BAYBURT’TA YAPILMASI GEREKENLER (3).


01 Mayıs 2011, 13:37

 Uzun göl yolu, Araklı yolu derken geldik Demiryolunun Bayburt için önemine ve bu konuda yapılan daha doğrusu yapılmayan işlere,yapılması gerekenlere.
Yazılarımıza gösterdiğiniz teveccühten dolayı teşekkür ederim. Yazmak bizden, icraat birilerinden. Onlarda yapamıyorsa, yapacak olanları seçmekte sizden.
Biz, üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz. Artık sizler de zamanı gelince gerekeni yaparsınız.
Araklı Yolu ile ilgili gelen yorumların olumlu olmasından dolayı, yorum sahibi hemşerilerime teşekkür ediyorum. Bu yazılarımız meyvesini vermeye başlamış ve Bayburt Sivil Toplum Platformu bu yolun tünel ile bağlanması hakkında çok güzel çalışmalar başlatmıştır.
Bayburt Sivil Toplum Platformuna her yer ve zamanda destek olmamız gerekiyor. Bu konuda özellikle Bayburt dışında yaşayan hemşerilerimize çok iş düşüyor.
Şimdi müsaadenizle Demiryoluna konusuna geçmek istiyorum.
İnternet’te gezi yaptığınızda, Trabzon-Of-Bayburt-Erzincan Demiryolu güzergâhı ile ilgili birçok bilgi ve yoruma ulaşabilirsiniz. Nitekim Bayburt 69 dergisinin Şubat–2010 tarihli 228.sayısında da bu konuya yer verilmiş idi.    
 
Demiryolunun ana meselesi, Ortadoğu’nun, GAP bölgesi aracılığı ile Trabzon’a bağlanmasıdır. Bu konuda ki en eski çalışma, Atatürk zamanında yapılmış ve 1924 yılında kanunlaşmış, ancak ne hikmetse 1989 da bu kanun kaldırılmış idi. Bununla ilgili Trabzon İnşaat Mühendisleri Odası, 02.Kasım.2009’daki yayınında çok güzel bir başlık atmıştı.
”1924’den beri bekliyoruz” ve birde harita yayınlamıştı.
Demiryolu güzergâhı bu haritada Erzurum-Bayburt ve Trabzon olarak çizilmişti.
1924 den sonra 1977,1985 ve 1995 yıllarında İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) tarafından, Trabzon limanının GAP bölgesine Demiryolu ile bağlanmasına yönelik olarak Trabzon-Tirebolu-Erzincan-Diyarbakır güzergâhları üzerinde fizibilite çalışmaları yapılmıştır. Ancak, bu güzergâha alternatif arayışlar devam etmiş, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Ulaştırma Anabilim Dalı tarafından Haziran 2009 da sonuçlandırılarak alternatif güzergâh olan Of-Bayburt –Erzincan hattına ait bilgiler yayınlanmıştır. Bu çalışma, Demiryolu konusuna yeni bir soluk getirilmiştir.
Asıl mesele de bundan sonra başlıyor zaten.
 
Bu konuda biraz hafızalarımızı tazeleyelim diyorum;
-Yıl 2003…..Yer Erzincan ve 1.Erzincan Ekonomi Zirvesi, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım konuşuyor;
“İpek yolu, demiryolu ve karayoluyla devam etmektedir. Kuzey ve güney doğrultudaki ulaşım ağı istenilen noktada değildir. Kuzey ve güney Giresun, Trabzon, Tirebolu, Gümüşhane, Erzincan, Bingöl üzerinden demiryoluyla Akdeniz`e bağlanacak. Fizibilite çalışmaları tamamlandı. Bu çalışmalarımız tamamlandığında, Akdeniz ve Karadeniz`i birbirine bağlayacağız`` (24.05.2003 Cumartesi Zaman Gazetesi)
-Yıl 2008… KTÜ kampusunde  radyo yayını ve KTÜ tarafından çalışılan güzergahın avantajları tartışılıyor.( Bayburt 69 dergisinin Şubat-2010-sayfa 27)
 
-Yıl 2009…. TÜSİAD 8.Olağan Kongresi Trabzon;
DDY Genel Müdürü Süleyman Karaman “Elbette en önemlisi Batum-Hopa demiryoludur. Ancak bunun için Gürcistan ikna edilmelidir. Biz zaten projeyi Batum-Hopa-Rize-Trabzon-Erzincan olarak düşünüyoruz” dedi.
 
-Yıl 2009……29 Haziran. Ulaştırma Bakanlığı Trabzon-Tirebolu-Gümüşhane-Erzincan Demiryolu etüt proje ve Mühendislik Hizmeti ihalesi yapıldı.
 
—Yıl 2010…Ocak ayı Bayburt;
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Bayburt’ta “Gümüşhane ve Bayburt illeri arasında olmayan trenin paylaşılamadığını ifade eden Bakan Yıldırım, trenin bütün bölge insanına hizmet edecek şekilde projelendirildiğini kaydetti”
Hiçbir Bayburtlu, sayın bakanım 2003 yılında yaptığı açıklama ve 29 Haziran 2009 da yapılan ihale ile ilgili soru sormadı.
 
Burada 16.Kasım.2009 tarihinde Bayburt Postasından yayımlanan ve “Kabaca Hesap Yaptı, Bayburt Devre Dışı Kaldı” haberine değinmeyi bile gerek görmüyorum. Bilim adamları tarafından yapılan çalışmaları ve hesapları göz ardı ederek, siyasi söylemlere dayalı, bilgiden uzak yapılan bu tür açıklamaları dikkate almak bile yersiz. Bin düşüneceksin bir söyleyeceksin.
Atalarımız ne demiş “Biliyorsan konuş da ilham alsınlar, bilmiyorsan sus da adam sansılar”
Yukarıdaki açıklamalar ile hafızalarımızı tazeledik…
Of-Bayburt-Kelkit-Erzincan Hattı ile Tirebolu-Gümüşhane-Erzincan demiryolu hatlarının arasındaki farklar ve Bayburt’tan geçecek demiryolu hattının gerek güzergâh gerekse maliyet açısından ne kadar avantajlı olduğunu, internette yer alan Karadeniz ve Bayburt web sayfalarından görebilirsiniz.  
Sayın Bakanın 2003 de yaptığı açıklama ile 2010 da yaptığı açıklamaya bakalım….
 
İTÜ tarafından yapılan birçok etüt yokmuş gibi davranılmasını, en ekonomik ve mühendislik olarak en uygun güzergâhın göz ardı edilmesini anlamak mümkün değil.
Bizim verdiğimiz vergilerin, çarçur edilme gayretlerini de anlamak imkânsız doğrusu.
Bu açıklamalar yapılırken Bayburt’un hakkını savunmayan insanlarımız için söyleyecek sözümüz de yok zaten.
Ancak,  İktidarda bulunan ve Adalet kelimesini kendine şiar edinmiş başbakanımızın, bu konuyu oldubittiye getireceğini de sanmıyorum açıkçası.
Başbakanlığın, [email protected]ık mail adresine, bu konuda yapılan çalışmalar hakkında bilgileri vererek, halkın parasının çarçur edileceği bir güzergâhın üzerinde neden durulduğu sorusunu sorarak ve kimlik bilgilerimizi de bu yazımıza ekleyerek e-mailler göndererek yanlıştan dönülmesini isteyelim.
Sayın hemşerilerim, bu bizim Bayburtlu olmamızdan dolayı üzerimize yüklenen bir sorumluluktur. Bu görevden kaçmayalım.
Bu arada KTÜ Ulaştırma Anabilim dalı başkanlığına da seslenmek istiyorum.
Of-Bayburt-Erzincan Demiryolu Hattı ile ilgili çalışmanın tüm bilgilerini, çizimleriyle beraber lütfen internette yayınlayınız. Gereken her yere gönderiniz.
Ülke güvenliğini ilgilendiren bir konu değil herhalde…
Birileri, bu çalışmanın hayali olduğunu dillendiriyor. Bunu engellemek öncelikle sizin görevinizdir. Gerçeği öğrenmeye de insanların hakkı vardır. Saklı kalan bilimsel çalışmaların bir değeri de olmasa gerek…  
Sevgili Bayburtlular,
Bu iş daha bitmedi, yeni başlıyor. Yılmak yok…
Her yer ve zaman da, en ekonomik olan güzergâhın Of-Bayburt-Erzincan Demiryolu olduğunu söyleyelim. Paralarımızın, siyasi çıkarlara ve laf kalabalıklarına kurban verilmemesi için elimizden gelen her şeyi yapalım ve yaptıralım.
Birileri istemese de, ya bu işe destek olacak, ya da…
Hani reklamlarda var ya KIRMIZI…    
Selam ve dua ile
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.