MİKDAT TOPÇUD’AN KADIN MİLİSLER

Bayburtlu Yazar Mikdat Topçunun Yeni Kitabı (KADIN MİLİSLER) Adlı kitabı çıktı. 1877/78 Osmanlı Rus Savaşı ile başlayan olayları anlatmaktadır.

MİKDAT TOPÇUD’AN  KADIN MİLİSLER
12 Kasım 2012 Pazartesi 16:14

Kitabın adı: KADIN MİLİSLER

Tarihi roman:

Yazan: Mikdat TOPÇU

1877/78 Osmanlı Rus Savaşı ile başlayan bir olay.

Kahraman Bozak Çavuş, Alacadağ Savaşları’nda Ruslara esir düşer. Rusya’nın Krasnoyarsk şehrindeki İgarka Esir Kampı’na götürülür. Orada yedi yıl kalır. Hemşehrisi olan yakın arkadaşı Yahya Çavuş hasta olur. Hastaneye yatar. Hastanede arkadaşı ile sürekli görüşmenin yollarını arar. Bunun için hastanenin başhemşiresini bulur. Başhemşire bir Kırgız Türkü’dür. Nadya. Nadya ile Bozak Çavuş ile ilişkileri aşka dönüşür.  Nadya hamile kalır. Bu arada Osmanlı üçüncü ordusunun istihbarat birimleri kamptan bazı subaylarla birlikte Bozak Çavuş’u da kaçırır. Bozak Çavuş çaresiz Nadya’yı orada bırakır ve vatana döner. Daha sonra bir şekilde dönüp Nadya’yı almayı düşünerek kaçmayı kabul eder.

Aradan yıllar geçer. Osmanlı Devleti Birinci Dünya Savaşı’na girer. Ruslar Bayburt’u işgal eder. Bayburt’ta bir yetimhane kurarlar. (Bayburt Eytamhanesi). Bu yetimhanenin müdürlüğüne Tatyana adında bir Rus kızını getirirler. Tatyana’nın amacını babasını bulmaktır. Bilerek görevi kabul etmiştir. Ve Bozak Çavuş ile bir şekilde karşılaşır.

Ruslar işgal sırasında Ermeni’leri de kullanır. Ermeniler özellikle Bayburt civarında müthiş zulümler yaparlar.

Bayburt’lu kadınlar aralarında örgütlenerek Ermenilerin Bayburt’tan çıkarılmasını, Bayburt’un kurtuluşunu sağlarlar.

Mikdat Topçu kimdir.

 

1950 yılı Bayburt doğumlu. İlkokulu köyümde bitirdi. 1962 yılında İstanbul’un Eyüp ilçesine göç etti

. İstanbul İmam Hatip Okulu’nun orta kısmını, Beyoğlu Ticaret Lisesi’ni ve İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ni  (İİTİA) İstanbul’da bitirdim. İstanbul Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası (İSMMMO) üyesi

Halen  Serbest Muhasebeci Mali Müşavir (SMM) unvanı ile Eyüp’te serbest muhasebe bürosu çalıştırmakta.

Evliyim ve dört çocuğu var.

Daha önce basılan iki çalışması bulunmaktadır.

Birinci çalışması 2006 yılında yayınlanmıştır. RECONQUİSTA VE TÜRK MİLLETİ’NİN MUKADDERATI

İkinci çalışmam 2010 yılında yayınlanmıştır. BATI VE İÇİNDEKİLER ÇATIŞACAK-DOMUZLARI KÖPEKLERE KÖPEKLERİ DOMUZLARA

Basılmaya hazır birçok makale ve şiirleri bulunmaktadır. İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.