banner520

20 KASIM DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ

Çocuk Haklarına Dair Sözleşme, tarihte en geniş kabul gören insan hakları belgesidir. 20 Kasım 1989 tarihinde onaylanan bu sözleşme sayesinde artık çocukların hakları yasalarca da tanınıyor. 20 Kasım günü tüm dünyada Çocuk Hakları Günü olarak kutlanmaktadır. Türkiye, Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’yi 1990 yılında imzalamıştır.

20 KASIM DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ
20 Kasım 2014 Perşembe 13:18

 Çocuk Haklarına Dair Sözleşme, nerede doğduklarına, kim olduklarına; cinsiyetlerine, dinlerine ya da sosyal kökenlerine bakılmaksızın bütün çocukların haklarını tanımlamaktadır.

   Sözleşme başlıca şunları kapsamaktadır: yaşama hakkı; gelişme hakkı; zararlı etkilerden, istismar ve sömürüden korunma hakkı; aile, kültür ve sosyal yaşama eksiksiz katılma haklarıdır. 

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları günü nedeniyle Özellikle ilimizde yaşayan ailelere bazı önerilerimiz olacak;

Çocuklarınıza değer verin, sık sık onu sevdiğinizi söyleyin başarılı oldukları işlerde ödüllendirin. Ortak Problemlerini birlikte çözün ve çocuklarınızı dinleyin. Önemli olan kardeşine veya arkadaşlarına kıyasla ne kadar başarılı olduğu değil, kendi yapabileceklerine kıyasla, ne kadar başarılı olduğudur.

Çocuğunuzun iyi seçilmiş bir arkadaş çevresi olmasına özen gösterin, arkadaşları ve aileleri hakkında bilgi sahibi olun. Okul döneminde çocuğunuzun gidiş - dönüş saatlerini takip edin ve kullandığı yol güzergâhını bilin.   

 Çocuklar bizlerden ne istiyor:

   Herkesin nimetlerinden eşit olarak yararlandığı, savaşın olmadığı, acının, gözyaşının olmadığı âdil ve adaletli bir dünyada sağlıklı büyümek, sağlıklı yaşamak, oyun oynayacakları alanlar, kendilerini güvende hissedecekleri bir dünya istiyorlar.

Okumak, öğrenmek istiyorlar, şarkı, türkü söylemek, sosyal aktiviteler istiyorlar ama bunun yanında ibadet öğrenmek,  dua öğrenmek ve ahlaklı olmak istiyorlar. Evsiz barksız kimsesiz kalmak istemiyorlar Sevginin, şefkatin ve saygının olduğu, sıcak bir aile istiyorlar.

 Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olarak amacımız; Bayburt’ta çocuk hakları bilinci oluşturmak ve geleceğimizin teminatı çocuklar için yaşanabilir bir çevre planlamasının yapılması, Çocuk haklarına saygılı bir toplum oluşturmak, Çocuklarla ilgili kararlarda onların görüşlerinin alınarak sürece dahil edilmesi, çocuklara uygun hukuksal ve kurumsal çerçevenin oluşturulması, İlimizdeki çocukların durum analizinin yapılması, Çocuk suçluluğu, çocuk işçiliği, ihmal ve istismarın önüne geçilmesi, İlimizde korunmaya, yardıma ve desteğe ihtiyaç duyan her çocuğa ulaşmak ve engelli çocuklara her türlü imkanın sağlanmasıdır.

                                                                                              

                                                                            

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.