banner520

ARAZİ TOPLULAŞTIRMASI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

İlimiz Demirözü Barajı sulama sahasında uygulanan “Bayburt Merkez-Demirözü Köyleri ve Gümüşhane Salyazı Beldesi Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri Projesi” ile ilgili olarak bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya Bakanlığımız Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet ŞAHİN, Tarım Arazileri Değerlendirme Daire Başkanı Dr Yüksel ŞAHİN, Demirözü Kaymakamı Haktan GÖKÇEKUYU, Demirözü Belediye Başkanı Selami ERSEN, Çayıryolu Belediye Başkanı Necdet OKUR, Gümüşhane İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hasan IRKIN, Gümüşhane TAD Şube Müdürü Metin YALVAÇ, DSİ 225.Şube Müdürü Ali Rıza BOĞUŞLU, Demirözü Ziraat Odası Başkanı Gürbüz FİDAN, Bayburt Ziraat Odası Başkanı Abuzer YILDIRIMTEPE, ,toplulaştırma sahası Muhtarları ve vatandaşlar katıldı.

ARAZİ TOPLULAŞTIRMASI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
18 Eylül 2013 Çarşamba 13:09

banner543

 İl Müdürümüz Abdulkadir KARABULUT' un yaptığı açılış konuşmasını müteakip, Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet ŞAHİN tarafından " Türkiye’deki Tarım Arazileri Toplulaştırma Projeleri" hakkında detaylı bir sunum yapıldı.  Genel Müdür Yardımcısı Mehmet ŞAHİN; "arazi toplulaştırma çalışmalarının her aşamasında çiftçilerimizin isteklerinin dikkate alındığını, çiftçilerimizin istemediği veya çoğunluğunun kabul etmediği hiç bir işin hayata geçirilmeyeceğini " belirtmiştir.

Sunumun ardından katılımcıların soru ve görüşleri alınarak toplulaştırma çalışmalarına kararlı bir destek verilmesi hususunda görüş birliğine varılmıştır.

 

Türkiye’deki Tarım Arazileri Toplulaştırma Projeleri

 

Toplulaştırmanın Amacı:

Türkiye’deki tarım işletmelerinin yapısı küçük, parçalı ve dağınık arazileri şeklindedir. Bu yapının modern tarım işletmeciliğine göre yeniden düzenlenerek daha az zaman, işgücü ve sermaye kullanımının sağlanması gerekmektedir. Ayrıca üretim faktörlerinden en iyi biçimde yararlanarak tarımsal üretimi ve tarım işletmelerinin verimliliğini artırmak ve kırsal kesimdeki nüfusun hayat standartlarını yükseltmek amaçtır.

Ülkemizde arazi toplulaştırma çalışmalarına ilk olarak 1961 yılında başlanmıştır. İlk çalışma Konya İli Çumra İlçesi’ne bağlı Kargın Köyü’nde yapılmıştır. Burada yapılan toplulaştırma dar anlamda yapılmış olup sadece parsellerin gruplandırılması şeklinde olmuştur. 1961 yılından 2002 yılına kadar 41 yıl boyunca 450 bin hektar alanda çalışmalar yürütülmüştür. Arazi toplulaştırması 2002 yılında hız kazanmaya başlamış ve özellikle 2009 yılından sonra GAP projesi ile büyük bir ivme kazanarak 59 ilde 5 milyon ha alanı kapsayan bir proje durumuna gelmiştir.

Yürütülen Çalışmalar:

1961-2002 yılları arasındaki 41 yılda toplam 450 bin hektar alanda arazi toplulaştırma çalışması tamamlanmış iken, 2012 yılı sonu dikkate alındığında yaklaşık 3 milyon hektar alanda arazi toplulaştırma çalışmaları tamamlanmış bulunmaktadır. Halen Türkiye genelinde yaklaşık 2 milyon hektar alanda arazi toplulaştırma  çalışmaları devam etmektedir.

Hedefler:

·         Her yıl 1 milyon hektar alanda arazi toplulaştırma yaparak 2023 yılına kadar Türkiye’nin 1. kuşak arazi toplulaştırmasını tamamlamak,

·         Tarım arazilerinde parçalılığı azaltmak,

·         Düzenli ve ideal parsel şekilleri oluşturmak,

·         Her parseli yol ve sulama ağı ile irtibatlandırmak,

·         Ulaşımdan dolayı meydana gelen kayıpları önlemek ve yakıt tasarrufu sağlamak,

·         İşlenebilir arazi miktarını artırmak,

·         Kullanılmayan küçük parçalı arazileri tarıma kazandırmak hedefleriyle çalışılmaktadır.

 

 

 

 

 

    Türkiye’de Arazi Toplulaştırma Projelerinin Durumu

Üst Proje Adı

Tamamlanan (Ha)

Devam Eden (Ha)

Toplam (Ha)

A.T. (Muhtelif İller)

626,656

854,480

1,481,136

GAP

2,004,570

184,372

2,188,942

KOP

181,066

570,965

752,031

DAP

141,310

364,992

506,302

DOKAP

0

14,150

14,150

TOPLAM (ha)

2,953,602

1,988,959

4,942,561

 

Yıllara göre Türkiye’de Arazi Toplulaştırma çalışmaları

Yıl

1961-2002

2003-2007

2008

2009

2010

2011

2012

Toplam

Alan(Ha)

450,000

132,000

430,000

103,000

26,000

601,998

1,210,604

2,953,602

 

Kazanımlar:

·      Arazi Toplulaştırma projelerinin uygulanması ile; Çok sayıda ve dağınık durumdaki parseller biraraya getirilerek parsel sayısı azaltıldığından, ayrıca yeni ve planlı yollar inşa edildiğinden çiftçimizin parsellerine gideceği yol kısalmaktadır. Bunun sonucunda her bir işletme hektara yılda ortalama 25 lt yakıt kazanımı elde etmektedir.

·      Düzgün şekilli ve dolayısıyla tarımsal işlemeye uygun-ideal parseller oluşturulduğundan çiftçilerimiz parselleri içinde yapacağı ekim-sürüm-dikim gibi faaliyetlerinde zamandan, işgücünden (sürüm zorluğu) ve yakıttan tasarruf etmektedir.

·      Parsel içinde bulunan ve ekim-sürümü zorlaştıran, ayrıca üzerinde bulundukları alanın da ekilmesine imkân tanımayan taşların araziden temizlenmesi ile kullanılamayan bu taşlı alanlar tarıma kazandırılmaktadır. Projeler ile yapılan stabilize kaplamalı yollar sayesinde her par­sel yola kavuşmakta ve sosyal huzur sağlanmaktadır.

·      Doğal drenaj hatları birleştirilerek bi­yolojik çeşitliliğin yaşayabileceği ekolojik koridorlar oluşturulmaktadır. Hisselilik, sulama ve ulaşımdan kaynak­lanan sosyal huzursuzluklar önlenmekte, yargı yükü azaltılmaktadır.

·      Hisselilik sorununun çözülmesi için belli bir bedel karşılığında yapılan ifraz işlemine gerek kalmadığından tapu ma­likleri hem sosyal hem finansal kazanım elde etmektedir.

·      İdari yoldan ayrılmış olan köyler kadas­tral olarak da ayrılmaktadır. Projeler ile parsel sınırları net bir şekilde belirlenip vatandaşa teslim edildiğinden sınır ihlalleri sebebiyle ortaya çıkan huzursuzluklar giderilmektedir. Kamulaştırma minimuma indirildiğinden vatandaş tarımdan ve köyünden kopmamaktadır. Devlet, projeden faydalanacak kişilere ulaşıp, birlikte çalışarak güven duygusu oluşturmaktadır.

·      Değişim, başarma duygusu ve Devlet tarafından uygulanacak yeni projelere isteklilik gibi olumlu gelişmeler ortaya çıkmaktadır.

·      Doğal alanlar korunmaktadır. Sera gazı salınımları azalmaktadır. Toplulaştırma projeleri ile birlikte yapılmakta olan yüzey tahliyeleri ile tarım arazilerinde oluşan su erozyonu­nun önüne geçilmektedir. Yapılan ıslah çalışmaları ile taban suyu seviyesi düşürülerek, tuzluluk ve alkaliliğin önüne geçilmektedir.


banner545

Etiketler; #TARIM
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hüseyin YILMAZ - 7 yıl önce
tarım il müdürlüğünün çalışmalarını görünce geçmiş yıllara yazık olmuş. tarım çalışmalarını ilgiyle takip ediyorum