banner399

BAKAN KILIÇ VALİLİK MAKAMINI ZİYARET ETTİ

Çeşitli incelemelerde bulunmak ve açılışlara katılmak üzere Bayburt’a gelen Gençlik ve Spor Bakanı Suat Valilik Makamını ziyaret etti.

BAKAN KILIÇ VALİLİK MAKAMINI ZİYARET ETTİ
07 Aralık 2012 Cuma 09:45

 Valilik ziyaretinde Valimiz Sayın Hasan İPEK kısa bir konuşma yaparak;
             
             “Türkiye’de gençlik ve sporun yeniden birleştiği bir bakanlığın ilk bakanı olan ve stadyumların halka açılmasıyla ilimizde de çok ciddi anlamda gençlik merkezi ve sahaların yapılmasında katkıda bulunan Gençlik ve Spor bakanımız Suat KILIÇ’ı ilimizde ağırlamaktan çok mutlu olduğumu belirterek kendilerine hoş geldiniz diyorum.”dedi.
             Valilik Makamında basın mensuplarına önemli açıklamalarda bulunan Bakan Suat KILIÇ;
             
             “Bayburt’a geliş anımızdan itibaren gerçekten yakın bir alaka ve sıcak bir misafirperverlik gördük. Bundan dolayı bütün kardeşlerimize yürekten teşekkür ediyorum. Bayburt’ta öncelikle yatırım envanterimizde bulunan birkaç hususu sizlerle paylaşmak istiyorum. Sayın başbakanımızın 12 Haziran 2011 seçimlerinde ifade etmiş olduğu gibi Türkiye’nin nüfus dağılımından dolayı milletvekili sayısı bire inen Bayburt’a başbakanımız bir taahhütte bulundu. Bayburt’un ikinci milletvekili Recep Tayyip Erdoğan’dır dedi. Dolayısıyla Bayburt milletvekili ve aynı zamanda başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Bayburt’a olan ilgisi seçim günü meydanda söylediği sözleri istikametinde aynen devam etmektedir.
             Bu istikamette bizler yatırım imkânlarımızın el verdiği ölçüde Bayburt’a ve Bayburtlulara yönelik hizmetlerimizi hızlandırmanın gayreti içerisindeyiz. Hali hazırda Bayburt’ta var olan tesislerimiz ile ilgili konuları sizlerle paylaşmak istiyorum. Aydıntepe Spor Salonu 250 seyircili olarak bu salonun ilk ihalesi yapıldı. Ancak teknik nedenlerle ihalenin iptali cihetine gidildi. Aydıntepe Spor Salonu mevcut projesiyle en kısa süre içerisinde yeniden ihale edilip inşaat çalışmalarına büyük bir süratle başlanacak. Az evvel açılışını gerçekleştirdik. Bayburt Gençlik Merkezi Türkiye’nin nüfusu şu anda çok daha büyük olan illerinin pek çoğunda olmayan bu gençlik merkezini çok kısa bir süre içerisinde normalde bu tür projeler ödenekler yıllara dağıldıktan dolayı başlayıp bitme süresi üç yıla yayıldığı halde Bayburt Gençlik Merkezi’ni çok kısa bir sürede bitirdik. 
             
             Az önce gençlik merkezinde değişik faaliyetlere katılan gençlerimizi ziyaret ettik. Valimiz, milletvekilimiz, belediye başkanımız, il başkanımız ve diğer protokol üyeleri ile birlikte gerçekten gurur verici bir tabloyla karşılaştığımın kanaatindeyim. Sanat ve el becerileri, müzik becerileri konusunda, drama tiyatro becerileri konusunda, değişik spor branşlarında eğitimlerine devam eden gençlerimizin varlığı hususunda daha birinci gün açılış günü olmasına rağmen gurur verici bir tablo gençlik merkezinde mevcut.  Dolayısıyla bütün Bayburt’a sizler aracılığıyla seslenmek istiyorum. Bayburt’a neyin sözünü verdiysek, verdiğimiz sözler harfiyen yerine gelecektir, gelmektedir. Bayburt için hangi adımı attıysak adımını attığımız projeler harfiyen ve en kısa süre içerisinde yerine getirilmektedir. Herkesin bunu bu şekilde bilmesi gerekmektedir. 
             
             Hava karardığından dolayı Kapalı Yüzme Havuzu’nu gezmeye yetişemediğini kaydeden Kılıç, " Yarı olimpik ölçülerde 25x16 ebadında kapalı yüzme havuzunu Bayburt’a kazandırıyoruz. Bakanlığımızın ilan edilişinin ikinci ayında Bayburt yüzme havuzunun ihalesini gerçekleştirdik. Benim bakan olarak ihalesini gerçekleştirdiğim ilk 10 işten bir tanesidir Bayburt kapalı yüzme havuzu. Verdiğimiz önemin düzeyi de şu an inşaatın gelmiş olduğu düzeyden anlaşılıyor. Tahmin ediyorum önümüzdeki yaz döneminde yaz okullarında Bayburt’un bütün gençleri, öğrencileri kapalı yüzme havuzundan Temmuz, Ağustos, Eylül aylarında istifade etmeye başlamış olacaklar. "diye konuştu.
             
             Taraftarların ve kulüp başkanının gündeme getirdiğini stadyum konusuna da değinen Bakan KILIÇ , "Milletvekili arkadaşımızın zaten Ankara’da bu yönde bizden talebi vardı. Mevcut stadyum ile ilgili bir yenileme çalışmasının yapılabilmesi hususunda. Bu konu ile ilgili teknik arkadaşlarımıza talimat verdik. Bu talepler Ankara’da incelenecek. Bu talimatlar doğrultusunda arkadaşlar gereken çalışmaları yapacaklar. " dedi.
             
             Bayburt ile ilgili iki yeni güzel haberi de paylaşan Bakan Kılıç, " Bizim bugün Bayburt programına devam ettiğimiz dakikalarda Ankara’da Bayburt ile ilgili bir ihale gerçekleştirildi. İhalesini gerçekleştirdiğimiz proje bakanlığımıza bağlı Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan yapımını 2012 programına dâhil ettiğimiz 750 öğrenci kapasiteli yurt projesi. İhalenin gerçekleşme rakamı 20 trilyon. Bunun üzerine yüzde 18 KDV’yi de koyduğumuz zaman 23 trilyon liralık bir yatırım bugün itibariyle Gençlik ve Spor Bakanı Bayburt’ta esnaf ziyaretine devam ederken, spor salonlarını incelemeye devam ederken bu yatırımın ihalesi Bayburt adına gerçekleşmiş oldu.  Bu yatırımın Bayburt ve Bayburt Üniversitesi adına ve Bayburt’taki üniversite gençliği adına hayırlı uğurlu olmasını Allah’tan niyaz ediyorum. 
             
             Ak Parti iktidara geldiğinde Bayburt’taki toplam yüksek öğrenci yatak kapasitesi 2003 yılı başı itibariyle 322’di. Bugün itibariyle bu sayı 950 olmuş durumda. 750 kişilik yurt yatak kapasitesini de Bayburt’un hizmetine sunduğumuzda bu sayı 1700’e ulaşmış olacaktır. Bayburt Üniversitesi’ndeki öğrenci sayısının bugün itibariyle 5 bin 500 olduğunu hesaba katarsak yeni yurdun yapımı ile birlikte yüzde 30 oranında bir yatak kapasitesi öğrenci sayısına kıyasla Bakanlığımız tarafından Bayburt’a kazandırılmış olacak. Hemen ifade edeyim. Türkiye’deki yatak kapasitesinin toplam öğrenci sayısına oranı yüzde 12’dir. Bayburt’a verdiğimiz önemi, Bayburt üzerindeki hassasiyetimizi buradan anlayabileceğinizi umuyorum. "şeklinde konuştu.
             
             Bayburt Üniversitesi’ni Doğu ve Güneydoğu üniversitesi kapsamında değerlendirdiklerini belirten Kılıç, " Doğu Karadeniz’de olmasına rağmen yeni kurulan bir üniversite olmasından dolayı Bayburt Üniversitesi’ne 500 bin liralık, eski rakamla yarım trilyon lira üniversitedeki gençlik faaliyetlerine kaynak aktarıyoruz. Bakanlığımız bünyesindeki Proje ve Koordinasyon Genel Müdürlüğü üzerinden bu yarım trilyon liralık kaynağı 2013 yılında Bayburt Üniversitesi’ne kullandıracağız. Buradaki amacımız spor yoluyla sosyal uyumdur. Üniversite çatısı altında sabit, kalıcı, küçük ölçekli bir gençlik merkezi inşa edeceğiz. Bu gençlik merkezi üzerinden spor yoluyla sosyal uyum projesini Bayburt Üniversitesi kampüsünde gerçekleştireceğiz. Buradaki amaç çok değişik illerden gelen üniversiteli genç kardeşlerimizin spor yoluyla hem üniversiteye, hem de Bayburt kentine uyumlarını sağlayabilmektir. Bunlar Bayburt’a verdiğimiz önemin apaçık göstergesidir. "açıklamasını yaptı.
             
             Hizmetlerin kolay olmadığına değinen Bakan Kılıç, "Biz bunları şehirlerle buluşturuyorsak, bu ziyaretleri şehirlerde gerçekleştirerek paylaşıyorsak, bu bizim meseleye bakışımızın özetidir. Ankara’dan oturduğumuz yerden de bu işleri yapabiliriz ama burada yerinde Bayburtlu ile hemhal olarak bu işleri yapmanın tadı bambaşka.  Ankara’da bu işleri yapsak Yeni cami’nin kapısının yanındaki hacı dayının kestanesinin tadını alamayız. Bu işler bu kadar önemli. "dedi.
             Bakan Kılıç, Bayburt ile ilgili konuların takibinde gösterdiği ilgiden dolayı,  Valimiz Sayın Hasan İpek’e, Milletvekili Bünyamin Özbek’e, Belediye Başkanı Hacı Ali Polat’a,  Ak Parti İl Teşkilatı’na teşekkür ederek sözlerini sona erdirdi.
             Valilik Şeref Defterini de imzalayan Bakan KILIÇ’a, günün anısına Valimiz Sayın Hasan İPEK tarafından bir adet Bayburt taşından yapılmış ve Bayburt’un sembolü haline gelen mini Saat kulesi ve çeşitli hediyeler takdim edildi.
Kaynak:Bayburt Valiliği

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.