Bayburt kurtuluş geceleri


Mehmet Demirer

Mehmet Demirer

13 Şubat 2012, 12:40

1947 Yılında Kurulan Türkiye’nin ilk sivil toplum kuruluşlarından olan ve Bayburt'un İlk sivil toplum kuruluşu Bayburt Kültür ve yardım cemiyeti, Bu günkü Adıyla Bayburt kültür ve Yardım Derneği 1950’lerde İstanbul Beyoğlu’nda 55 kişiyle başlattığı Bayburt kurtuluş geceleri günümüzde spor salonlarında on binlerin katılımıyla kutlanmaktadır.
Bayburt'un Kurtuluşunun Anma gecelerine Meclis başkanı, Başbakan, Bakanlar, Valiler, Milletvekilleri ve Belediye başkanları düzeyinde katılımların olması, İstanbul’da Yaşayan Bayburtlu hemşerilerimizin geceye daha çok rağbet etmesini sağlamaktadır.
İstanbul'da Yapılan Anma gecelerine Bayburt Protokolünün hemen hemen her yıl Tam Kadro katılması hemşerilerimizle bir araya gelmesi, Bayburtlu Sanatçılarımızın kendilerini tanıtmaları ve Folkrol gösterileriyle Kültürümüzden örnekler sergilenmesi çok çok önem arz etmektedir.
Bayburt'un Kurtuluşu Anma geceleri sadece İstanbul’da yapılmamakta Ülkemizin birçok İlinde ve yurtdışında kutlama geceleri yapılmaktadır. Başta İstanbul, Ankara, Bursa, Trabzon ve zaman zaman birçok ilimizde kutlanmakta ve hemşerilerimizi bir araya getirerek ilimizin dışarıda tanıtımına ciddi anlamda katkı sunulmaktadır.
Değerli hemşerilerim Bu gecelerin Daha gösterişli ve Tüm derneklerin katılımının sağlanması için hemşerilerimizden ve Derneklerimizden zaman zaman birçok öneriler yapılmakta, yapılan önerilerin başında da Federasyon kurularak İl derneklerimizin tamamının katılmasının sağlanması önerilerin başındadır. Başta Bayburt Kültür ve Yardım Derneğinin İstanbul’un çeşitli İlçelerinde bulunan Bayburt dernekleriyle bir araya gelmesi ve Federasyonun kurulması, Kurulan federasyon bu geceleri daha da üst noktalara getirmesi talepleri karşılanmalıdır.
Federasyon talepleri arasında çözüm önerileri de gelmektedir. Yapılan önerilerde benimde katıldığım önerilerden en öne çıkanı şudur. İstanbul'un çeşitli ilçelerinde bulunan Köy dernekleri hariç Sadece Bayburt Derneklerinin bir araya gelerek Federasyonu kurması Bu federasyona üye olan bu İl derneklerimizin Başkanlarının Dönüşümlü olarak iki yılda bir Başkan olması ve Her Üye derneğin belli bir Aidat vererek federasyonu ayakta tutması gelmektedir. Bu sayede Her Dernek kendi işini Yapmış Olacak Büyük Faaliyetlerden Olan Kurtuluş gecelerini ve Futbol turnuvalarını Federasyon tertiplemiş olacaktır. Federasyon'un kuruluş amacı Derneklerimizin bütünlüğünü sağlaması ve Yapılan Bu iki faaliyeti daha görkemli yapmasını sağlaması amaçlanmalıdır. Bu taleplere Dernek başkanlarımızın daha fazla duyarsız kalmaması temenni etmekteyim.
Birçok İlin Hali hazırdaki Federasyon Örneklerine baktığımızda sadece adının var olduğunu fakat faaliyet yapamadıklarını teşhis etmekteyiz. Çünkü çok fazla derneğin üye olduğu federasyonlarda bir türlü birliğin sağlanamadığı görülmektedir. Ondan dolayıdır ki yapılan istişarelerimizde sadece İlçelerde bulunan adı Bayburt Derneği olan Derneklerin Federasyon üyesi olması ve dönüşümlü Başkanlık yapması tüzüğünde faaliyetlerinin belirlenmesi en akla uygun olanıdır.
Değerli hemşerilerim bu tür Kurtuluş ve kaynaşma gecelerini, Ülkemizde ve Yurtdışında tertipleyip STK’larımıza destek olarak birlik ve beraberliğimizin daim olması dileğiyle…
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ahali - 10 yıl önce
tren treboludan geçer ise...?,trabzon-bayburt-rize-artvin illeri.....?,!,,ilçe gibi köy olur.iyi günler.
Avatar
EDİTÖR - 10 yıl önce @ahali
tren tireboludan geçerse...???? ne bu ya bu koda henüz tamamlanmış bir şey yok nedir sürekli bunu işliyorsun,,,,,,,2035 yılına ait proje sen kafanı fazla takmışsın bu konuya
Avatar
ahali - 10 yıl önce
sn editör,t.c.(d.l.h)22.12.2011 tren için"çed"toplantı
g.hanede yapıldı.uyan artık.
Avatar
ahali - 10 yıl önce
trebolular trenin g.haneden geçmesi için dernek kuruldu,basını takip ediniz.!
Avatar
ahali - 10 yıl önce
sn editör 2035 yılı yanlış(d.p.t)takip ediniz, seni yanıltmışlar,tren bayburt için büyük yatırım,lütfen.
Avatar
bayburt ahalisi - 10 yıl önce
sn editör,düşünerek yorum yapılcak.!süreyi ve anlatım
hakkı yok,(siliniyor)lütfen düzeltiniz.
Avatar
neslihan kuzuoğlu - 10 yıl önce @ahali
bugünküü bayburt gecesi hangi kanalda veriliyr bilen varmı?
Avatar
neslihan kuzuoğlu - 10 yıl önce @ahali
bugünküü bayburt gecesi hangi kanalda veriliyr bilen varmı?