banner399

KONURSU GENÇLİK MERKEZİ AÇILDI

"Geleceksen Gençsin Gençsen Geleceksin" SODES projesi kapsamında yapılan Konursu Gençlik Merkezi düzenlenen törenle büyük bir coşkuyla açıldı.

KONURSU GENÇLİK MERKEZİ  AÇILDI
07 Şubat 2013 Perşembe 16:07

 Açılışa Bayburt Valisi Hasan İpek, Vali Yardımcısı Hakan Hakyemez, İl Emniyet Müdürü Celal Aydoğan,  İl Jand. Komutanı J.Alb.Hacı Demirezen, Bayburt Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Akbaş, İl Genel Meclisi Başkanı Raci Bayrak, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ziyeddin Babacan, Bayburt Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Yumak, kurum müdürler, belde belediye başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve Konursulu vatandaşlar katıldı.

Gençlik Merkezi binası önünde yapılan halk oyunları gösterisinden sonra konferans salonuna geçildi.

Burada bir konuşma yapan Konursu Belediye Başkanı Osman Karabulutoğlu unutulmaya yüz tutmuş binayı yeninden inşa ettiklerini kaydederek, "SODES kapsamında yapmış ve bitirmiş olduğumuz Gençlik Merkezi’mizi bugün hizmete açıyoruz.  Bunun yapılışındaki ana gayemiz şudur.  Gerek beldemizdeki gerekse çevre köylerdeki gençleri buraya çekmek, gençlerin arasındaki insicamı, ülfeti ve kardeşliği pekiştirmektir. Burası küçük bir spor kompleksi olacağı için sportif açıdan gençlerimizin bedensel gelişimine katkıda bulunmak, aynı zamanda da caddeden, sokaktan, kahveden uzaklaşarak buraya gelmelerini sağlamak amacıyla atıl durumdaki binayı değerlendirdik.  Burada fitness salonumuz, bilardo odamız, internet evimiz, kütüphanemiz mevcut. Gençlerimizin bilgi açısından da gelişimlerini ilerletmelerini ve geleceğimiz olan gençlerimize kültürel katkıda bulunmayı amaçlıyoruz."dedi.

Sözün bilenler için cevher olduğunu belirten Karabulutoğlu, "Onun kıymetini bilmek gerekir. Ancak şunu da bilmek gerekir ki mutluluğun sırrı dile sahip olmaktan geçer. İnsan olarak elbette konuşacağız; fakat kıvamınca, yeterince ve de gereğince konuşacağız. Söz var insanı yola getirir. Söz var insanı yoldan çıkarır. Keşke biz susabilsek de hal ve hareketlerimiz en önemlisi de eserimiz konuşsa. Bugün burada bir eseri görüyoruz. Görmek başkadır, bakmak başkadır. Görmek baktığımız her şeyin içindeki tecelliyatı anlamaktır. Tecellileri ise ancak ince ve yoğrulmuş bir ruh fark edebilir. Hasılı görmek sonun içindeki sonsuzluğu fark edip onda kaybolmaktır.  Ziya Paşa ne güzel ifade etmiş: "Âyinesi iştir kişinin lafa bakılmaz / Şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde"diye konuştu.

"Geleceksen Gençsin Gençsen Geleceksin"  adlı SODES projesi kapsamında yapılan Gençlik Merkezi için yapılan harcamaları da kısaca özetleyen Karabulutoğlu, "Proje kapsamında toplam 396 bin 280 TL masraf yapılmış olup bunun 182 bin 375 TL’si SODES tarafından desteklenmiş, 13 bin 905 lira Belediyemiz tarafından eş finansman desteği, ayrıca 200 bin lira da belediyemiz tarafından merkezimize katkı yapılmıştır. Bu harcama rakamlarına çevre düzenlemesi çerçevesinde yapılan işler, yüklenicinin taahhüdü dışında olan iş ve malzemeler ve işçilikde dâhil değildir."dedi.

Bayburt Valisi Hasan İpek ise Konursu beldesindeki gençlik merkezinin açılışındaki mutluluğu paylaşmak için Konursu’da olduklarına değinerek, " Buraya birlikte bu tesisin yeniden açılışını yapmak için geldik. Bayburt Valiliği Kalkınma Bakanlığı ve hükümet olarak özellikle kadınların ve gençlerin faydalanacağı bu tip projelere öncelik vermekteyiz. Bu da yine sosyal destek projeleri kapsamında destek verdiğimiz projelerden biri tanesidir. Ben belediye başkanımızı buradan kutluyorum. Gerçekten bizim verdiğimiz katkının daha iyisini kendisi yapmış.Hem bina olarak hem de insanların buraya ısındırılması olarak. Ben kendisini sizin huzurunuzda tebrik ediyorum. Merkezin tüm Konursu halkına ve Konursu gençliğine hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Sizinle birlikte olmaktan duyduğum mutluluğu belirtmek istiyorum. Hepinizi sevgiyle kucaklıyor, saygıyla selamlıyorum."dedi.

Daha sonra "Geleceksen Gençsin Gençsen Geleceksin" projesi kapsamında düzenlenen yarışma ve turnuvalarda derecelere girenlere ödülleri verildi.

27 kitap okuyarak kitap okuma yarışmasında birinci olan Merve Köklüoğlu’na ödülünü Bayburt Valisi Hasan İpek; 24 kitap okuyarak ikinci olan M.İsmail Duman ve 22 kitap okuyarak üçüncü olan Gürkan Aksuoğlu’na ödülünü İl Genel Meclisi Başkanı Raci Bayrak; bilardo turnuvasında birinci olan Taner Bilgeoğlu’na ödülünü İl Emniyet Müdürü Celal Aydoğan, ikinci olan Mahmut Köklüce’ye ödülünü Gençlik ve Spor İl Müdürü Cengiz Karakaşoğlu; masa tenisi turnuvasında birinci olan Muhammet Denizoğlu ve ikinci olan Mustafa Çalhanoğlu’na ise ödülünü İl Jandarma Komutanı J.Alb.Hacı Demirezen verdi.

Tören sonunda Vali Hasan İpek, el yapımı nakış işleme Türk bayrağı hediye edildi ve gençlik merkezi gezildi. Vali İpek ile İl Jandarma Komutanı J.Alb.Hacı Demirezen bir süre tenis odasında tenis oynadı.

Ardından yapılan ikramın ardından program sona erdi.

GELECEKSEN GENÇSİN GENÇSEN GELECEKSİN PROJESİ

Belde de ve çevresindeki 19 köyde ikamet eden yaklaşık 6000 vatandaşımız, sosyal imkânlar bakımından son derecede kısıtlı ve yetersizdir. İnsanımızın, özellikle de erkek nüfusunun sosyal hayatları, uygunsuz bir ortam teşkil eden kahvehanelerde pasifize edilmektedir. Buna mukabil kadınların ve kızların sosyal hayatları yok denecek kadar azdır. Bu olumsuz durumu değiştirebilecek ve vatandaşların sosyal ihtiyaçlarına cevap verebilecek uygun bir ortam, belde ve civarında bulunmamaktadır

Belirttiğimiz bu sosyal kısıtlılık halleri dışında, bölgenin ağır iklim şartları da olumsuzluk teşkil etmektedir. Özellikle sonbahar-kış mevsimlerinin sert geçmesi ve uzun sürmesi kapalı alanda sosyal tesis ihtiyacını zaruri hale getirmektedir. Diğer taraftan bu dezavantajlı durum, sosyal yaşam için geniş bir zaman fırsatına dönüştürülerek kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerle değerlendirilmiştir.

Bu proje ile amacımız, başta genç nesiller olmak üzere, dezavantajlı sosyal kesime mensup yaklaşık 500 kişinin kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerden yararlanmalarını sağlayarak

Genç nesillerin kültür, sanat ve spor alanlarındaki potansiyel beceri ve yeteneklerini ortaya çıkarmalarına, bilgi, beğeni ve görgülerini geliştirmelerine;

Sosyal, zihinsel ve fiziksel gelişimlerine destek vererek, topluma uyumlu bireyler olarak yetişmelerine katkı sağlıyoruz.

Temel Faaliyetler:

Belediyeye ait binanın, 140 m2'lik kısmında fitness salonu oluşturmak üzere gerekli tadilat işlemleri ve fitness aletleri alımı için ihaleye çıkıldı. Belde ve civarında ilk olacak bu modern fitness salonundan, yaklaşık 200 kişi yararlanacak.

Belediyeye ait binanın, 110 m2'lik kısmında çok amaçlı konferans salonu oluşturmak üzere gerekli tadilat işlemleri için ihaleye çıkılmış olup belde ve çevresi için bir ilk olma özelliği taşıyacak konferans salonundan, 300 kişi yararlanacaktır.

Belediyeye ait binanın, 148 m2'lik kısmında gençlik merkezi oluşturmak üzere gerekli tadilat işlemleri için ihaleye çıkılmış olup oluşturlan merkezde gençler, modern ve konforlu bir ortamda sosyalleşebileceklerdir. Bunun yanında masa tenisi ve bilardo gibi sportif aktivitelerden de yararlanabileceklerdir.

Belediyeye ait binanın, 69 m2'lik kısmında kütüphane oluşturmak amacıyla gerekli tadilat işlemleri için ihaleye çıkılmış olup oluşturulan toplam 1000 kitaplık kütüphanede, internet bağlantılı on adet bilgisayar da bulunmaktadır.

15 kursiyere toplam 264 saat halkoyunları kursu verilmiş olup kursa katılan kursiyerlerimiz tarafından Malatya Valiliği başta olmak üzere halkoyunları gösterisi yapılmıştır.

Gençlik merkezinde masa tenisi ve bilardo turnuvaları ve ayrıca kütüphane bünyesinde kitap okuma kampanyası düzenlenmiş, açılışta en çok kitap okuyan üç kişi ödüllendirilmiştir.Etiketler; #konursu

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
halit aktaş - 7 yıl önce
güzel bir yatırım sebep olanları kutluyorum.allahin izni ve lutfuyla inşallah beldemiz kapanmasa daha mutlu olacağim.