banner520

Mahzun bir Türk yurdu Bayburt……

İçinden tarih fışkıran, içinden dostluk, kardeşlik, insan sevgisi, vatan sevgisi, bayrak sevgisi fışkıran Bayburt için kullandığım başlık yürek burkan bir başlıktır…çünkü Bayburt mazlumdur, çünkü Bayburt büyük bir zulüm altındadır…..

Mahzun bir Türk yurdu Bayburt……
19 Nisan 2014 Cumartesi 11:22

banner547
 Bir toplum kendi toprağını yağmalar mı?  Kendi tarihini, kültürünü geçmişini yağmalar mı?   Kendi çocuklarının geleceğini ipotek altına alır mı?  Cevap; evet bunların hepsini birden yapabilir, yapmıştır maalesef ülkemizin birçok kenti yağmalanmış, mahvedilmiştir. Son yıllarda birçok kentimizin,tarihi eserimizin yeniden restore edildiğini görüyoruz, bu konuda hükümetimizin büyük gayretleri var, kentsel dönüşüm projelerini milyarlarca dolar harcıyoruz, İstanbul, Ankara,Kayseri, Konya ve daha birçok kentimiz adeta yeniden inşa ediliyor, yeniden hayata dönüyor….

 

Peki Bayburt neden kendisini yenileyemiyor sorusunu kendimize sormak zorundayız, bu kentimize karşı eğer saygı ve sevginin kırıntısı kaldı ise yapmak zorunda olduğumuz bir sorgulamadır, içimizden Bayburt kentleşmesinin doğru olduğunu,güzel olduğunu söyleyebilenimiz var mı? yok  olması da mümkün değil, bu sorgulama yapılırken hiçbirimizin bir diğerimizden daha fazla suçlu olduğunu söyleyemeyiz, öncelikle buradan başlamalıyız evet Biz Bayburtlular olarak, tarihi mirasımıza sahip çıkamadık ve bu güzel Türk yurdunu yağmaladık, tarihinden kopardık ve ticari kaygılarımızın, kısır ve küçük menfaat hesaplarımızın kurbanı ettik, hiç kimse yazılarımın hedefine kendisini koymasın, zira yazımın en başta hedefi bizzat benim, eğer bir suçlu aranacak ise ben bizzat bu suçu kabullenmeye hazırım. Hani Üstad Necip Fazıl’ın “reis bey” romanında çizdiği muhteşem portre “reis bey” dünyanın neresinde bir suç olsa kendisinden bilen muhteşem ahlak zirvesinin küçücük kırıntılarını kendimizde bulabilsek, inanın hiçbir sorunumuz kalmaz ve hem ülkemizi ve hem de kentimizi layık olduğu seviyelere taşıyabiliriz.

 

Geçtiğimiz hafta Bayburt’ta idim, yeni seçilen belediye başkanımız sayın Mete Memiş ile uzun sohbetimiz oldu, Bayburt’un tarihi ile buluşmasında önemli hizmetleri olacağına inanıyorum, son derece birikimli, heyecanlı bir başkanımız olmasını görmekten büyük mutluluk duydum, hep birlikte tüm sivil toplum örgütleri,dernekler, vakıflar, taraftarlar, esnaf ve tüm Bayburtlular olarak başkanımıza yardımcı olmalıyız ve kentimizi ayağa kaldırmalıyız. Bakınız medar-ı iftiharımız sayın Prof.Hüsamettin Koçan beyin yaptırdığı Baksı müzesi Avrupa’nın en prestijli ödülünü aldı, Bayburt’un ismi hem Avrupa ve hem de ülkemizde gündem oldu, kendisi ile gurur duyduk,inşallah hocamızın önderliğinde Bayburt’ta çok daha güzel işleri yerel yönetim ile ve kıymetli valimiz ile birlikte gerçekleştirme fırsatı buluruz.

 

Kamu eli ile kentimizi çirkinleştirme, katletme olur mu? Allah aşkına arkadaşlar, lütfen gidip bir bakın Gümüşhane tarafından girişte Demirözü kavşağına yapılan rezil köprüye bir bakınız, hangi ihtiyaca binaen yapılmış, hangi fonksiyonu icra ediyor ve o güzelim kavşak ne hale gelmiş, kentin iki mahallesi köprünün altından birbirini görüyor, kente yapılmış tek otel köprünün altında kalmış, rahatlıkla çok daha estetik bir çözüm bulunabilecek iken bu kadar büyük bir masraf ile bu köprünün yapılmasını anlayamadım, yazımın ekine iki fotoğraf koyuyorum lütfen bir bir bakın, buranın orijinal halini ve bugünkü halini tüm Bayburtluların takdirine sunuyorum…

 

Sevgili hemşehrilerim, kentimi ve köyümü ziyaret ettiğim her zaman yüzlerce gencimizin benden iş istemesinden gerçekten yoruldum, çok üzülüyorum bu gençlerimizi Bayburt’a bağlamak, orada iş bulmalarına imkan yaratmak zorundayız, memleketimiz boşalıyor, orasını sadece memurların ve emeklilerin yaşadığı bir kasaba olma kaderinden kurtarmak lazım, bunun içi en önemli başlangıç noktası ise kentimizi yaşam kalitesini artırmak, yatırım çekmesine, turist çekmesine hizmet edecek bir kentsel dönüşüm ile olacaktır. Ben bu yazımda gerek Belediye ve gerekse Emniyet teşkilatımıza açık bir çağrıda bulunmak istiyorum, lütfen belediye binasını ve polis evini terk ediniz, o çirkin binaları yıkalım, inanın o binalardan çok daha güzel mekanlar kendinize yaratabilirsiniz ve hepimizin içine sinen çözümleri bulabiliriz. Cumhuriyet caddesi  trafiğe kapanmalı, trafik yer altına alınmalıdır, Çoruh üzerindeki köprüler yıkılmalı ve Bayburt’un tarihi kimliği ile buluşan taş köprülere dönüştürülmelidir, Çoruh kenarında kentsel dönüşüm yapılmalı, sosyal donatı alanlarına çevrilmelidir, Bayburt üniversitesinin öğrencilerini şehrin merkezine indirmeliyiz, güzel ortamlar yaratmalıyız, Bayburt neden bir turizm merkezi olmasın ki?   Bunları gerçekleştirmek inanın son derece kolay, bakınız koskoca İstanbul yıkılıp yeniden yapılıyor, orada toplasanız 10 tane binadan bahsediyoruz….Sayın Başbakanımızın Bayburt sevgisini hepimiz biliyoruz, çok hızlıca Profesör Hüsamettin Koçan liderliğinde bir master plan hazırlayıp, projemizi sayın Başbakanımıza arzettiğimiz de göreceksiniz Bayburt’un kaderi değişecek, ancak bunun için her şeyden önce Bayburtlu kendi iradesini ortaya koymalıdır……

 

Memleketime her geldiğimde estetik, açıdan tarihi açıdan çok daha kötü örneklerin ortaya çıktığını görmekten büyük  üzüntü duyuyorum, kendi paramız ile kendimize bu kötülüğü nasıl yaptığımızı anlayamıyorum, hiçbir estetiği olmayan, hiçbir güzelliği olmayan örneği olmayan ışıklandırmaları, kaldırımları, on dakikada bir araba geçecek diye yapılan ucube köprüleri, beton yığınlarını görmekten büyük üzüntü duyuyorum…….

 

Hepimiz insanız ve hata yaparız, en büyük erdem ise yapılan hataları kabullenebilmek ve kendimizi sorgulayabilmektir, zaten günde beş vakit secdeye neden gider müminler, kendini sorgulamak için, yaptığı yanlışlardan dönmek için değil mi?

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mantık - 7 yıl önce
ben kenan bey'in yazısına değilde aklı selim beyin yazısına atıfta bulunmak istiyorum.bu beyefendiler sadece öküz altında buzağı aramayı amaç edinmişler.
Avatar
Ali Karaaslan - 7 yıl önce
öncelikle değerli büyüğümüz, kıymetli iş adamımız ve abimize son zamanlarda parmak bastığı konular için teşekkür ediyorum. ayrıca bayburtlu bir çok genci kahve köşelerinden kurtarıp alıp götürdüğü için ona karşı minnettarız. bu durum bazı rantcıların göç gidişinden dolayı rahatsızlığı olsada önemli değil. çok güzel değinmişsiniz umarım birileri üzerine düşen payını ve hissesini çıkarır. bu memleketi bu hale getiren ve bu insanların akın akın göç edip gitmesi için adeta çapa sarfeden bizim seçtiğimiz insanlar. seçtiklerimizin bayburt ne kadar umurlarında merak ediyorum. ben şahsen her yıl göç etmeyi düşünüyorum ancak, belki bu memeleket için bir şeyler yapabilirim düşüncesiyle burda yaşamaya devam ediyorum. belki birilerinin evi, arsası, işi ve tarlası vardır, benim hiç bişe yok. beni buraya bağlayan sadece memleket sevdası.......
Avatar
Naim Yavuz - 7 yıl önce
sayın socar baskanı kenan yavuz'a gönülden katılıyorum. güzel bayburt'umuzun çehresi gelişen çağ içinde güzelleşeceği yerde gittikçe çirkinleşmiştir. bu gerçeği görerek ve 2014 yılını da bir mikat kabul ederek, kimin kötü yaptığıyla ilgili olmadan nasıl güzelleştirebiliriz üzerinde çalışmalıyız. küçük şehirlerde ki hastalıklardan biride yıl 365 gün siyasetin yaşanması. bu zihniyet birlik ve beraberliği çok zayıflatmakta. baskı müzesi çıkış noktası olmalı. bu gibi eserleri çoğaltarak bayburt turizmini etkin hale getirebiliriz.
şimdi kenan yavuz gibi yürekli bayburt sevdalılarının daha çok bu konuşarı dile getirmelidir.
yeni başkan sayın memiş'e başarılar diliyorum ve bu konuya yoğun çaba sarfetmesini arzu ediyorum.
Avatar
maydanoz restaurant - 7 yıl önce
sayın genel müdürümüzü firmamızda ağırlamaktan dolayı son derece mutlu ve şeref duyduk.bayburt için düşündüklerinizi destekliyor ilginize çok teşekkür ediyoruz.eren güncan
Avatar
mahmut yıldız - 7 yıl önce
bahsedilen konuların projelerin gerçekleştirilmesi çok kolay fakat bugune kadar şehrimizi idare eden belediye reisleri ve vekillerimizin bayburt namına artı katacak hiçbir çalışmaları olmamaış aksine kaş yapalım derken gözüde çıkartmıştırlar. bu konuları kenan bey gündeme taşımasaydı ne reisin nede vekilin nede bürokrasinin boyle bır çalışması olmayacaktı. inşallah cumhuriyet caddemiz tarihi bir kimlik çalışması ile nostaljik bir şehir görünümüne bürünür. yüksek ve ucube bınalar her yerde var.bayburt türkiyenin en küçük ili olarak bunlardan tamamen farklı olması gerektiğini düşünüyorum. şehrimize dışarıdan gelen insanların ellerinden kameraları fotoğraf makinalarının düşmemesi gerkiyor.maalesef bende işssizlik ve maddi problemler nedeniyle, sevdiklerimi, o güzel şehir bayburta emanet ederek gurbete çıktım.keşke imkn olsaydı bayburtta o sevdiğim mutlu olduğum şehirde mutlu olduğum insanlarla kalabilseydim...kenan beyin bu fikirlerine sahip çıkalım. tüm benliğim ile destkliyorum bu proje
Avatar
aklı selim - 7 yıl önce
yazilarinizi̇ taki̇p edi̇yorum da görüyorum ki̇ baybur'u yeni̇ keşfetmi̇ş kaşi̇f edasiyla yaziyorsunuz. bu tespi̇tleri̇ni̇z herkes tarafindan bi̇li̇nen şeyler. ancak gördüğüm şu ki̇ yazilarinizda hep ben duygusu ön planda, özelli̇kle de si̇yasi̇ hedefler güddüğünüz aşi̇kar ortada. ülkeni̇n en en büyük kuruluşunun yöneti̇m kurulundasiniz. mi̇lyarlarca dolar sermayesi̇ ve yatirimi olan bi̇r şi̇rketten bayburt'a ne aktardiniz. ve yahutta bu i̇li̇n mi̇lletveki̇lleri̇yle bugüne kadar bi̇şey paylaşip onlara destek oldunuz mu? yok bakana söyleri̇m yok ben yaparim. çok aci bayburt onun i̇çi̇n kaybedi̇yor hep benli̇k. si̇yaset yapmak i̇sti̇yorsaniz bayburt'tan bunu bu si̇zi̇n en doğal hakkiniz,ancak böyle şark kurnazliği yazilarinizla sonuca gi̇deceği̇ni̇zi̇ zannetmeyi̇n. bayburt'un yeti̇şdi̇ği̇ önemli̇ makamlara gelmi̇ş bi̇ri̇ olarak zi̇hi̇nlerdeki̇ i̇majinizi yikmayin.
Avatar
RAMAZAN ARSLAN - 7 yıl önce @Ali Karaaslan
gerçeklerden yüz çevi̇rmememli̇z gerek evet halktan bi̇ri̇ di̇i̇yerek yseçki̇n ki̇şi̇ler ne i̇şe yariyor bu sorunlari halledelorai̇ meyecekler i̇se neden o koltuklari i̇şgalaanaltina liyar derhal gereği̇ni̇ yapsinar ve koltuk sevdasindan vaz geçi̇p ya u kanayan yaraya merhem olurlsr yada geldi̇kleri̇ yere birakip gi̇derler malesef b u anadolumuzu i̇nsaninin kanayan bi̇r yarasi mecli̇sde yemi̇n etmeyi biliyorlar ise bu bölünmez büty
Avatar
hamdi şentürk - 7 yıl önce
her bayburtlu buna katılması lazım sağol