banner520

Hadi Baam Yeriyek

3 - 4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü etkinlikleri çerçevesinde yapılan Halk YürüyüşüBayburt'ta 3 Ekim 2013 tarihinde saat kulesi meydanından başlayıp Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bahçesinde Halk Sağlığı Müdürlüğü'nün mandalina, Polis Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğü'nün sıcak süt ikramı ile sona ermiştir.

Hadi Baam Yeriyek
06 Ekim 2013 Pazar 16:19

 Bayburt Halk Sağlığı Müdürü Mehmet Akif Durulmuş “3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü” dolayısıyla bir mesaj yayımladı. 


Fiziksel aktiviteyi, ‘kas ve eklemlerimizi kullanarak enerji tüketimi ile gerçekleşen herhangi bir bedensel hareket’ olarak tanımlayan Durulmuş,  " Obezitenin artmasına neden olan önemli faktörlerden biri hareketsiz yaşam tarzının yaygınlaşmasıdır. Fiziksel aktivite; kan basıncını azaltır, HDL seviyesini arttırır ve kilo kontrolü için anahtar role sahiptir. Dünya genelinde fiziksel hareketsizlik, kötü beslenme ile birlikte ortalama toplam sağlık harcamalarının yaklaşık % 2’si ile ilişkilendirilmektedir. Fiziksel aktivitenin arttırılması sağlık harcamalarının dolayısıyla ekonomik maliyetin azaltılmasında uygulanabilir, maliyet etkin ve en temel stratejilerden birisidir." dedi.

Bireylerin fiziksel ve ruhsal sağlığının geliştirilmesinde temel araçlardan birisinin fiziksel aktivite olduğunu kaydeden Durulmuş, " Fiziksel aktivite, bir halk sağlığı sorunu olmanın yanında, aynı zamanda toplum refahını, çevrenin korunmasını teşvik eder ve gelecek nesillere bir yatırım oluşturur. Kronik hastalıkların ortak risk faktörlerinden birisi olan fiziksel inaktivite (fiziksel hareketsizlik), dünya genelindeki ölüme neden olan risk faktörleri sıralamasında dördüncü sırada yer almaktadır (dünya genelindeki ölümlerin % 6’sı). Meme ve kolon kanserlerinin yaklaşık % 21-25’inin, diyabetin % 27’sinin ve iskemik kalp hastalığının % 30’unun ana nedeni olduğu tahmin edilmektedir. Obezitenin artmasına neden olan önemli faktörlerden biri hareketsiz yaşam tarzının yaygınlaşmasıdır. Fiziksel aktivite; kan basıncını azaltır, HDL seviyesini arttırır ve kilo kontrolü için anahtar role sahiptir. Dünya genelinde fiziksel hareketsizlik, kötü beslenme ile birlikte ortalama toplam sağlık harcamalarının yaklaşık % 2’si ile ilişkilendirilmektedir. Fiziksel aktivitenin arttırılması sağlık harcamalarının dolayısıyla ekonomik maliyetin azaltılmasında uygulanabilir, maliyet etkin ve en temel stratejilerden birisidir." diye konuştu.

Yetişkinler için haftanın 5 (beş) günü en az 30 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılmasının sağlığın korunması, kardiyovasküler hastalıklar, diyabet, kolon ve meme kanseri riskini azaltmak için gerekli olduğunu belirten Durulmuş şöyle devam etti :" Orta şiddette fiziksel aktivite, solunum veya kalp atış hızında küçük artışlara neden olan orta düzeyde fiziksel efor gerektiren fiziksel aktivitedir. (Örneğin: Tempolu yürüyüş - saatte yaklaşık 5 km, bisiklete binme - saatte 16 km den az, hafif tempolu koşu - saatte 8 km den az) 5-17 yaş grubu çocukların ise günde en az 60 dakika orta şiddetten şiddetli aktiviteye doğru giden aktivite yapması önerilmektedir.Bakanlığımızca gerçekleştirilen “Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı” nın yayımlanmamış ön raporuna göre; Türkiye genelinde erkeklerin %67.6’sının, kadınların %76.5’nin, toplamda ise %71.9’unun egzersiz yapmamaktadır. 6-11 yaş grubu çocukların %58.4’ü düzenli olarak egzersizyapmamaktadır.
Fiziksel aktivitenin arttırılması sadece bireysel değil toplumsal bir sorun olup toplum tabanlı, çok sektörlü, multidisipliner ve kültürel yaklaşım gerektirmektedir.
Bu kapsamda bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesinde fiziksel aktivitenin yararları konusunda toplum bilincini oluşturmak, iyi uygulamalara dikkat çekmek ve fiziksel aktivitenin yararlarını savunmak, yaşamın her alanında ve her yerde (okul, ev, işyeri) toplum genelinde fiziksel aktiviteye katılımı arttırmak, sağlıklı davranışları ve yaşam tarzlarını teşvik etmek için 81 ilde 3-4 Ekim ‘’Dünya Yürüyüş Günü’’ düzenlendiğini belirten Durulmuş, fiziksel aktivite ile ilgili detaylı bilgi ve yayınların http://www.beslenme.gov.tr internet adresinden edinilebileceğini de sözlerine ekledi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.