizlerinden Bahattin Budak’ın namaz öncesi vaaz ettiği camide, namazı Cami İmam Hatibi Hacı Dursun Kelleci kıldırdı.

Bayburt Ulu Cami İbadete Açıldı
10 Kasım 2012 Cumartesi 13:51

 Kelleci, hutbe metnini okumadan önce, "Bizi mabedimize kavuşturan, Cuma günü burada namaz kılmamızı sağlayan yüce Rabbimize sonsuz senalar olsun. Salat ve selam O’nun Resulü Muhammed (sas) Efendimiz’e, onun ashabına ve ona tabi olan müminlerin üzerine olsun." sözleriyle sevincini dile getirdi.

        Bayburt Din Görevlileri Dernek Başkanı Engin Yazıcıoğlu, yaptığı açıklamada şunları ifade etti: "Caminin altındaki nemin giderilmesi adına bir metre toprak alınıp drenaj yapılarak zeminde izolasyon yapıldı. Camiye alttan ısıtmalı sistem döşendi. Caminin içindeki bütün taşlar temizlendi. Caminin giriş kısımları tarihi dokuya uygun bir şekilde restore edildi. Çevre düzenlemesi yapıldı. Kapılar, pencereler değiştirildi. Kamera, ses sistemi, yangın alarm sistemi yapıldı. Minare restore edildi. Aydınlık camlar değiştirildi. Ön bahçede cenaze namazı kılınacak duruma geldi. Bayburt Ulu Camii'nin tekrar ibadete açılmasıyla şehir merkezinde Cuma günleri yaşanan yoğunluk da azalmış olacak."

        Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden edinilen bilgiye göre, Selçuklu eseri Ulu Camii’nde yüzey temizlemesi yapılırken, cami kapılarının üzerindeki motifli kısımlar da temizlendi. İklimlendirme ve havalandırma tesisatının döşendiği camide, yerden ısıtma sistemi yapıldı. Merdivenler üzerinde taş döşemesi yapılan caminin üzerinde toprak yük açılarak üzerine ısı yalıtımı yapıldı ve cami çatısı rehabilite edildi. Caminin ayakta kalan tek yapısı olan minare de şerefe kısmına kadar tamamen yıkılarak, yeniden aslına uygun bir şekilde yapıldı.
Bayburt şehir merkezindeki iki camiden biri olan Bayburt Ulu Camii'nin tadilatı için yaklaşık 600 bin lira harcandı.

        Anadolu Selçuklu Sultanlarından II. Gıyasettin Mesut (1282-1298) zamanında yaptırıldığı kabul edilen cami, pek çok onarım geçirdi. 1967 yılında tümü ile ele alınıp ana plana uygun olarak yaptırılan caminin minaresi, mihrap önü kubbesine geçişi sağlayan mukarnaslı tromplardan bir kaçı ve asıl ibadet alanına açılan iki kapı orijinal yapıdan kaldığı belirtiliyor. Bu kapılardaki motifler tadilat sırasında yeniden gözden geçirildi.

        Caminin kuzey doğusunda bulunan minaresinin kaidesinde geçirdiği onarımı belgeleyen 1850 tarihli kitabe bulunuyor. Minare, 13 aylık tadilat sırasında da yeniden onarıldı. Kare kaideli minarenin sekiz yüzlü pabuçluğunda ve yuvarlak gövdesinde geometrik ve bitki motifli mozaik çiniler Anadolu Selçuklu çinilerinin ilginç özelliklerini sergiliyor.

        Ayrıca, caminin son cemaat yerinde beş kitabe mevcut olup, bu kitabelerden mihrabın iki yanında yer alanlar Osmanlıca iki ferman metni bulunuyor, bunlar kadınların çalışma düzeni ile ilgilidir. Mihrabın hemen üstündeki kitabe Arapça bir kümbet kitabesidir ve 619/1222 tarihlidir. Dış duvar üzerindeki kitabe ise bir medrese kitabesi olup 1293/1820 tarihine ait. Son cemaat yerinin batı duvarındaki kitabe tamamen henüz okunamamış.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
BAYBURT ALAPELIT KÖYÜ DERNEKLERI GENEL BAŞKANI K.TOSUN. - 8 yıl önce
ulu cami tarihi bir camidir bayburttun senboludur yeniden dekora edilmesi çok güzel bir çali̇şmadir devletimize milletimize hayirli olsun her bayburtlu bayburtta gittiği̇n de bu camide namazkilsin du atatesin ...