banner500
banner520

ÜNİVERSİTELİLER MAHALLE ODALARIYLA TANIŞTIRILIYOR

Bayburt'ta cenaze, düğün ve sosyal etkinliklerin aynı çatı altında yapıldığı ve geçmişten günümüze kadar varlığını sürdüren mahalle odası kültürü, kente farklı yörelerden gelen üniversite öğrencilerine tanıtılıyor.

ÜNİVERSİTELİLER MAHALLE ODALARIYLA TANIŞTIRILIYOR
03 Ocak 2015 Cumartesi 14:14

 Bayburt Tarih Kültür ve Edebiyat Derneği (BAYDER) Başkanı Fatih Dündar, Anadolu Ajansı AA muhabirine yaptığı açıklamada, mahalle odalarının şehir merkezi ve köylerde misafirlerin konakladığı, kültürel etkinliklerin yapıldığı, iyi ve fena günlerin, acı ve kederlerin paylaşıldığı yerler olduğunu söyledi.

Giderlerinin bulunduğu yerin mahalle sakinleri ile köy halkı tarafından karşılandığı odaların vilayet merkezinde mahalle odası, köylerde ise köy odası olarak adlandırıldığını belirten Dündar, "Bu odalarımız her türlü misafiri ağırlayacak şekilde yatakhane, mutfak, banyo-duş kısımlarıyla dizayn edilmiştir" dedi.

Dündar, odaların geçmişten günümüze kadar yaşatılan bir Türk geleneği olduğunu ifade ederek, "Selçuklulardan, Osmanlılardan günümüze kadar süregelen bu âdet, Türkiye'de sadece Bayburt'ta yaşatılmaktadır. Gelenek doğrultusunda Türklerin misafirperverliği ön plana çıkarılıyor. Bunu Bayburt şehir merkezi ve bilhassa köylerimizde kültürel programları da içine iç ederek daha da renkli yaşatıyoruz" diye konuştu.

Bu odaların birçok amaçla kullanıldığını dile getiren Dündar, "Mahalle odalarımızda hekat (öykü) ve türkü geceleri yapılır, bilim öğrenim edilir, dini ve ilmi sohbetler verilir, cenazelerde acı paylaşılır. Düğünlerde gene mahalle odalarımızın önemi çok büyüktür. Mahalle odaları sayesinde geçmişten geleceğe köprüler kuruyoruz. Bizden öncekilerden aldıklarımızı, bu odalar sayesinde gelecek nesillere sunuyoruz" ifadesini kullandı.

Dündar, Gençlik ve Spor Bakanlığının Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında Bayburt Üniversitesi Öğrenci Kulübü (ÜNİ-BAYDER) ile yürüttükleri "Bilinçli Gençlik, Kimlikli Gelecek" projesiyle mahalle odası kültürünü üniversite öğrencilerine de tanıtmaya başladıklarını anlattı.

Dernek olarak Bayburt Üniversitesi öğrencilerini işin içine katarak bu kültür motifini Bayburt'tan ülkenin 81 iline sunduklarını vurgulayan Dündar, şöyle devam etti:

"Öğrenciyi, halkı birbiriyle kaynaştırıyoruz, bütünleştiriyoruz. Halkın öğrenciye bakışı çok değişiyor, sahiplenme duyguları ön plana çıkıyor. Günümüzde teknolojinin ilerlemesi, televizyonun, internetin evimize hatta cebimize kadar gelmesiyle yok olmaya çehre tutan bu kültürümüzü birilerinin yaşatması, gelecek kuşaklara aktarması gerekiyor. Kendimizi bu yönde mesul hissediyoruz ve çalışmalarımızı, planlarımızı gerçekleştirmeye çalışıyoruz."

"Bayburt kültürünün ne kadar varlıklı olduğunu öğrenmiş oldum"

ÜNİ-BAYDER Başkanı Ufuk Kiper ise Bayburt'a Samsun'dan geldiğini bildirerek, "Birçok arkadaşım farklı yörelerden geldi. Mahalle odalarını merak ediyorduk. BAYDER ile ortak bir proje yazdık ve mahalle odalarının tanıtımına başladık" diye konuştu.

Mahalle odalarının geçmişten gelen Türk kültürünün halen yaşatılan bir örneği olduğuna dikkati çeken Kiper, Bayburt kültürünün ne kadar varlıklı olduğunu öğrendiklerini kaydetti.

Bu odaların insanların acı ve mesut günlerinde hep içiçe bulunduğu, "evim" diyebilecekleri yerler olduğuna işaret eden Kiper, "Bunu öğrenmiş olduk. Kimliğimizi kaybetmemek ismine bu kültürün yaşatılması çok büyük ehemmiyet taşıyor" diye konuştu.

Üniversite öğrencilerinden Ebru Kapıcı ise mahalle odasını ilk defa Bayburt'ta tanıştığını dile getirerek, cenaze ve düğünlerin, sosyal etkinliklerin aynı çatı altında yapıldığını, insanların bir bir yerde tüm olduğunu gördüğünü söyledi.

Her yerde farklı kültürler bulunabileceğini vurgulayan Kapıcı, "Bayburt'ta da bu kültürün yaşatılıyor olması çok güzel. Bizim gibi gençlerin nihai dönemde sosyal medyanın yanlış kullanılmasıyla asimile olmuşken, kültürümüze sahip çıkmamız çok güzel bir şey" dedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.