YENİ SEÇİM DÖNEMİ .


Mustafa Yolcu

Mustafa Yolcu

01 Mayıs 2011, 13:47

Yeni bir seçim dönemine girmiş bulunuyoruz. Bu seçim döneminin, yurdumuza ve milletimize, hayırlar getirmesini diliyorum.
Bu seçim döneminde neler yapılmalıdır?
 
Öncelikle; seçime katılan tüm partilerin, particiliği partilerinde yapmaları, sokağa çıktıklarında tüm insanları kucaklamaları, insanlar arasında ayrım yapmamaları gerekir. Vatandaşların ayrı partide bulunmaları, ayrılık ve kin nedeni, birbirlerine sataşmalarına sebep olmamalıdır. Partiler, insanlar arasına ayrılık tohumları ekmemeli; ayrımcılığı doğurmamalıdır.
 
Çağdaş Demokrasi gereği insanlar, istediği partide faaliyet gösterip, partilerin çeşitli organlarında görev almaya çalışmalı, iktidar ergi ile ülkemizin ilerlemesi için proje üretilmesini sağlamalıdır.
 
Hangi parti iktidara gelirse, o partide bulunan insanlar, iktidarın imkânlarını memleketi için, milleti için kullanmaya, dertlere deva olmaya çalışmalıdır.
 
Talebelik yıllarında; kendimin değil, bir yakınımın işini halletmek için hemşerimiz olan bir milletvekiline gittiğimde “ SEN KİMİN OĞLUSUN “ sorusu ile beni karşıladı. Bunun altında yatan, aile olarak hangi partiden olduğumuzu belirlemekti! Her şeye particilik ile yaklaşmak yanlıştır.
 
Seçilebilen milletvekilleri; önce tüm vatanın menfaati için, sonrada seçildiği bölgenin insanlarına sahip çıkmaya çalışmalıdır. Bu ülkeden yediği ekmeğin, içtiği suyun hakkını vermelidir.
 
Seçime katılan tüm siyasi partilerin, en önemli hedefi, seçimi kazanmaktır.
Seçim nasıl kazanılır? Seçimi kazanabilmek için, milletvekili aday tespitinin ve sıralamasının çok iyi yapılması gerekir. Milletvekili adayının; seçim çevresinde iyi tanınan, dürüstlüğü tespit edilmiş, oy potansiyeli olan, tahsilli kültürlü kişilerden olması, en önemli faktördür. Diğer bir hususta adayların, o seçim bölgesinden olması, tanınması gerekir.
Seçmenler adayın ününe, popülerliğine önem vermiyor. Seçime girdiği yörenin halkını, sorunlarını bilen adaylara ve partisine oy veriyorlar.
Seçime katılan tüm partiler, ülkenin demokratik yaşamına, katkıda bulunmaya çalışmalı, buna göre politika üretmelidir. Seçmenler partilere “ÖZGÜRLÜK VE DEMOKRASİYE” verdiği önem derecesinde; oy vermektedir. Ekonomik talepler, bundan sonraki sırada yer almaktadır.
 
Milletvekilliği döneminde; gece gündüz demeden, meclis tatile girdiğinde seçmenlerinin yanına gelip, isteklerini tespit ederek, seçmen tarafından arandığında telefonuna cevap veren, meclisteki çalışma odası Ankara da işi olan seçmelerle dolup taşan, onları dinleyen, “milletvekili adaylarına secim listesinde yer verilmelidir.” Bu seçimde partilerin rakibi, diğer partiler olmasından ziyade, bazı medya kuruluşlarının patronlarıdır.  Tüm partiler, yumuşak karını olan medya ve patronlarına karşı; cesur bir politika yürütmelidir. Halk ve seçmen bunu beklemektedir.
 
Hasan Celal Güzel Bey” Adaylara Öğütlerim “ adlı bir yazısında diyor ki:
 
“Önce kılık kıyafetten başlayayım... Efendim, politikada geçerli olan kıyafet, koyu renk -tercihan lâcivert- takım elbise, beyaz gömlek ve kravattır. Sakın ola ki, halktan yana görüneceğim diye mahallî kıyafetlere heves etmeyiniz. Meselâ, başınızda kasket, üzerinizde yelek, şalvar, ayağınızda çarıkla filân ortalıkta dolaşmaya kalkmayınız. Sonra çok gülünç duruma düşersiniz. `Halk çocuğu` olmak, ancak halkı `sevmek` ve onu bütün değerleriyle benimsemekle mümkündür. Başta köylerde yaşayanlar olmak üzere halkımız, `aday`ın kendisinden iyi giyinmesini ve farklı olmasını ister.”
 
Meclise giderek, yöremiz milletvekiline bir konuyu iletmiştim. Sayın milletvekili tepeden bir bakış tarzı ile ilettiğim konuyu geçiştirmeye çalıştı. Bende kendisine; “verdiği cevabı yazılı hale getirip, yayınlayacağımı” bildirdiğimde; işin rengi birden değişmişti. O andan itibaren konuya, yapılabilirlik noktasından bakılmaya başlanıldı. 
 
Bir başka milletvekili de, odasında bulunan ziyaretçilerin yanında “ gazeteci hemşerim konuşulanları dinle de, neler ile karşılaştığımızı gör.” Diye bana uyarıda bulunmuştu.
 
Halka hizmet, hakka hizmettir. Bunu böyle bilip, bunun için gayret gösterenlere ne mutlu. Halka politika yapıp, yanlışı doğru gösterenlere de yazıklar olsun diyorum.
 
Bütün milletvekili adaylarına başarılar diler, seçim sonuçlarının; milletimiz için hayırlı olmasını temenni ederim.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.