Amerikan tarzı başkanlık CHP’ye yarar!...


19 Kasım 2016, 11:13

zaman anayasa değişikliğinden söz edilse; “Cumhuriyetin temel değerlerine dokunulmaz ama” diye söze başlarlar… 

Dokunulmaz.., tartışılmaz.., değiştirilmez.., değiştirilmesi teklif dahi edilemez.. Hatta, aklından bile geçirme!...

Sanırsın tanrısal kavramlar bunlar… (Haşa sümme haşa…)

Cumhuriyet değerlerinde her şey durur… 

Sanırsın darbecilerin yaptıkları bu anayasa da, sistem de postulattır… İki kere iki dörttür… Doğruluğu kendinden menkuldür… Ön doğrudur.., Aksiyomdur…

Çin'de de cumhuriyet var… 'Çin Halk Cumhuriyeti'ndeki cumhuriyetin değeri nedir peki?!.. Bizim cumhuriyet ile Çin'in cumhuriyeti arasında ne fark ne?.. 

“Parlamenter sistemden vazgeçmeyiz” deyip duruyorsunuz… E, Çin'in de parlamentosu var… Onlarınki tırışkadan mı?.. (Çin kongresi halkın egemenliğini temsil eder ama… Öyle derler yani!..) 

Cumhuriyet, parlamento denince iş bitiyor mu?.. 

Kongo Cumhuriyeti ve parlamentosu 'Mokoko' değerleri üzerine kurulduğu için mi değersiz?!.. (En sevdiğim isim Libya'nınkiydi… O da cumhuriyetti… “Libya Sosyalist Halk Cumhuriyeti”… Hem halk var, hem cumhuriyet!.. Tam da 'Cumhuriyet Halk' Partisi gibi…)

Amerika'daki cumhuriyet mi iyi, Avrupa'daki mi?... 

Hepsi 'demokrasinin Nirvana'sı biziz..' diyor ama birinde idam var, diğerinde yok mesela… Hangisinde daha çok demokrasi var?!...

Ee, İngitere'yi n'apacaz peki?!.. Bildiğin 'Birleşik Krallık'… (Sen anayasam kutsalımdır, şu şu maddelerin değiştirilmesi teklif dahi edilemez ve hatta aklından bile geçirme diye çemkir, en süper demokrasiye sahip herifçioğlunda anayasa bile yok… (Bak Şekil A: Birleşik Krallık)

Biz şimdi Türkiye'de “Birleşik Osmanlı” ilan etsek olmaz mı?... (İsterlerse başına 'demokratik' bile ekleriz!)…Tüm İslam coğrafyası bize tâbi olsa, olmaz mı?...

Şu çağdaş medeniyetlerde, en demokratik, iyi cumhuriyet hangisi?... “Birleşik Krallık” olabilir mi?.. (Neden olmasın, en “Kral” cumhuriyet yahu!...)

Peki en iyi temsili demokrasi kimde?... 

Ne İngiltere'de yüzde 37 oy alan Cameron'un muhafazakar partisi tek başına iktidara gelebiliyor… (Sen de “hükümet kurmak, yüzde 60'lık blokun hakkıdır” diye tepinip dur!..)

İtalya ise 'hükümet kurmak için yüzde 40 yeter' diyor… (Yani İtalyan; “Yemişim yüzde 60'ı” diyor… Mafya demokrasisi n'olucak?!..) 

Çağdaş Batı'da seçime katılım oranı ortalama yüzde 65-75 arası, 

Bizim fakir demokrasimizde ise katılım 85'in altına inince, 'temsil sorunu var, nerede bu cumhuriyet' diye bağırırız…

Bizde iktidar olmak için yüzde 50 oy alacaksın, katılım yüzde 85'in altına inmeyecek… Ama yine de iktidarın meşru sayılmayacak!... Çünkü CHP olmayınca zaten demokrasi olmaz… Zira onlar kurucu, meşruiyetleri kendinden menkul…

Hep diyoruz ya; “Tek partili dönemin biricik partisi CHP, 'açık oy, gizli tasnif'' sisteminin uygulandığı seçim dışında yarım yüzyıldan bu yana tek başına iktidara gelememiş… Müzmin muhalifler yani… Ama onların iktidarda olması gerekiyor…

O zaman dans!.. Pardon 'o zaman başkanlık'…

Bak Trump, Clinton'dan daha az oy aldı ama ezici bir zaferle Başkan oldu…

Al sana cumhuriyetin temel değerleri, demokrasi.., falan filan…

Demek ki böyle bir başkanlık sistemi olsa, CHP'nin şansı var…

Deneyin be kurucu arkadaşlar!...

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.