19.ULUSLARARASI BAYBURT DEDE KORKUT KÜLTÜR SANAT ŞÖLENİ PROGRAMI

19.Uluslararası Bayburt Dede Korkut Kültür Sanat Şöleni programı belirlendi

19.ULUSLARARASI BAYBURT DEDE KORKUT KÜLTÜR SANAT ŞÖLENİ PROGRAMI
14 Haziran 2013 Cuma 12:45

Bu yıl 19.’su düzenlenecek olan Uluslararası Bayburt Dede Korkut Kültür ve Sanat Şölenleri programı netleşti.

3 Temmuz Çarşamba günü başlayıp 7 Temmuz Pazar günü sona erecek olan Dede Korkut Şölenleri diğer yıllara kıyasla dolu ve renkli geçecek.

Türk Dünyası Parkı ve Taşhan’da açılacak olan sergilerle başlayıp, Aydıntepe Yaylası’nda sona erecek olan Uluslararası Bayburt Dede Korkut Kültür ve Sanat Şölenleri’nde; paneller, resim ve fotoğraf sergileri, yerel ve ulusal sanatçıların sahne alacağı konserler, Rafting, Of-Roat Şenliği, Tracking (Doğa Yürüyüşü) ve Foto Safari, Yamaç Paraşütü, Halk Oyunları, Cirit Gösterileri ve çeşitli etkinlikler yer alacak.

Herkesi Şölenlerimize Davet Ediyorum

19. Uluslararası Bayburt Dede Korkut Kültür Sanat Şölen Komitesi Başkanı Bayburt Belediye Başkanı Hacı Ali Polat, tüm Bayburtluları şölene davet ederek, “Her yıl düzenlediğimiz şölenimiz Kültür ve Sanat adına her güzelliğin var olduğu bir etkinliktir. Tüm Dünyadan şairlerimiz, ressamlarımız halk oyunları ekiplerimiz, ilimizde kültürel zenginliklerini bizlerle ve şölenimize katılanlarla paylaşacaklar.

Bu güzellikleri beraber yaşamak ve aynı duyguyu paylaşmak adına, 3-7 Temmuz tarihleri arasında misafirlerimize yüreğimizi ve Bayburt misafirperverliğini en yüksek duygularla paylaşacağımızı belirtiyor, herkesi ilimize davet ediyorum” dedi.

Ayrıntılı şölen programı ise şu şekilde olacak;

 

(1. Gün) 3 Temmuz Çarşamba

 

09.30   - Sergi Açılışları (Türk Dünyası Parkı)

              Bayburt Konulu Fotoğraf Sergisi   (Feridun Hacıhasanzade)

            - Azerbaycan Konulu Fotoğraf Sergisi  (Azerbeycan Miras İçtimai Birliği)

            - El Sanatları ve Yöresel Yemekler Panayırı (Taşhan)

 

10:30 Masat Köyü Dede Korkut Türbesini Ziyaret

 

15:00 Dede Korkut Anıtına Çelenk Konulması ve Kortej Yürüyüşü

 

15:30 Açılış Töreni (Hükümet Meydanı)

 -Atatürk Anıtına Çelenk Sunumu

 -Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı

 -Açılış Konuşmaları

 -İkramiyeli Şölen Balonlarının Uçurulması

 -Halkoyunları Gösterilerinin Sunumu

 

20:00 Konser (Gençosman Stadyumu)

          -Halk Oyunları Gösterileri

          -Yerel Sanatçılar

          -Murat Göğebakan

          -Havai Fişek Gösterileri

 

(2. Gün) 4 Temmuz Perşembe

 

10:00 Azerbaycan Türkiye İlişkileri ve Dede Korkut Konulu Panel (Kültür Merkezi)

(Bayburt Belediyesi, BEKDER ve Azerbaycan Miras İçtimai Birliğinin Katkılarıyla)

10:00 Halk Oyunları Ekibinin Tüm İlçe ve Beldelerde Gösterileri

 

14:00 Uçurtma Şenliği (Şehit Osman Tepesi)

 

15:30 Aşıklar Şöleni (Taşhan)

 

18:30 Azerbaycan Resepsiyonu

          Azerbaycan Yemekleri İkramıyla (Bayburt Konağı)

 

20:00 Konser Yer: Gençosman Stadyumu

          -Yerel Sanatçılar

          -Ömer Karaoğlu

          -Havai Fişek Gösterileri

 

 

(3. Gün) 5 Temmuz Cuma

 

09:30 Abdulvehhap Gazi Türbesini Ziyaret

-Bamsi Beyrek (Beyböyrek) Mezarını Ziyaret

            -Çimağıl Mağarası Ziyareti

            -Taşçılar  Köyünde Öğle Yemeği

 

14:00 Şair Zihni Şiir Şöleni (Şair Zihni Kültür Merkezi)

 

14:00 Tüm Mahallelerde Halk Oyunları Gösterileri

 

16:00 En Güzel Buzağı ve En Güzel Kuzu Yarışması (Hayvan Pazarı)

 

17:00 Cirit Müsabakası (Cirit Sahası)

 

20:00 Konser (Gençosman Stadyumu)

-Halk Oyunları Gösterileri

            -Yerel Sanatçılar

-Sanatçı Oğuz AKSAÇ

-Havai Fişek Gösterileri

           

 

(4. Gün) 6 Temmuz Cumartesi

 

09:30 Herfene (Bayburt Belediyesi Şair Zihni Kent Ormanı)

-          Rafting

-          Of-Roat Şenliği

-          Tracking (Doğa Yürüyüşü) ve Foto Safari

-          Yamaç Paraşütü

-          Halk Oyunları Gösterileri ve Çeşitli Etkinlikler

-          Sanatçılar: Bünyamin-Devran-Serhan-Musa

-          İkram

 

20:00 Konser (Gençosman Stadyumu)

-          Halk Oyunları Gösterileri

-          Sanatçı Mustafa Ceceli

-          Havai Fişek Gösterileri

 

(5. Gün) 7 Temmuz Pazar

 

10:00 Aydıntepe Yer Altı Şehrini Ziyaret

 

11:00 Aydıntepe Yaylasına Çıkış

-          Halk Oyunları Gösterileri

-          Sanatçılar

            -Kenan Koman

            -Musa Küçük

            -Mustafa Küçük

-     Yayla Beyi Seçimi

 

KATILACAK EKİPLER

 

·         Endonezya Halk Dansları Topluluğu

·         Kırgızistan Halk Dansları Topluluğu

·         Makedonya Halk Dansları Topluluğu

·         Gürcistan Halk Dansları Topluluğu

·         Azerbaycan Miras İçtimai Birliği

·         Azerbaycan-Bakü Halk Dansları Topluluğu

·         Elazığ Yöresi Halk Oyunları Ekibi

·         Gümüşhane Halk Oyunları Ekibi

·         Burdur Halk Oyunları Ekibi

·         Bayburt Halk Oyunları Ekibi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
RECEP - 7 yıl önce
bide tarih olaydi iyi haberdi
Avatar
cihan yazıcı - 7 yıl önce
çımağıldaki eğlenceyi cumartesiye alsaydınız bi tarafınız eksilmezdi