ŞEHİRLER VE OTOMOBİL


Mustafa Yolcu

Mustafa Yolcu

19 Temmuz 2014, 16:20

 Otomobilin Dünyaya Verdiği Sıkıntılar

Tüm dünyada, otomobil üretiminin arttığı, otomobil kullanım süresinin uzadığı bir dönemde yaşıyoruz.

Otomobil kullanımı, vazgeçilmez bir alışkanlık haline dönüştü. Bu alışkanlığa çeki düzen verilmezse, korkarım şehirler otopark alanı yapımı için betonlaşacak, ağaç dikilecek yeşil alan, parklar kalmayacak, trafik kilitlenecektir.

Milyon liraya yaklaşan otolar alınıp, yol kenarına park ediliyor. Gece gündüz orada bırakılıyor. Hırsızlar ve çeşitli kişiler, park etmiş otomobillere maddi zarar veriyor.

Otopark yönetmeliği gereği konutların, işyerlerinin, kamusal alanların bünyesinde yeterince otoparkı olması gerekiyor. Bu alanlarda, otopark alanı ihtiyacı ile ilgili iki türlü sorun ortaya çıkıyor.

Birincisi: Otopark yapıldığında, binaların yapılaşmasından arta kalan alanda bahçe olarak kullanılabilecek, ağaç dikilecek alan kalmıyor. Parsel; bina+ otopark alanı haline dönüşüyor. Parsellerin inşaat emsalleri yükseldikçe, bu sıkıntı daha da artıyor. Binaların bodrum katında kapalı otopark olarak karşılanırsa, bu sıkıntı yaşanmıyor. Kapalı otopark yapılması ayrı bir maliyet getirdiğinden, çoğunlukla site tipi binalarda kapalı otopark yapılıyor.

Kapalı otoparklarında kuralı savmak için değil de ihtiyacı karşılayabilen, rahatlıkla kullanılabilen otopark olması gerekmektedir. Bazı binalarda kapalı otoparklara giriş çıkışlarda sorun yaşanıyor. Yağmur yağdığında otoparkları su basıyor. İçindeki otolar zarar görüyor.

İkincisi: Binalara yeterince otopark yapılmadığında, binanın bulunduğu parselde otomobillere park edebilecek yer bulunamıyor. Araçlar çevrede bulunan yollara park ediliyor. Bu yollara ihtiyaç olduğunda İtfaiye araçları, ambulanslar giremez hale geliyor.

İşyerlerinin büyük bir kısmında otopark alanı bulunmamaktadır. İşyeri sahipleri de, çarşıya pazara gidenler de otopark sıkıntısı çekmektedir. Otolar yola bırakıldığında çekiciler tarafından götürülerek ceza yazılıyor.

Otomobil sahibi olmak ve otomobil ile ulaşım konusunun çok yönlü olarak masaya yatırılıp, tartışılması gerekmektedir.

Şehir içi ulaşımda ideal olanı; toplu taşım araçlarını kullanmaktır. Şehirlerarası yolculukta da zorunlu olmadıkça otomobil ile yolculuğa çıkılmamalıdır. En güvenli, rahat yolculuk toplu taşım araçları ile yapılıyor.

Yukarıda bahsedilen nedenlerle; otomobiller ile başımızın dertte olduğu ortaya çıkmaktadır.

Otomobil kullanma alışkanlığı nasıl önlenecek, yenilecektir?

Rahatlıkla yürüyerek gidilecek yerlere bile, otomobil ile gidilmekte, yollar işgal edilip boşa yakıt tüketilmektedir.

Büyük şehirlerde bir yerden bir yere gitmek için saatlerce trafikte kalınıyor, boşa yakıt ve zaman tüketiliyor.

Genellikle dört kişilik otomobilde bir kişi yolculuk etmektedir. Atmış kişinin bineceği otobüsün trafikteki yerini, iki kişi ile iki otomobil doldurmaktadır.

Türkiye de ve dünyada trafik sorunu çözülemeyip, sorun daha çok büyüyor.

Otomobil sektörünün, ülke yöneticilerinin, medyanın bu konuda neler yapabileceği hususunda çalışma yapılması gerekiyor.

Şehirlerde alt ve üst geçitler yapılarak, mevcut yollar genişletilerek, trafik konusunda kesin bir çözüm bulmak mümkün değildir. Bunlar sadece günü kurtarıyor. Trafik sorunu ise; büyüyerek devam ediyor

Mevcut otomobiller ve trafiğe yeni giren otomobil sayısını nasıl kontrol altına alabiliriz?

Şehir içi yol kenarlarını, otopark alanı olmaktan nasıl kurtarırız?

Şehir içinde bir yere gidebilmek için, saatlerce trafikte kalmaktan nasıl kurtuluruz? Sorularına cevap verilmesi gerekiyor.

Bunun için ilk akla gelen çözüm yolu, bu kadar çok aracın trafiğe çıkmamasıdır.

Otomobil ile ulaşım sağlanmak istendiğinde: “Otopark masrafı, yolların bakım onarımı ve genişletilmesi, alt üst geçitler, yakıt masrafı, otomobil alımı, vergi ve sigorta ücreti “ yapılan masrafları göze almak durumundayız.

Ayrıca; otomobillerin otopark sorununu çözebilmek için şehirler betonlaşmakta, yeşil alanlar, yol kenarları otopark haline getirilmektedir. Öte yandan, kurşunsuz benzin tüketimi az olduğundan, 2014 yılında da özellikle dizel otomobiller revaç kazanmış olup, bu etkenler hava kirliliğini de artırmaktadır.

Toplu taşım araçları ile yapılabilecek ulaşımın, özel otomobiller ile yapılması alışkanlığı; dünyada ve ülkemizde araç trafiğinde bir sürü problemi beraberinde getirmektedir. Toplumda toplu taşım araçlarının kullanılması alışkanlık haline getirilmeli, otomobil kullanma alışkanlığının değişmesi gerekmektedir.

Bazı şehir ve kazalara uydu fotoğrafı ile bakıldığında, bütün şehir içi yolların park etmiş otomobiller ile dolu olduğu görülmektedir.

Belli bir zaman dilimi sonunda sadece yolların değil, yeşil alanların, parkların otomobillerce işgal edildiği görülecektir.

Yurdumuzda dünyanın en pahalı akaryakıtı kullanılmaktadır. Pahalı akaryakıta rağmen bu yoğunlukta otomobil kullanılıyor. Akaryakıtın ucuzlaması söz konusu olursa, daha çok araç kullanılacağından trafik tamamen kilitlenebilir.

07.2010 Tarihi verilerine göre ülkemizde trafiğe kayıtlı araç sayısı 14.724.728 olup, bunun 7.318.189 adedi otomobildir.

Trafiğe kayıtlı araç sayısı Nisan- 2014 ayı sonu itibarıyla 18.215.460 oldu.  Burada görüldüğü gibi 4 yılda ülkemiz trafiğine kayıtlı araç sayısında % 24 artış meydana gelmiştir.

Otomobil kullanım alışkanlığının, ülkemiz ve dünya ölçeğinde bütün boyutları ile ele alınarak, bundan kurtulmanın çareleri aranmalıdır.

Mustafa Yolcu

[email protected]

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
gani hakyemez - 7 yıl önce
sn mustafa hocamız,bayburt halkı 3 yıl önce bayburta tren gelsin diye 19 bin
imza vermiştir,yetkililer sn başbakana ve c.başkanına iletilmedi?,bilgilerinize.slm
Avatar
burhan güneş - 7 yıl önce
türkiyeye müjde"hoca ahmet yesevi.k.s"soyu boyu"hz.ali oğlu"muhammet hanefidir
türbesi makamı balca(berne)"bayburt/türkiye..................................saygı ile.............
Avatar
CAN DOST - 7 yıl önce
bugün türkiye 600 milyar dolar toplam borcu var...vatandaş getirisi olmayan otomobillere nice paralar harcıyor..i̇kinci büyük harcama cep telefonlarında....
toplana paralara bakınız...
dolar en az 10 tl. olmalıdır. faizlerde yüzde 50 olmalıdır...
kur farkından ve faizden yılda yüzde 50 kazanılmalıdır...ancak vatandaş tasarruf ederse doğrusunu yapmış olur...
12 yılda trilyonlar harcandı...ama bir kuruşluk gelir getiren yatırım yapılmadı...
i̇nsanlar bugün büyük borç yükü altındadır...
gözleri nemli ufuklara bakan necip anadolu insanı...
allah (c.c) ve resulu yardımcın olsun...
Avatar
GÖNÜLDAŞ - 7 yıl önce
paralar ve bayburt...
bugün merkez bankasında 120 milyar dolar para var. para kimlerin..?
hazinenin payı yüzde 55, ziraat bankası yüzde 19 ,garanti bankası yüzde 2 , i̇şbankası yüzde 2 , halk bankası yüz de 1 , akbank yüzde 0,03...
peki bayburt'un payı ne ?
evet bayburt payımız ne ? merkez bankasının 2014 yılı geliri 5 milyarın üzerinde
bizim payımız nerede ?
allah ve resul için milletten toplananlar kime veriliyor ?
payımız nerede ?