2013 BAYBURT SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ SODES PROJELERİ TANITILDI

Bayburt İl Sağlık Müdürlüğü 2013 Bayburt Sağlık Müdürlüğü SODES Projeleri Tanıtımı Toplum Sağlığı Merkezi Toplantı salonunda gerçekleşti.

2013 BAYBURT SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ SODES PROJELERİ TANITILDI
17 Mayıs 2013 Cuma 13:59

 Toplantıya; İl Sağlık Müdürü Dr. Zülkarni Özbek, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mehmet Akif Durulmuş, SODES Proje Koordinatörü Savaş Karabulut, Eğitmen Doktorlar ve personel katıldı.

   İl Sağlık Müdürü Zülkarni Özbek Projeler hakkında yaptığı açıklama da ;” Aile Sağlığının Güçlendirilmesi Projesi; 15 Ocak 2013 Tarihi itibariyle sözleşme imzalanmıştır. Projenin süresi 10 aydır, projenin Bütçesi 82.430,00 TL. dir.01 Mart 2013 tarihi itibariyle 4 aylık kurs, günde 5 saat olmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı onaylı Evde çocuk bakımı modülü üzerinden eğitimler verilmektedir Kursta Aile içi iletişim, aile sağlığı, beslenme ve çocuk bakımı konuları eğitim hemşireleri ve doktorlar tarafından anlatılmaktadır. Günlük 15 TL kursiyer harçlığı verilmektedir. Verilen belge MEB onaylı olduğundan Türkiye’nin her yerinde bu alan üzerinden iş sahibi edinebilme hakkı vermektedir.

         SODES’ le Uzanan Yardım Eli Projesi; 15 OCAK 2013 tarihi itibariyle projemiz fiilen başlamıştır.Projenin Süresi 10 Ay dır., Projenin bütçesi 87.500,00 TL dir. Proje kapsamında geçen yıl Hasta Ve yaşlı bakımı kursumuzdan başarılı olan 3 kişi 8 Ay süreyle istihdam edilmiştir, bu kişiler evde sağlık ekibiyle beraber koordineli şekilde çalışarak hasta ve yaşlılara sosyal ziyaretlerde bulunmaktadır.Bu yıl ki projemizde 40.000,00 TL lik demirbaş ve medikal sarf malzeme alımı yapılmıştır.Projede istihdam edilen kişiler hasta ve yaşlılara yapmış olduğu ziyaretlerde ihtiyaçlı hasta ve yakınlarına bu malzemeleri tutanak karşılığı teslim etmektedir.

          Bu yıl Sağlık Müdürlüğü olarak Kalkınma bakanlığına 2 proje gönderdik projemizin birisi yapılan ilk değerlendirmelerden sonra, ikinci değerlendirme yeri olan Ankara da şuan değerlendirme halindedir. Bugün bir araya gelme vesilemiz olan projeler hakkında Proje birimimizde görevli arkadaşlarımız sizlere kısa bilgiler verecekler. Ben katılımınızdan dolayı sizlere teşekkür ediyorum. “

            SODES Proje Koordinatörü Savaş Karabulut yaptığı açıklamada;

            İlimizde 2010 yılından bu yana uygulanmaya başlayan ve tamam Kalkınma Bakanlığı tarafından finans edilen Sosyal Destek Projeleri 3 başlık altında. Sosyal İçerme, istihdam ve kültür, sanat, spor başlıklarında devam etmektedir.

            2010 yılından itibaren 3 dönemdir proje yürüten Kurumumuz 2012 uygulama döneminde kabul gören 2 proje ile daha sosyal destek vermeye devam etmektedir. “SODES’ le Uzanan Yardım Eli Projesi “ve  “Aile Sağlığının Güçlendirilmesi Projesi” isimli projelerle Hasta ve Yaşlılara ve Aile Sağlığının Güçlendirilmesine yönelik çalışmalar yürütülmektedir.

            15 Ocak 2013 tarihinde imzalanan sözleşme gereği projelerimiz 10 ay süreyle devam edecektir. Aile Sağlığının Güçlendirilmesi projesizin bütçesi 82.430 TL. dir. Bu Proje ile 18-40 yaş Aralığında 30 bayan kursiyer belirlenmiş ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü modülü üzerinden 400 saatlik Evde bebek bakımı konulu eğitimlere 1 Mart 2013 tarihinden itibaren başlanılmış ve halan devam etmektedir.

            Aile içi iletişim, Aile Sağlığı ve beslenme ve bebek bakımı konularında verilen eğitimler sonunda yapılacak olan sınav neticesinde başarılı olanlara Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı Belge verilecektir. Bu Belge MEB onaylı olduğu için bebek bakımı ile ilgili Türkiye’nin her yerinde geçerli olacaktır. 4 Ay süreli bu eğitimler her gün 5 saat üzerinden verilmektedir. Ayrıca kursiyerlerimize günlük 15 TL. Kursiyer harçlığı verilmektedir. Böylece şehir ve aile ekonomisine katkıda sağlanmaktadır.

            SODES’ le Uzanan Yardım Eli projemizin Bütçesi 87.500 TL. dir.

            Sosyal destek Programı toplumun her kesiminden insanlara yönelik çalışmaların yapılabileceği önemli bir programdır. Hasta ve yaşlılara yönelik olumlu uygulamalar sağlayan bu fon müdürlüğümüzce de önemsenmektedir. Çalışma alanımız içerisinde olan hasta ve hasta yakınları, yalnız yaşayan ve bakıma muhtaç yaşlılar doğrudan hedef kitlesi içerisinde yer almaktadır.

            Sağlık Destek Merkezimizce bu güne kadar hasta ve Yaşlı Bakımı ile ilgili büyük mesafe alınmıştır. SODES projeleri sayesinde,21 Adet Çift Motorlu fonksiyonlu Hasta karyolası,18 Adet Manuel hasta Karyolası,37 Adet tekerlekli sandalye,39 adet Karyolalara uyumlu anti bakteriyel Hasta Yatağı,10 Adet Yürüteç,4 Adet Deve Boynu, 20 Adet Havalı Yatak temin edilerek (Toplamda 80 Adet dağıtıldı) Hasta ve yaşlıların kullanımına verilmiştir. Kullanım ihtiyacı sona eren hastalardan geri alınan demirbaş medikal malzemeler diğer hasta ve yaşlılara tutanak karşılığında verilmektedir. Hasta sarf malzemesi olarak ise 11.000 TL tutarında sarf malzeme alınarak kullanıma sunulmuştur.

            SODES’ le Uzanan yardım Eli Proje ekibimiz Evde Sağlık hizmetleri Birimi ile koordineli bir şekilde hizmet vermektedir. Bu Bağlamda daha iyi hizmet verebilmek içim daha önce Kurumumuzca verilmiş olan hasta ve Yaşlı Bakım kursunu başarı ile bitirmiş ve belge almış 3 hasta ve Yaşlı bakım elemanı göreve başlatılmıştır. Toplum yararına çalışma programı kapsamında bu görevliler proje sonuna kadar 8 ay süreyle bu hizmete devam edecektirler.

            Bölgemizde bu hizmetleri yapan tek kamu kurumu olmamız bizlere daha fazla güç vermektedir. Bu nedenle yeni projeler hazırlanarak değerlendirilmek üzere kalkınma Bakanlığına sunulmuştur. Sağlık Destek Merkezimiz hasta ve yaşlı bakımı konusunda Evde Sağlık Hizmetleri birimi ile birlikte hasta ve Yaşlı bakımına muhtaç kişilere hizmet vermeye devam edecektir.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.