banner399

DÜNYA YÜRÜYÜŞ GÜNÜ İÇİN STAND AÇILDI

3–4 Ekim 2012 Dünya Yürüyüş Gününe Bayburt Halk Sağlığı Müdürlüğü stant açarak vatandaşları bilgilendiriyor.

DÜNYA YÜRÜYÜŞ GÜNÜ İÇİN STAND AÇILDI
03 Ekim 2012 Çarşamba 14:14

 Bayburt Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı olmayan hastalıklar, programlar ve kanser birimi 3–4 Ekim 2012 Dünya Yürüyüş Gününe Türk Dünyası Parkında stant açarak vatandaşları bilgilendiriyor.

      Açılan Stant’ta vatandaşların vücut kitle endeksi hesaplamaları, yağ oranları gibi bilgiler verilerek daha sağlıklı yaşam için öneriler sunulduğunu belirten Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mehmet Akif Durulmuş” Kronik hastalıkların ortak risk faktörlerinden birisi olan fiziksel inaktivite (fiziksel hareketsizlik),dünya genelindeki ölüme neden olan risk faktörleri sıralamasında dördüncü sırada yer almaktadır  (dünya genelindeki ölümlerin %6‘sı). Meme ve kolon kanserlerinin yaklaşık %21-25’inin,diyabetin % 27’sinin ve iskemik kalp hastalığının %30’unun ana nedeni olduğu tahmin edilmektedir.

            Dünya genelinde fiziksel hareketsizlik kötü beslenme ile birlikte ortalama toplam sağlık harcamalarının yaklaşık %2’si ile ilişkilendirilmektedir. Fiziksel aktivitenin artırılması sağlık harcamalarının dolayısıyla ekonomik maliyetin azaltılmasında uygulanabilir, maliyet etkin ve en temel stratejilerden birisidir.

            Dünya Sağlık Örgütü tarafından yetişkinler için haftanın 5(beş) günü en az 30 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılması önerilmektedir. 5–17 yaş grubu için ise kardiovasküler hastalıklar diyabet, obezitenin önlenmesi, sağlıklı bir kas- iskelet sistemi gelişimi, anksiyete ve depresyon riskinin azaltılmasının sağlanmasında günde en az 60 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılması gerektiği belirtilmektedir. Orta şiddette fiziksel aktivite, solunum veya kalp atış hızında küçük artışlara neden olan orta düzeyde fiziksel efor gerektiren fiziksel aktivitedir.(Örneğin: Tempolu yürüyüş-saatte yaklaşık 5 km)

            Doktor Durulmuş; Bakanlığımızca gerçekleştirilen‘’Türkiye Beslenme Sağlık Araştırması’’ yayımlanmamış rapor sonuçlarına göre ülkemizde bireylerin  % 71. 9’ unun hareketsiz yaşadığı belirlenmiştir.

            Fiziksel aktivitenin arttırılması sadece bireysel değil toplumsal bir sorun olup toplum tabanlı, çok sektörlü, multidispliner, ve kültürel yaklaşım gerektirmektedir. Bu nedenle toplumun obezite ile mücadele konusunda bilgi düzeyini arttırmak, yeterli ve dengeli beslenme ve düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı kazanmasını teşvik etmek amacıyla Türkiye Sağlık Beslenme ve Hareketli Hayat Programı hazırlanmıştır. Geniş tabanlı ve çok sektörlü bir yaklaşımı benimseyen Program ile ilgili Başbakanlık Genelgesi 29.09.2010 tarihli ve 27714 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe girmiş bulunmaktadır. Program aktivitelerinin %30’u fiziksel aktiviteyi içermektedir. Aktiviteler içerisinde toplumda fiziksel aktivitenin önemi, sağlık üzerine etkileri hakkında farkındalık oluşturmak amacıyla fiziksel aktivite ile ilgili özel günlerin kutlanması da yer almaktadır.

            Bu kapsamda 81 ilimizde 3–4 Ekim ‘’Dünya Yürüyüş Günü’’ haftası çeşitli etkinliklerle düzenli olarak her yıl kutlanmaktadır.

            Fiziksel aktivite ile ilgili detaylı bilgi ve yayınlarımıza http://www.beslenme.gov.tr internet adresimizden ulaşılabilmektedir.”İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.