Bayburt’un Ekonomik Kurtuluşu-2


12 Mayıs 2011, 16:28

  Bayburt ili sanayileşme konusunda oldukça zayıf bir gelişme göstermektedir. İlde birer adet, organize sanayi bölgesi ve küçük sanayi sitesi bulunmaktadır. Kamuya ait sanayi tesisleri, endüstri bölgeleri, teknoloji geliştirme bölgeleri, teknoparklar, serbest bölgeler ve nitelikli sanayi bölgeleri Bayburt ilinde bulunmamaktadır.
2008 yılında meydan gelen dünya ekonomik mali krizi Bayburt ilini teğet geçmemiştir. Nitekim Bayburt ilinde sanayinin genel durumuna bakıldığında, 2008 yılından 2009 yılına gelinirken sayıları az olan sanayi tesislerinin krizden oldukça fazla etkilendiği görülmektedir. Özel sektöre ait sanayi tesisleri 2008 yılında 7 adetken 2009 yılında % 29’luk bir azalma göstererek 5 adede gerilemiştir. Bayburt ilindeki iktisadi faaliyet kollarına bakıldığında ise ulaştırma, haberleşme ve depolama, inşaat ve bayındırlık ve toptan ve perakende hizmet sektörlerinde 2008 yılından 2009 yılına gelindiğinde artışlar yaşanırken, imalat sanayi sektörünün krizden en fazla etkilenen sektör olduğu görülmüştür. Haberleşme, depolama, inşaat ve toptan ve perakende hizmet sektörlerinde meydana gelen gelişmenin başlıca kaynağı üniversite ile birlikte meydana gelen nüfus hareketliliğidir. 2008 yılında imalat sanayi sektöründe kayıtlı firma sayısı 5 iken bu sayı 2009 yılında 1’e gerilemiştir. Toplamda ise 2008 yılında iktisadi faaliyet kollarındaki firma sayısı 70 iken bu sayı 2009 yılında 63’e gerilemiştir. Bayburt ilinde mali kuruluşlar ve sigortalar, toplumsal ve kişisel hizmetler, enerji ve turizm sektörlerinde faaliyet gösteren kuruluş bulunmamakla birlikte, krizden önce tescil olunan 4 firmayla temsil edilen madencilik ve taşocakçılığı sektörü krizden yoğun bir biçimde etkilenerek 2009 yılında hiçbir firma bu sektörde tescil edilmemiştir.    
Bayburt ilindeki imalat sanayi kollarına bakıldığında ise tüketim malı üreten sanayilerde gıda sektörünün krizden etkilendiği,2008 yılında 14 firmada 97 kişi istihdam edilirken 2009 yılında 12 firmada 91 kişinin istihdam edildiği görülmektedir. Tekstil sektöründe ise 2008 ve 2009 yıllarında değişen bir şey olmamıştır. Tüketim malı üreten sanayilerin toplamında ise 2008 yılında 18 firmada 180 kişi istihdam edilirken, 2009 yılında 16 firmada 174 kişinin istihdam edildiği görülmektedir. Verilere bakıldığında Bayburt’ta ara malı üreten sanayilerin olmadığı, yalnızca lastik ve plastik ürünler sanayinde 1 firmanın bulunduğu görülmektedir. Bu firmada ise toplam 5 kişi istihdam edilmektedir. Bayburt’taki Yatırım malı üreten sanayiler ise metal eşya imalat sanayi ve mobilya sanayileridir. Metal eşya imalat sanayinde 2008 ve 2009 yıllarında toplam 3 firmada 139 kişi istihdam edilirken, mobilya sanayinde ise toplam 1 firmada 3 kişi istihdam edilmiştir.
 Yukarıda ki açıklamadan ortaya çıkan tablo, son derece zayıf bir sanayileşme düzeyine sahip olan Bayburt krizden Türkiye genelinden daha fazla etkilenmiştir. Kriz sanayileşme konusunda zaten iyi bir imajı olmayan şehrin yarasını derinleştirmiştir. Çözüm olarak birkaç önerimde bulunmak mümkün bunlar;
- organize sanayi bölgesini alt yapı çalışmalarının tamamlanması,
-devletin firmalara sağlamış olduğu desteklerden bölge ve bölge dışı sanayicilerin haberdar edilmeleri,
-üniversite sanayi iş birliğinin sağlanması,
-bölgenin ihtiyaçlarına yönelik sektörlerin belirlenip bu sektörler üzerine kümeleşmenin sağlanmasıdır.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
SERKAN KARAASLAN - 11 yıl önce
HOCAM GEREK BU YAZINIZDA GEREKSE DİĞER YAZILARINIZDA DA, BAYBURTUN EKONOMİK KURTULUŞU İLE İLGİLİ TESPİTLER YAPIP VE EKONOMİNİN CANLANMASI İÇİN BU SIKINTILARIN ÜSTESİNDEN GELİNMESİNİ DEFALARCA KEZ TEKRARLAMANIZA RAĞMEN NE YAZIK Kİ BU İLİN SİYASİLER BUNA KULAK VERMİYOR. VE VERMEDİKLERİ İÇİNDE KAYBEDEN NE YAZIK Kİ BAYBURT VE BAYBURTTA YAŞAYAN HALK OLUYOR. ÖĞRENCNİZ OLARAK SİZİNLE GURUR DUYUYORUM HOCAM. BAŞARILARINIZIN DEVAMINI DİLİYORUM SAYGIDEĞER HOCAM.
Avatar
kübra şengül - 11 yıl önce
hocam tebrik ederim yazınız cok güzel olmuş inşallah bayburt siyasileride dikkate alır ve bayburt sanayi alanında ekonomik kalkınma yaşar.
Avatar
Mehmet Fatihli - 11 yıl önce
Abdülkadir Bey, yazınızda birçok ülkede klasik iktisat eğitimi almış iktisatçıların yaşadığı sanayileşme fetişizmini görmek mümkün. Sanayileşmeyi vazgeçilmez bir olgu olarak görüyorsunuz. Bu çok tartışılabilecek bir konu ama ben burada farklı bir konuya değinmek istiyorum. Getirdiğiniz çözüm önerileri arasında organize sanayi bölgesinin altyapı çalışmalarının tamamlanmasını belirtmişsiniz. Bugün Anadolu’da sanayisi gelişmiş yada gelişmekte olan illerin tamamında sanayi altyapısına yönelik talep, sanayileşme öncesinde belirgin bir şekilde görülebilmekteydi. Yani hiçbir ilde devlet hiçbir sanayileşme hareketinin olmamasına rağmen sanayi bölgeleri kurarak o ilin sanayileşmesini başlatmamıştır.Birkaç büyük sanayi dalı hariç. Mesela Kırıkkale gibi. Ama artık devlet bu tür yatırımları hiçbir yere yapmıyor. Sanayileşmenin olduğu illerde bunun nüvelerini teşkil eden birtakım kuruluşlar devlet yatırımlarından önce mevcuttu.
Avatar
Mehmet Fatihli - 11 yıl önce
Devletin yaptığı genellikle bu kuruluşların yetersiz kalan altyapıyla ilgili olarak taleplerini dikkate almak ve teşviklerde bulunmaktır. Bu minvalde düşünüldüğünde Bayburt’un mevcut sanayi yapısı bu yönde bir talep işareti vermemektedir. Bu durumda da denilebilir ki devlet bu altyapı yatırımlarını talep gelmeden yaparsa işadamları Bayburt’u yatırım bölgesi olarak tercih edebilirler. Doğrudur. Peki niye böyle olsun? Yani bu yönde reel bir talep olmamasına rağmen devlet altyapı yatırımları gibi pahalı yatırımları neden Bayburt’a yapsın? Birçok açıdan buna daha müsait iller var. Ayrıca çözüm olarak önerdiğiniz üniversite sanayi işbirliği ve belirlenen sektörlerde kümeleşmenin sağlanması gibi konular da yerel dinamikleri ilgilendiren meseleler yani bunlar yapılmıyorsa Bayburtlular yapmadığı için yapılmıyordur.
Avatar
Mehmet Fatihli - 11 yıl önce
Son olarak teşviklerden haberdar edilme meselesi ise bence bir sorun değil. Merak etmeyin konuyla ilgili herkes bu teşviklerin neler olduğunu biliyor. Bu türden bugüne kadar çok teşvik verildi. O paraları alıp İstanbul’da Ankara’da işyeri açan yada kişisel tüketim için harcayanlar da ne yazık ki uzaylılar değil Bayburtlular. Sözün özü çuvaldızı başkalarına batırmadan önce empati yapmakta fayda var. Vesselam….
Avatar
Resul Balaban - 10 yıl önce
Sanayileşme ekonomik gelişmişliğin lokomotifidir ve katma değer yaratılması sebebiyle ekonomik gelişme için vazgeçilmezdir. Bayburt özelinde ekonomik gelişme de sanayileşme ile paralel kullanılagelmiştir. Bu çerçevede girişimler ve öneriler olmakla birlikte bunlar hep eksik kalmıştır. Bayburt sanayileşememiştir. Kannımca da Bayburt'un bir sanayi şehri olması bugünün Türkiye şartlarında zordur. Bunun sebepleri ayrı bir tartışma konusudur. Bayburt kısa vade de sanayi sektör yerine hizmet sektörüne yönelmelidir. Bu çerçevede öğrenci ve turizm potansiyeli artırılmalıdır. Bunun yanında Bayburt'ta bir yapılaşma seferberliği başlatılarak hem ekonomik anlamda genişleme, hem istihdamı artırma hemde Bayburt'un bu yolla turizm kapasitesini genişletme amaçlamalıdır. Bu hamleler Bayburt'ta tüketim ekonomisini genişletecektir. Genişleyen ekonomik yapıda finans yapısı güçlenen Bayburt sanayileşme için daha uygun bir yapıya kavuşacaktır.
Avatar
burhan ekinci - 10 yıl önce
sayın a.kadir hocaya kısmen katılıyorum,yalnız şu hususu hatırlatmak,
gerekir,ki.,bir şehrin kalkınma noktası Üretim,dir.,bunun devamını sağ-
lamak ise(Ulaşım)en hesaplısı ise TREN,DİR,NEDEN.!,Maliyete yansıma
çok önemli.,saygılar