ALİ HAYDAR KARABACAK KUDAKA KALKINMA KURULU BAŞKANI OLDU

Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu'nun 10. Olağan Toplantısı 25 Haziran 2013 tarihinde Erzurum Polat Renaissance Oteli toplantı salonunda, Kalkınma Kurulu Başkanı Mehmet Fikret ŞİRECİ'nin başkanlığında Ajans Genel Sekreteri Talha Bekir ÖZMEN ve Erzurum-Erzincan-Bayburt illerinin kamu, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör temsilcilerinden oluşan Kalkınma Kurulu üyelerinin katılımı ile aşağıdaki gündemle toplanmıştır.

ALİ HAYDAR KARABACAK KUDAKA KALKINMA KURULU BAŞKANI OLDU
25 Haziran 2013 Salı 18:43

kudaka
İlgili Galeriye Git

 GÜNDEM:

1. Açılış ve Yoklama

2. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı

3. Kalkınma Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu Başkanı’nın Açılış Konuşmaları, 

4. Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Talha Bekir ÖZMEN’in Ajans Faaliyetlerine İlişkin Bilgilendirme Sunumu,

5. Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı 2012 Yılı Faaliyet ve Dış Denetim Raporları Hakkında Bilgi Sunulması, Görüşülmesi ve Önerilerin Tespiti,

6. Kalkınma Ajansının Faaliyetlerinin Değerlendirilmesi,

7. TRA1 Düzey 2 Bölgesi 2014-2023 Bölge Planının Görüşülmesi,

8. Kalkınma Kurulu Başkan ve Başkan Vekili Seçimi,

9. Dilek ve Temenniler,

10. Kalkınma Kurulu 11. Toplantısının Gündem, Yer ve Tarihinin Belirlenmesi, 

11. Kurul Görüşmelerinin ve Karara Bağlanan Konuların Başkanlık Divanınca Kurul’a Bildirilmesi, Başkan ve Katip Üyelerce İmzalanması,

12. Sonuç ve Kapanış.

 

TRA1 Düzey 2 Bölge Planı (2014 – 2023) çalışmaları ile ilgili olarak kurula kısa bir bilgilendirme yapılmıştır. Bu kapsamda bölgenin 2023 yılında gelmesi gereken sosyo-ekonomik durumla ilgili görüşler sunularak hazırlanacak olan Bölge Planı vizyonunun oluşması için kuruldan katkı alınmıştır. Bunun yanında, planın eksen, öncelik ve tedbirlerinin oluşturulmasına katkı sağlamak amacıyla bölgede sektörel bazda iş ve istihdam olanaklarının artırılması için neler yapılabileceği hakkında kurulun görüş ve önerileri alınmıştır.

Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı'nın danışma organı olan Kalkınma Kurulu başkanlığı seçimi iki yılda bir yapılmaktadır. Kurulda yapılan seçimde Erzurum Ticaret Borsası Başkanı İsmail Hakkı HINISLIOĞLU ve Bayburt Girişimci İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ali Haydar KARABACAK başkanlık için aday olmuşlardır. Yapılan oylama sonucunda Ali Haydar KARABACAK oy çokluğu ile Kalkınma Kurulunun yeni başkanı olarak Mehmet Fikret ŞİRECİ'den görevi devralmıştır.

11 Kalkınma Kurulu toplantısının 19 Aralık 2013 tarihinde Bayburt'ta yapılmasına karar verilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı’nın (KUDAKA) danışma organı olan Kalkınma Kurulu kamu (valilikler, yerel yönetimler, üniversiteler, vb.), özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarından (dernekler, vakıflar, odalar, vb.) seçilmiş toplam 100 üyeden oluşmaktadır.

Kalkınma Kurulu’nun Görev ve Yetkileri

Bölgesel gelişme hedefine yönelik olarak; bölgedeki kamu kurum ve kuruluşları, özel kesim, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve yerel yönetimler arasında işbirliğini geliştirmek ve ajansı yönlendirmek üzere oluşturulan kalkınma kurulunun görev ve yetkileri şunlardır:

a) Tek ilden oluşan bölgelerde yönetim kurulunda yer alacak özel kesim ve/veya sivil toplum kuruluşları temsilcilerini ve iki katı yedeklerini sırasıyla seçmek,

b) Ajansın yıllık faaliyet ve iç denetim raporlarını görüşmek, değerlendirmek ve yönetim kuruluna önerilerde bulunmak,

c) Bölgenin sorunlarına ve çözüm önerilerine, tanıtımına, potansiyeline ve önceliklerine yönelik olarak yönetim kuruluna tavsiyelerde bulunmak,

d) Toplantı sonuçlarını Kalkınma Bakanlığı'na raporlamak ve toplantıya ilişkin bir sonuç bildirisi yayımlamak.

Kalkınma kurulu, özellikle bölge kalkınma stratejisinin, bölgenin potansiyellerini ortaya çıkaracak ve bölgenin kalkınması yönünde etkili ve verimli bir biçimde kullanılmasını sağlayacak, bölgenin sorunlarına makul ve etkili çözümler üretecek ve bölgenin geleceğine yönelik güçlü bir perspektif sunacak şekilde hazırlanması yönünde aktif ve yoğun olarak çalışır. Bu çalışmaların yürütülmesi sırasında, alt komisyon ve benzeri mekanizmaları kullanarak, bölgenin tüm toplum kesimlerinin görüş ve önerilerini azami düzeyde alır.


Etiketler; #KUDAKA

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.