banner520

Bakan Yıldız, Belediye Başkanı Polat’ı Takdir Etti

Bir dizi incelemelerde bulunmak üzere Bayburt’a gelen Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, belediyemize yapmış olduğu ziyarette, HES ve brit çalışmalarından ötürü Belediye Başkanı Hacı Ali Polat’ı takdir etti.

Bakan Yıldız, Belediye Başkanı Polat’ı Takdir Etti
05 Ağustos 2013 Pazartesi 17:10

 Enerji alanında yapmış olduğu bu girişimden dolayı Belediye Başkanı Polat’a teşekkür eden Bakan Yıldız, “Başkanım seni bu girişimlerden dolayı tebrik ediyoruz. Yani bu enerji sektörüyle alakalı çok iyi bir çalışma. Bu manada siz hiç uğraşmayın. Arkadaşlar danışmanlık yapsınlar. Bizim arkadaşların yapması lazım. O yüzden biz bu çalışmayı buraya yapalım” dedi.

Beraberinde Vali Hasan İpek, Milletvekili Bünyamin Özbek, Bayburt Üniversitesi Rektörü, Prof. Dr. Selçuk Coşkun, İl Genel Meclisi Başkanı Raci Bayrak ile birlikte Belediye Başkanı Polat’ı makamında ziyaret eden Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, belediyenin enerji konusunda yapmış olduğu atılımlardan dolayı Belediye Başkanı Polat’ı takdir etti.

İletim Hatları Yer Altına Alındı

Çalışmalar hakkında Bakan Yıldız’a bilgi veren Belediye Başkanı Hacı Ali Polat, “2011 yılında Sayın Bakanım zat-ı âlinizden Bayburt’taki trafoların deplasesi ve iletim hatlarının yeraltına alınmasıyla ilgili taleplerde bulunmuştum. Bu çalışmalar için bakanlığını tarafından 4,8 milyon TL kaynak ayrıldı ve şu ana kadar 17 trafomuz ya değişti ya da değişme yoluna girdi. 19 km de iletim hattı yeraltına alınmış durumda. TEDAŞ ile birlikte bu konuyu karşılıklı anlayış içersinde hallettik. Trafolar gerçekten görüntü kirliliği oluşturuyordu. Trafiği aksatıyordu. O konudaki desteğinizden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Doğalgaz Konusunda Minnettarız

Doğalgaz kullanımı konusunda Bayburt’un % 95 kullanım oranıyla ülkemizde ilk sıralarda yer aldığını belirten Belediye Başkanı Polat, “Doğal gaz konusunda başta Sayın Başbakanımız olmak üzere size çok minnettarız. 2007 Yılında Başbakanımız söz vermişti. Bizde teşkilatın içindekiler olarak bile acaba demiştik. Ama ben göreve 2009 da başladım. O zaman 50 abone vardı. Şimdi yüzde 95’lik oranla Türkiye’de çok öndeyiz. Bu konunun sıkıntısı cadde ve sokaklardaki yolların bozulmasıydı onu da geçen seneki ve bu seneki çalışmalarımızla telafi ettik” diye konuştu.

HES’te İhale Aşamasına Geldik

Bayburt Belediyesi’nin HES ve Brit çalışmalarıyla enerji konusunda yapmış olduğu atılımlardan bahseden Belediye Başkanı Polat şu bilgileri verdi:

“Bizim özellikle sizin alanınıza giren bir çalışmamız var onu arz edeyim. Bizim belediye olarak bir Hes çalışmamız var, 6 megavat gücünde. Bütün lisansları alınmış projesi çizilmiş durumda. Tribün teklifleri aldık. İhale aşamasındayız. İnşaat olarak ta 4 km tünel ve kanal olmak üzere iletim hattı var. Bu konudaki durumu ben il başkanları toplantısında saygıdeğer Başbakanımıza arz etmiştim. Ülkemizde yaklaşık 1.500 tane HES yapılacak ve bunların tribünleri 5–6 milyar dolar ediyor. Bu paranın dışarı çıkmaması gerekiyor. Şuan da biz o konuda karar aşamasındayız. 3 G belgesi aldıktan sonra 7 firmadan teklif aldık. Şuanda karar veremiyoruz.

 

Mikro HES’lerle Enerji Üretmek İstiyoruz

 

Bizim bu HES’in dışında bir başka çalışmamız daha var;  Çoruh üzerindeki 1000 kilovatın altındaki mikro HES’ler lisansa tabi değil. Çoruh’ta 1.3 megavat gücünde bir potansiyel var. Bu konuda ciddi manada mikro hes tribünü sıkıntımız var. Bunun dışında Çoruh’un yukarılarında britler oluşturduk ve her britte 150 kilovatlık bir güç söz konusu ama ona hangi tribünü koyacağız. Üretici şuanda belli değil. Bu britlerden 20 tane yapma şansımız var bu da 3 megavat gücünde bir enerji demek.”

 

Bakan Yıldız’dan Mikro HES Sözü

Belediye Başkanı Polat’ın konuşmasını dikkatle dinleyen Enerji ve Tabi Kaynakları Bakanı Taner Yıldız, HES ve brit çalışmalarından dolayı Belediye Başkanını takdir ederek, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

 “Başkanım seni bu girişimlerden dolayı tebrik ediyoruz. Yani bu enerji sektörüyle alakalı çok iyi bir çalışma. Bu manada siz hiç uğraşmayın. Arkadaşlar danışmanlık yapsınlar. Hangi mikro HES konması lazım hangi tribün konması lazım. Onlar çalışmalarını yapsınlar Bayburt Belediyesi’ne de o raporu sunsunlar. Haliyle belediyenin enerji sektöründe yoğunlaşarak çalışma yapacak hali yok.  Bizim arkadaşların yapması lazım. O yüzden biz bu çalışmayı buraya yapalım. Yalnız buralarda görüntü sıkıntısı doğurmadan, tabii yapıyı bozmadan yapmak lazım.

Bayburt Bizim Her Zaman Göz Bebeğimiz

Bizde Bayburt Belediyemizi yaptığı başarılı çalışmalardan dolayı tebrik ediyoruz. Seçim döneminde ben Başbakanımıza refakaten gelmiştim ve Bayburt’ta iyi bir moralle başlamıştık. O yüzden Bayburt bizim her zaman göz bebeğimiz. Tabii güzellikleriyle, tarihi güzellikleriyle, kültürel varlıklarıyla Türkiye’nin göz bebeği olan illerimizden biri. Bizde enerji bakanlığı olarak bundan sonra özel sektör marifetiyle yürütülecek elektrik dağıtım hizmetlerinde vatandaşlarımıza daha iyi hizmet getireceğiz. Doğal gazda da hamdolsun bir sıkıntı yaşanmadığını görüyorum. Bu yapısı güzel insanımıza ne kadar hizmet getirsek azdır. Bende Bayburt’ta bulunmaktan dolayı duyduğum memnuniyeti ifade ediyorum. İnşallah bugün iftarda şehit alillerimizle beraber olacağız. O iftarda da hep beraber buluşacağız inşallah.”

Bakan Yıldız’ın mikro HES konusunda verdiği yardım sözüne teşekkür eden Belediye Başkanı Polat, ziyaret anısına Bakan Yıldız’a ehram seccade hediye etti.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.